Контакт

Спорт

Фаворитите според планот во Лига Европа

Објавено пред

NULL

dobivaj vesti na viber

Фаворизираните екипи ја минаа шеснаестфиналната фаза во фудбалската Лига Европа. Ливерпул се изнамачи во двомечот со Спарта, чешкиот преставник го елиминира Дирк Кајт со погодокот постигнат во 85 минута. Дербито на оваа рунда помеѓу Виљареал и Наполи го доби „жолтата подморница“ со 2:1. Комплетни резултати:Зенит-Јанг Бојс 3:1Баер Леверкузен-Металист 2:0Ливерпул-Спарта 1:0Спартак Москва-Базел 1:1Спортинг Лисабон-Глазгов Ренџерс 2:2 Ајакс-Андерлехт 2:0Брага-Лех 2:0Динамо Киев-Бешикташ 4:0Твенте-Рубин 2:2Манчестер Сити-Арис 3:0ПСЖ-БАТЕ Борисов 0:0Штутгарт-Бенфика 0:2Виљареал-Наполи 2:1ПСВ-Лил 3:1По одигрувањето на натпреварите познати се двојките за осминафиналето во Лига Европа:Бенфика-ПСЖДинамо Киев-Манчестер СитиТвенте-ЗенитЦСКА Москва-ПортоПСВ-Глазгов РенџерсБаер Леверкузен-ВиљареалАјакс-Спартак МоскваЛиверпул-Брага.  крај/uefa/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Надал: Без сомнение, веројатно последна година

Објавено пред

Рафаел Надал повторно проговори за неговата најава дека од јануари ќе се врати на тениските терени.

dobivaj vesti na viber

„Секако дека често мислев дека нема смисла повторно да се натпреварувам. Се борев и постојано ја одржував илузијата.

Ги имав вистинските луѓе околу мене како и секогаш во текот на кариерата… Луѓето кои сакаат да ме гледаат како играм имаа влијание“, рече Шпанецот.

Тој повтори дека по 2024 година може да ја заврши кариерата.

„ Без сомнение, постојат добри шанси ова да биде мојата последна година.“

Прикажи повеќе...

Спорт

Галатасарај го бара Ковачиќ на позајмица

Објавено пред

Тренерот на Галатасарај, Окан Бурук сака на позајмица да го доведе фудбалерот на Манчестер сити, Матео Ковачиќ.

dobivaj vesti na viber

Бурук е незадоволен од францускиот фудбалер Танги Ндомбеле, поради што побара од раководството на клубот дали може да го доведат Ковачиќ, во јануарскиот преоден рок.

Галатасарај моментално има 37 бода, колку што има и Фенербахче со кој сигурно ќе се бори за титулата.

Сепак, мала е веројатноста овој трансфер ќе се случи.

Ковачиќ летово пристигна во Манчестер сити од Челзи и оттогаш забележа 15 настапи, од кои шест како стартер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ундав е решението за неефикасноста на германската репрезентација?

Објавено пред

Денис Ундав играч на Брајтон, на позајмица во Штутгарт, ќе добие повик во репрезентацијата на Германија. Селекторот Јулијан Нагелсман е убеден дека со него ќе ја реши неефикасноста на националниот тим. Германија има само една класична деветка, тоа е играчот на Борусија Дортмунд, Никлас Филкруг.

dobivaj vesti na viber

Ундав, оваа сезона игра брилијантно, како и целиот тим на Штутгарт. Постигна девет гола на 12 натпревари.на крајот од сезоната „швабите“ ќе можат да го откупат од Брајтон за 12 милиони евра.

Ундав е роден во Ахин, Долна Саксонија. Неговите претци се од Турција, но се етнички Курди.

27. годишникот во малдинските категории не настапувал за ниту една репрезентација. Решил да го прифати повикот на Јулијан Нагелсман.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Анѓушев: Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, колку и да е таа неоправдана

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото...

Македонија2 часа

Мајката на Вања: Сè уште не можам да разберам зошто моето девојче е сега во гроб

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само...

Македонија2 часа

Во Македонија уапсено лице од Косово кое се сомничи за убиство на Еквадор

Македонската полиција го приведе Рамзи Аземи од Косово поради распишана потерница по него во Еквадор за убиство на државјанинот на...

Македонија3 часа

Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот...

Македонија3 часа

Лога за екстрадицијата на Палевски: За релативно кратко време очекувам да биде меѓу нас и да докажува што се случило

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања...

Македонија3 часа

Спасовски: Адвокатот на Палевски се’ уште е на распит во полиција

Васко Стојков – адвокатотот на осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски, се’ уште е на распит во полициската станица. Министерот...

Македонија3 часа

Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски,  во Турција и кој беше приведен на влез во земјава...

Македонија4 часа

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна...

Свет5 часа

(Видео) Објавени снимки на кои се слушаат истрели: Русија вознемирена поради осмоодделенката која упадна со пиштол во училиште

Убиено е девојчето Марија Н., а уште пет лица се ранети во училиштето во Брјанск, Русија, кога утрово во одделението...

Свет6 часа

Бразил испраќа војници на границата со Венецуела, расте стравот од нова војна

Бразил објави дека распоредува војници долж границата со Венецуела, откако венецуелската влада ги објави плановите за вклучување на областите контролирани...

Македонија6 часа

Запленети непријавени 50.600 евра на скопскиот аеродром

Запленети 50.600 евра коишто патник на влез во државата на царинската испостава Аеродром Скопје не ги пријавил кај царинските службеници,...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Треба да се одговори зошто веднаш МВР не тргнало во потрага по возилото на убиениот Панче

МВР направи низа пропусти во истрагата за убиствата на Палевски, што ја отвора дилемата дали Вања можела да биде спасена,...

Свет7 часа

Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

Пакетот нова безбедносна помош за Украина и за Израел во вредност од милијарди долари беше блокиран вчера од републиканците во...

Македонија19 часа

Адвокатот на Љупчо Палевски на распит во полициска станица

Адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски, замина...

Македонија20 часа

(Видео) Пендаровски: За втор мандат ќе се произнесам кога ќе дојде време, не е момент во овие траорни времиња да зборуваме за втор мандат

Претседателот Стево Пендаровски денеска кажа дека не размислува за втор мандат во вакви траорни времиња. „Прашањето на вашата колешка беше...

Македонија1 ден

Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Министерот за правда Кренар Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски, информираат од ресорното министерство. Појаснуваат дека истото...

Македонија1 ден

Побарана екстрадиција на Палевски поради убиствата

Основното јавно обвинителство Скопје го изготви Барањето за екстрадиција за Љупчо Палевски-Палчо кој е осомничен за убиствата на 14-годишната Вања...

Македонија1 ден

Пендаровски: Функционерите мора да работат и да градат, без да крадат, корупцијата најголем проблем за граѓаните

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на дводневниот Отворен Форум за антикорупција организиран од Македонскиот центар за меѓународна...

Македонија1 ден

Мажoт кој го возел Палевски до Турција доби 48-часовен притвор

Судија го прифати предлогот и определи мерка краткотраен притвор од 48 часа за С.Д. од Струмица, кој го возел првиоосомничениот...

Македонија1 ден

Дали е нормално кога возрасен маж со возило за време на настава бара да оди на „кафе“ со малолетно девојче од 13 години, му се обрати Паунов на Спасовски

Виктор Паунов, градоначалник на општина Карбинци утрово преку друштвените мрежи му се обрати на Спасовски и рече дека граѓаните не...