Контакт

Спорт

Резервите на Манју се намачија со петолигаш

Објавено пред

Членот на петтата англиска фудбалска лига Кроуи таун не се предаде лесно на легендарниот „Олд Трафолд“, а еден од најтрофејните англиски и европски клубови дојде до победа од 1:0

dobivaj vesti na viber

Сер Алекс Фергусон необично за него несериозно го сфати најголемото годинешно изненадување во ФА купот и на теренот ги изведе резервите, најверојатно сакајќи да ги одмори и заштити од моќни повреди стандардните играчи пред финишот од англиското првенство и настапите во Лигата на шампионите. Манчестер јунајтед победи со голот во 28. минута што го постигна Вес Браун по проигрувањето од Дарон Гибс. Меѓутоа играчите на Кроули таун потоа ги изнамачија домашните играчи кои одвај ја сочуваа својата мрежа. Во второто полувреме Фергусон во игра го внесе и Вејн Руни, но сепак повеќе шанси имаа гостите а особено во последните дваесет минути Ричард Броди промаши неколку добри шанси а во судиското дополнување ја погоди и стативата. Ова за малиот клуб беше највисок дострел откако во 4-то коло претходно го елиминираше прволигашот Њукасл а во саботата доколку направеше сензација ќе беше првиот петолигаш кој по 97 години успеал да се пласира во четвртфиналето на ФА купот. Манчестер јунајтед инаку е рекордер во ова натпреварување со 12 титули. Покрај Манчестер јунајтед во осминафиналето победи извојуваа и Сток сити кој го совлада третолигашот Брајтон како и Бирмингем кој со истиот резултат го совлада второлигашот Шефилд Веднсдеј. За Сток сити стрелци беа Карју во 14., Валтерс во 22. и Шоукрос во 43 минута, додека пласманот во четвртфиналето на Бирмингем му го донесоа Босежур во 6., Мартинс во 12 и Марфи во 53. минута.  Претходно во саботата на пенали Евертон го елиминираше домашниот Челзи. Натпреварот Фулам – Болтон е единствен во осминафиналетo, во кој ќе се сретнат тимови од Премиер лигата. Арсенал е голем фаворит против локалниот ривал Лејтон Ориеnт, a  Манчестер сити и Нотс ќе одиграат повторен наптревар бидејќи претходниот заврши без победник.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Блан го презеде Ал Итихад

Објавено пред

Познатиот француски стручњак Лоран Блан е нов тренер на тимот на Ал Итихад во Саудиска Арабија.

dobivaj vesti na viber

Како што потврдија од раководството на клубот, Блан потпишал двегодишен договор, што значи дека ќе го води тимот до крајот на јуни 2026 година, а има и опција да го продолжи договорот на уште една година.

Неговото прво засилување се очекува да биде Хусем Ауар.

Со доаѓањето на Блан, колонијата на Французи во овој клуб се зголеми, откако минатото лето во клубот пристигнаа Карим Бензема и Н’Голо Канте.

Последен ангажман Блан го имаше во Лион, каде што беше отпуштен во септември минатата година, откако загуби три од првите четири натпревари во сезоната, Инаку, Блан претходно беше селектор на Франција од 2010 до 2012 година. Бордо, но и катарскиот Ал Рајан.

Тој ќе го наследи Марсело Гаљардо на кормилото на Ал Итихад. Аргентинскиот тренер доби отказ поради несогласувањата со првата ѕвезда во тимот, Карим Бензема.

Минатата сезона Ал Итихад ја заврши на петтото место во шампионатот на Саудиска Арабија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анкета на Би-Би-Си: Цела Европа ќе навива против Англија

Објавено пред

Иако стигнаа до финалето на Европското првенство, фудбалерите на Англија баш и не ги воодушевија фудбалските фанови ширум Стариот континент.

dobivaj vesti na viber

Во финалето речиси цела Европа ќе ги поддржи Шпанците, покажува анкетата на Би-Би-Си.

Секој има свои причини за навивање против Англичаните, но главно на навивачите не им се допаѓа стилот на игра што го практикуваат Англичаните.

„Сакаме Шпанија да победи. Ни се допаѓаат двата тима, но мојот син е голем фан на Ламин Јамал“, изјави Даниеле од Италија.

„Мислам дека Шпанија ќе победи и би било убаво затоа што тогаш ние Германците можеме да кажеме: ОК, испаднавме од тимот што ја освои титулата, така што не е премногу лошо“, вели Германецот Луиза.

„Шпанија го одигра најзабавниот фудбал на првенството, па веројатно ќе навивам за нив во недела“, изјави Данецот Андерс.

