Контакт

Спорт

Данска на чекор до полуфиналето на СП во ракомет

Објавено пред

Во Шведска која е домаќин на 22-то Светско првенство во ракомет за мажи, започнаа натпреварите во четвртфиналните групи. На стартот, во првото коло,  фаворитите забележаа очекувани победи. Данска и Германија ги добија дерби средбите против Полска, односно Исланд, додека Хрватска ја декласира Аргентина. Данска со новата победа е на најдобар пат уште вечерва да се промовира во полуфиналист.Група М1:Германија-Исланд 27:24Шпанија-Норвешка 37:27Франција-Унгарија 37:24Табела: Шпанија 5, Франција 5, Исланд 4, Германија 2, Унгарија 2, Норвешка 0.Второто коло во групата ќе се одигра во понеделник, на програмата ќе бидат дуелите Исланд-Шпанија, Германија-Унгарија и Франција-Норвешка. Група М2:Србија-Шведска 24:28Хрватска-Аргентина 36:18Данска-Полска 28:27Табела: Данска 6, Шведска 4, Хрватска 3, Полска 2, Србија1.Второто коло во оваа група ќе се одигра вечерва, на програмата се дуелите: Шведска-Хрватска, Аргентина-Данска и Србија-Полска.  крај/макфакс/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бјелица со звукот на сирената го замолкна Хјустон (Видео)

Објавено пред

Српскиот репрезентативец Немања Бјелица со звукот на сирената им донесе победа на Сакраменто Кингс во Хјустон. Мечот во Тексас заврши со победа на Кингс 119:118.

Со оваа победа Сакраменто ја прекинаа низата од десет порази кога играат во Хјустон, а која започна во 2013 година.

Одличниот меч што го одиграа Хјустон и Сакраменто беше решен во исклучително незивесна завршница. При резултат 113:113, Мелемор погоди тројка за Хјустон, а веќе во наредниот напад израмни Хилд.

Во последната секунда Вестбрук погоди за нова предност на Хјустон, а по тајм-аутот на Лук Волтон топката дојде до Бјелица кој погоди тројка со звукот на сирената и на Кингс им ја донесе десеттата понеда оваа сеозна.

Бјелица мечот го заврши со 17 поени, пет скока, четири асистенции и три украдени топки, неговиот сонародник Богдан Богдановиќ уфрли 13 поени. Најефикасен кај Сакраенто беше Бади илд со 26 поени, четири скока и шест асистенции.

Хјустон го предводеа Расел Вестбрук со 34 поени, односно Џејмс Харден со 27 поени 10 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал мора да продаде играчи за 200 милиони евра

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид до крајот на сезоната ќе мора да заработи 200 милиони евра од трансфери на фудбалери, во спротивно ризикува да биде казнет од Ла Лига и УЕФА, тврди „Марка“.

Во Реал минатото лето пристигнаа неколку скапи засилувања како Еден Азар, Фрелан Менди, Милитиао, Лука Јовиќ и Родриго.

Клубот го напушѓтија Маркос Љоренте, Кејлор Навас, Матео Ковачиќ, Тео Ернандез, но нивните трансфери не можат да го покријат минусот настанат од купувањето на трансфер пазарот.

Реал многу повеќе потрошија поради што о крајот на сезоната ќе мора да продаде играчи во вредност од 200 милиони евра за да го испочитува финансискиот ферплеј на УЕФА.

Најмногу пари Реал може да заработи од продажбите на Герет Бејл и Хамес Родригез чие заминување во јануарскиот преоден рок е повеќе од извесно.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арсенал во луди 9 минути направи пресврт за прва победа за Љунгберг (видео)

Објавено пред

Арсенал беше на работ на уште еден незгоден пораз по еден час игра на гостувањето кај Вест хем, по што во луди девет минути постигнаа три гола за 3:1 победа, прва со преодниот тренер Фреди Љунгберг.

Во 38. минута од мечот, „чеканите“ дојдоа во водство со голот на Анџело Огбона, со мала помош на одбраната на Арсенал, и домаќините го држеа овој резултат актуелен сѐ до 60. минута од мечот.

