Контакт

Спорт

Ударната тројка на Мајами осамена против расположениот Далас

Објавено пред

Триото на соништата на Мајами Леброн Џејмс (23 п.), Крис Бош (22 п.) и Двејн Вејд (22 п.) и покрај ефикасноста не можеше да спречи пораз на својата екипа против Далас, првенствено поради тоа што останатиот дел од тимот потфрли. За разлика од Мајами во составот на Далас шест играчи забележаа двоцифрен број поени што беше доволно за победа од 106:95. Карон Батлер постигна 23 поени за Далас, а Новицки беше само втор стрелец со 22 поени, 6 скокови и 4 асистенции.Во Вашингтон волшебниците загубија со 99:100 од магичните од Орландо. Двајт Хауард оствари рекордни 32 поени и 11 скокови, во оваа сезона за Орландо, а Ник Јанг 21 поен за Вашингтон. Во Милвоки Елените ги победија дивите мачки од Шарлот со 104:101. Брендон Џенингс (32 п. 7 ас.) ги погоди двете слободни фрлања на 5,7 секунди до крајот за да го направи последниот напад на Шарлот незначаен.Ди Џеј Аугустин постигна 26 поени за Шарлот, ви чиј состав уште во шестата минута беше исклучен бекот Стивен Џексон.На останатите средби се постигнати следните резултати:Минесота Тимбервулфс – Голден Стејт Вориорс 94:104 (Мајкл Бисли 28 п. 9 ск. / Монта Елис 26 п. 10 ас. 7 укр. топ.)Кливленд кавалирс – Мемфис Гризлис 92:86 (Мо Вилијамс 25 п. 12 ас. / Руди Геј 17 п.).Њујорк Никс – Атланта Хоукс 90:99 (Амар Стадмаер 24 п. 10 ск. / Џамал Крофорд 21 п.).Њу Џерси Нетс – Филаделфија 76  86:102 (Брук Лопез 25 п. / Џру Холидеј 20 п. 13 ас. Андре Игуадала 16 п. ).Сакраменто Кингс – Чикаго Булс 85:96 Џејсон Томсон 18 п. 9 ск. / Дерик Роуз 30 п. 7 ск. 7 ас.).крај/ап/м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Озил на пат за Истанбул, Фенербахче го чека!

Објавено пред

Месут Озил е на пат за Турција, каде што ќе го комплетира трансферот во Фенербахче, откако се откажа од скапиот договор со Арсенал за трансфер во клубот за кој навива од своето детство.

32-годишниот Озил се збогувал со своите соиграчи во тренинг-центарот во Колни, во неделата, ставајќи крај на седумиполгодишниот престој во северен Лондон и тој доби дозвола да патува за Турција, каде што ќе има медицински тестови пред да го комплетира трансферот.

Од Арсенал за англиските медуми објавија дека нема да има официјално соопштение додека не се комплетира потребната документација, но Озил веќе зборуваше за турскиот канал „НТВ“.

„Многу сум возбуден и среќен. Јас сум навивач на Фенербахче, и Господ овозможи да го носам тој дрес. Ќе го дадам мојот максимум. Денеска пристигнувам во Истанбул со семејството, иако не е јасно кога ќе биде летот. Вечерва ќе сум таму“, изјавил Озил.

Прикажи повеќе...

Спорт

Левандовски сруши уште еден стар рекорд во Бундеслигата

Објавено пред

Ѕвездата на Баерн Минхен, Роберт Левандовски сруши уште еден рекорд на Бундеслигата, овојпат стариот рекорд на Герд Милер, кој стоеше неверојатни 42 години.

Полјакот го постигна својот 21. гол оваа сезона при 2:1 победата со која Баерн се одвои на +4 на врвот на табелата во Германија, со што го сруши рекордот на Милер од 20 гола во првата половина од бундеслигашката сезона.