Сакаме Англија да победи“. Прогнозираме победа од 3:0, два гола на Кејн и еден на Белингем“, изјавија таткото Бенџамин и синот Фабијан од Германија.

Весникот „Национал“ е наклонет кон Шпанците, бидејќи според нив, Шкотите не би можеле да ги поднесат Англичаните и нивната еуфорија доколку станат шампиони на Европа.

Нашата порака до Шпанија: „Спасете не од победата на Англичаните, или никогаш нема да го дочеаме крајот на сето ова“.

Весникот понатаму објаснува зошто треба да се навива против Англија.

„Секое лето плажите ви се полни. Ти го пијат пивото. Тие прават хаос на вашите плажи. Тие јадат печива цел ден наместо вашата прекрасна домашна храна. Тие се пензионираат во вашите градови, ги користат вашите јавни услуги. И воопшто не се трудат да го научат вашиот јазик“, велат од овој весник.

Финалето на ЕУРО 2024 е утре од 21 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сензацијата е комплетирана, Крејчикова го освои Вимблдон

Објавено пред

Барбора Крејчикова од Чешка, 32. на ВТА листата го оствари најголемиот успех во Кариерата. 28. годишната Крејчокова попладнево ја освои титулата на Вимблдон во женска конкуренција.

dobivaj vesti na viber

Крејчокова во финалето ја победи својата врсничка од Италија, Јасмине Паолини, по голема борба и еден час и 58 минути борба со 6:2, 2:6, 6:4. Крејчикова во Лондон ја освои втората Грен слем титула во сингл.

Чешката тенисерка го освои својот прв Грен слем трофеј во 2021 година на Ролан Гарос во досега единственото финале во сингл во нејзината кариера. Сопственичка е и на седум ГС титули во конкуренција на двојки, а интересно е што нема пораз во ниту едно финале. Во 2018 и 2022 година во двојки победи на Вимблдон заедно со Катерина Синијакова.

Паолини загуби во второто Грен слем финале во кариерата. Таа претходно пред нешто повеќе од еден месец во решавачкиот дуел на Ролан Гарос беше поразена од Ига Швјонтек со 6:2, 6:1.

Во недела од 15 часот, во реприза на минатогодишното финале, Новак Ѓоковиќ и Карлос Алкараз ќе играат за трофејот во машка конкуренција.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет2 часа

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија7 часа

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ10 часа

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија17 часа

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура17 часа

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија18 часа

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија19 часа

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија20 часа

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија1 ден

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ1 ден

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија2 дена

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...

Македонија2 дена

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Укинување на балансерот најави министерот за јавна администрација, Горан Минчев, соопштувајќи дека оваа дигитална алатка во минатото била предмет на...

Македонија2 дена

Марија Срцева ќе раководи со ТОАРИЛУЦ, Берат Лена со Нефрологија во Струга, именувани нови медицински директори

Министерството за здравство информира дека министерот, д-р Арбен Таравари, денеска именува нови в.д. медицински директори на неколку јавни здравствени установи...

Македонија2 дена

(Видео) Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Денеска, Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Единица за корупција, во соработка со Одделот за криминалистичка полиција, поднесе кривична...

Македонија2 дена

Мицотакис ги информирал колегите од НАТО дека Мицкоски дома не употребува Северна, во Вашингтон бил примерен

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на прес-конференција за грчките медиуми на самитот на НАТО во Вашингтон рече дека премиерот...

Македонија2 дена

(Видео) Лажна кампања на платформи за тргување со криптовалути, граѓаните да не отвораат сомнителни линкови

Секторот за компјутерски криминал алармира за зачестена појава, каде што непознати лица преку социјалните мрежи или преку своите приватни имејл-адреси...

Македонија2 дена

Таравари: На пет најдобри студенти од медицинските факултети, веднаш по дипломирањето, ќе им биде понудено вработување во државните болници

На пет најдобри студенти од медицинските факултети во Скопје, Тетово и од Штип, веднаш по дипломирањето, ќе им биде понудено...

Македонија2 дена

Средба Муцунски – Сијарто: Унгарија како претседавач со ЕУ ќе направи напори за забрзување на процесот на проширување на Унијата

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија, Тимчо Муцунски, оствари средба со унгарскиот колега, Петер Сијарто, во рамки на НАТО...

Македонија2 дена

ДУИ: Го поддржуваме зголемувањето на минималната плата на 450 евра

Демократската унија за интеграција во целиот период додека управуваше со државата докажа дека го поддржува зголемувањето на платите на работниците,...