Тогаш почна „блицкригот“ на Арсенал. Мартинели во 60. минута, Никола Пепе шест минути подоцна и Пјер-Емерик Обамејанг во 69. минута стрелаа за целосен пресврт.

Со победата, прва во пет меча за Арсенал, тие се искачија на деветтото место на табелата со 22 поени, додека Вест хем останаа 16. со 16 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Заврши самитот на Нормандската четворка, сите се задоволни од состанокот

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека...

Свет1 час

Чилеански авион со 38 патници исчезна од радарот

Чилеанскиот воен транспортен авион, со 38 патници и членови на екипажот исчезна од радарот додека беше на лет на Антарктикот....

Македонија12 часа

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Регион16 часа

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Топ17 часа

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Македонија17 часа

Кривични за вработени во Бирото за метрологија поради злоупотреба на службената положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.П(39), М.Т.(54) и И.Т.(51), сите од Скопје, вработени во Бирото...

Македонија17 часа

Мицкоски: Ако не се одржат предвремените избори ќе ги преиспитаме односите со Пендаровски

Одложувањето на предвремените парламентари избори кои беа договорени да се одржат на 12 април, според ВМРО-ДПМНЕ ќе ја втурнат државата...

Македонија20 часа

Приведен 49-годишен скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

Секторот за компјутерски криминал ќе поднесе кривична пријава против 49-годишен скопјанец, поради објавени сериозни закани по животот на Фејсбук, насочени...

Регион21 час

Градоначалникот на Нови Сад поднесе кривична пријава против претседателот Вучиќ

Градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска напредна партија, Милош Вучевиќ поднесе кривична пријава, со цел, како што...

Спорт21 час

Русија исфрлена од Олимписките игри и светското фудбалско првенство

Извршниот одбор на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) го прифатил предлогот на независниот комитет на Агенцијата, руските спортисти поради кршење на...

Свет22 часа

(Видео) Веб-камера снимила туристи во кратер на вулканот, секунди пред ерупцијата

Веб-камера открила најмалку десет туристи во кратерот на вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд, во момент пред ерупцијата, пренесуваат...

Македонија23 часа

Пронајдени 27 килограми марихуана, приведени две лица од Албанија 

Полицијата пронашла 27 килограми марихуана во автомобил кај селото Кажани-на патот за битолското село Ѓавато. Уапсени се две лица, возачот...

Свет24 часа

Избрана новата премиерка на Финска, најмлада во светот

Владејачката социјалдемократска партија на Финска ја избра новата премиерка 34-годишната министерка и пратеничка Сана Марин. Таа ќе биде најмладата претседателка...

Свет24 часа

Тежок понеделник во Франција, продолжува штрајкот и сообраќајните проблеми

И денеска продолжува штрајкот во Франција, а со тоа и хаосот во сообраќајот. Вчера, во четвртиот ден од штрајкот на...

Свет1 ден

(Видео) Ерупција на вулкан на Нов Зеланд, има и жртви

Едно лице загина, а 20-на се повредени во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација...

Регион2 дена

Во Хрватска годишно се фрлаат повеќе од 300.000 тони храна

Повеќе од 300 илјади тони храна се фрла годишно во Хрватска, додека бројни здруженија и организации истовремено бараат да се...

Топ2 дена

(Видео) Страотна сообраќајка во Бутел – излетал oд патот, ја пробил оградата и се превртел на булеварот

Страотна сообраќајка се случи вечерва во скопската населба Бутел. Момче и девојка кои се наоѓале во возило со тетовски регистарски...

Регион2 дена

Поради густата магла откажани сите летови во Сараево

Речиси сите летови до и од главниот град на Босна и Херцеговина од меѓународниот аеродром во Сараево се откажани поради...

Топ2 дена

Девојче повредено во тешка сообраќајка на Качанички пат

Во тешка сообраќаjна несреќа која попладнево се случила на Качанички пат повредено е девојче кое во инцидентот добило скршеница на...

Топ2 дена

Напаѓачот кој прободе момче во Бутел има 12 години, кривична ќе добие и неговиот татко

Скопската полиција ќе поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје (двајца од 16 години, еден 15 и еден 12...

Досие