Овој успех доаѓа откако минатата сезона тој погоди неверојатни 55 гола во 47 меча во сите натпреварувања, и не ја доби „Златната топка“ само бидејќи организаторите „Франс фудбал“ ја откажаа поради пандемијата на КОВИД-19. На Лева минатата сезоан за еден гол му избега и „златната копачка“, која отиде кај Чиро Имобиле од Лацио.

Баерн се намачи, но го совлада Фрајбург

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн се намачи, но го совлада Фрајбург

Објавено пред

Баерн Минхен стигна до тешко извојувана 2:1 победа над Фрајбур на „Алијанц арената“, иако европскиот шампион ја продолжи незгодната традиција да прима гол во бундеслигашките мечеви од октомври наваму.

Човек на одлука беше Томас Милер, кој прво во четвртата минута му асистираше на Роберт Левандовски за неговиот 21. гол оваа сезона, па откако Фрајбург израмни преку Нилс Петерсен во 62. минута, капитенот се најде на вистинско место во шестнаесетникот за да го врати водството во 75. минута.

Баерн се зацврстија на првото место на табелата со 36 поени, сега четири пред РБ Лајпциг, откако тие вчера одиграа само 2:2 со Волфсбург и дури седум пред Баер Леверкузен и Борусија Дортмунд. Фрајбург пак, ја прекина низата од пет победи едноподруго и останува на осмото место со 23 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион32 минути

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Свет4 часа

Бродот што потона во Турција не бил руски туку украински, загинаа најмалку 4 лица

Шест лица се спасени, а четири загинаа кога украински товарен брод со 12 член екипаж потона денес крај брегот на...

Македонија4 часа

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија5 часа

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Економија5 часа

Одобрени 5,9 милиони евра за 506 компании преку Ковид 3 бескаматнaта линија

Одобрена е првата група барања од Ковид 3 бескаматната линија наменета за микро и мали трговски друштва, односно за трговци-поединци...

Македонија7 часа

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Свет8 часа

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во...

Спорт9 часа

Тенисерите бесни на Австралија опен, 47 од нив завршија во изолација

Повеќе тенисери и тенисерки се пожалија дека организаторите на Австралија опен ги смениле најавените правила за карантин поради Ковид-19, по...

Регион10 часа

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на...

Македонија10 часа

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение...

Македонија22 часа

Автобус на ЈСП се судри со две возила кај Шумарскиот факултет

Нема повредени патници во автобусот на ЈСП, по сударот со два автомобили кај Шумарскиот факултет. Оттаму информираат дека е причинета...

Спорт23 часа

Одбојкарите обезбедија пласман на Европското првенство

Одбојкарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство. Вечерва, во Скопје, Македонија ја совлада Турција со 3:1 (25:19, 21:25,...

Македонија24 часа

Димовски на местото на Ѕинго на чело на Социјалистичката партија

Пратеникот Љупчо Димовски е избран за нов претседател на Социјалистичката партија, на денешниот конгрес, кој се одржа во Кратово. Тој...

Македонија1 ден

Нови 361 случаи на коронавирус, оздравени се 2.116 пациенти, а починаа 14 лица

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12,...

Македонија1 ден

(Видео) Во Охрид затворен угостителски објект, затекнати Русинки и Украинки кои работеле на црно

Сопственик на угостителски објект во Охрид заработи кривични пријави бидејќи синоќа работел по 18 часот и покрај тоа што претходно му...

Топ1 ден

Беровец исценирал дека е киднапиран за да изнуди 10.000 евра од својот татко

Приведено е лице од Беровско, кое самоволно фингирало изнуда за да земе 10.000 евра од својот татко. Од полицијата информираат...

Европа1 ден

Меркел доби наследник на чело на ЦДУ

Германските демохристијани го избраа наследникот на германската канцеларка Ангела Меркел. Армин Лашет беше избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија...

Регион1 ден

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв...

Свет1 ден

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова...

Свет1 ден

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100...

Досие