Контакт

Спорт

Ливерпул скршен во продолжението, Челзи пак не победи

Објавено пред

Со голот на Аарон Ленон во втората минута од судиското надополнување Тотенхем го победи Ливерпул со 2:1 во 15-то коло од англиското фудбалско првенство, додека шампионот Челзи го избегна и третиот првенствен пораз по ред

Иако до победата дојдоа во последните мигови, „спарсите“ на својот „Вајт Харт Лејн“ беа подобриот противник и сосема заслужено ги освоија трите бода. Тотенхем како што покажува и статистиката во текот на мечот ја имаше доминацијата во поседот на топката, поголем број шанси и неискористен пенал при водството на Ливерпул.Тотенхем во вториот дел го направи целосниот пресврт, откако во првото полувреме „редсите“ дојдоа до предност преку Мартин Шкртел во 42. минута. Во 65. минута, Хрватот Лука Модриќ по левата страна направи брз пробив низ одбраната на Ливепрул, и кога сакаше да нафрли до Питер Крауч, топката го погоди Шкртел во ногата, така што тој стан адвоен стрелец, но во двете мрежи. Претходно во 59. минута беше досуден пенал за Тотенхем, на кој „редсите“ жестоко реагираа, но се чини неоправдано, на што откако шутираше Гарет Бејл, топката удри во без никаква потреба високо подигнатите раце на Давид Н’Гог, околу линијата од шеснаесетникот. Гостите сметаа дека прекршокот е направен надвор од казнетиот простор, но арбитерот Мартин Еткинсон покажа на белата точка. Сепак, Џермејн Дефо го промаши целиот гол, па домашните го чекаа изедначувањето што дојде по пет минути.  Победата на Тотенхем дојде во 92. минута откако Крауч спушти до Аарон Ленон една висока топка кој одблизу пласираше крај Пепе Реина.Куриозитет е што ова беше трета победа на Тотенхем по ред на домашен терен и трета со ист резултат 2:1.Се’ уште актуелниот англиски шампион ја продолжува лошата серија и како да многу рано почнува да го губи здивот во трката по новата титула. Во неделата кај повратникот во Премиершип, Њукасл, лондонските „сини“ одиграа само 1:1 со што му дозволија на Манчестер јунајтед да побегне два бода напред и да се осами на врвот, додека сега Арсенал се изедначи со Челзи со 29 бодови.Сепак, ако е некаква утеха за навивачите на Челзи, тие успеаја да го избегнат и третиот последователен пораз во првенството. Домашните преку новиот англиски репрезентативец 21-годишниот Енди Карол поведоа уште во 6. минута. Всушност Алекс катасртофално додаде до својот голман Петр Чех, така што на Карол му остана само да ја подбутне топката во празната мрежа на Челзи, но како и да е тоа за него беше деветти првенствен гол сезонава. И покрај доминацијата и подобрата игра во продолжението од мечот, шампионот успеа само да изедначи преку Саломон Калу во 45. минута. .©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хрватска, конечно, убедлива, Унгарците остануваат максимални

Објавено пред

Хрватската ракометна репрезентација, конечно, одигра убедлив натпревар, победувајќи го Бахреин со 28:18 за да дојдат чекор поблиску до пласман во четврт-финалето на Светското првенство во ракомет.

Откако им дозволија само два гола во првите 20 минути на противниците, по што рутински стигнаа до целта. Златко Хорват со осум гола беше најефикасен за „коцкестите“, по четири имаа Иван Мартиновиќ и Марино Мариќ, додека за Бахреин, Алсајад Хусаин имаше шест гола. Следен противник на Хрватите е Аргентина.

Одлична партија имаа и Унгарците, кои со 29:23 го совладаа Бразил за да се зацврстат на првото место во групата 1. Бенце Банхиди беше најдобар со пет гола, по четири додадоа Сунајке, Мате и Бодо, додека кај Бразил, Ланжаро имаше осум гола.

СП ЕГИПЕТ, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 1

Уругвај – Полска 16:30 (9:14)

Унгарија – Бразил 29:23 (16:11)

Шпанија – Германија 20.30 ч.

Табела: 1.Унгарија 6, 2.Полска 4, 3.Шпанија 3, 4.Германија 2, 5.Бразил 1, 6.Уругвај 0

ГРУПА 2

Јапонија – Аргентина 24:28 (13:17)

Хрватска – Бахреин 28:18 (13:8)

Данска – Катар 20.30 ч.

Табела: 1.Хрватска 5, 2.Данска 4, 3.Аргентина 4, 4.Катар 2, 5.Јапонија 1, 6.Бахреин 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ не одолеа на хармониката, мораше да заигра на тераса

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ последните денови беше под критики од австралиската јавност за наводните „претерани и разгалени барања“ за тенисерите кои го „отслужуваат“ 14-дневниот карантин во хотел, но очигледно не го загубил расположението како што покажува последното видео од Австралија.

На Ѓоковиќ овојпат пред хотелот му се собраа српски навивачи со музика, кои успеаја да го раздрмаат и разиграат на терасата. Како подготовка за тенискиот турнир, нели?

Прикажи повеќе...

Спорт

Шпанката Бадоса е првата тенисерка со коронавирус на Австралија опен

Објавено пред

Шпанската тенисерка Паула Бадоса е првата натпреварувачка која во карантинот во Мелбурн пред почетокот на Австралија опен имала позитивен тест на Ковид 19.

Таа патувала со еден од оние спорни летови од Абу Даби на кои уште двајца патници покажале позитивни резултати на вирусот.

Бадоса на социјалните мрежи напишала дека не се чувствува добро, па морале да ја преселат во медицински хотел во Мелбурн.

„Имам лоши вести, денеска добив позитивен тест на коронавирус. Не се чувствувам добро, имам некои од симптомите, но ќе се обидам да се опоравам. Ви благодарам на поддршката, ќе се вратам уште посилна“ порача 23-годишната тенисерка кој моментно е 67-ма на ВТА листата.

Минатата сезона Бадоса стигна до осминафиналето на Ролан Гарос. Лани во Мелбурн натпреварувањето го заврши во второто коло, подобра од неа беше Петра Квитова.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа24 минути

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија2 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија4 часа

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет4 часа

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија5 часа

Фетаи: Oд доказите произлегува дека изборот на жртвите е да се Македонци

Обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ да бидат осудени на доживатна казна затвор, на Фејзи Азири да му биде...

Македонија8 часа

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија8 часа

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија8 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија9 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија10 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија11 час

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа11 час

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет12 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија13 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет23 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет1 ден

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет1 ден

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија1 ден

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт1 ден

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија1 ден

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Досие