Контакт

Спорт

Далас загуби и во Портланд

Објавено пред

Во „Роуз Гарден“ Арената во Портланд, Луол Алдриџ со 30 поени и 8 скокови беше најзаслужен за победата на „Блејзерси“ над Далас „Маверикс“ од 104:101.

Во „Роуз Гарден“ Арената во Портланд, Луол Алдриџ со 30 поени и 8 скокови беше најзаслужен за победата на „Блејзерси“ над Далас „Маверикс“ од 104:101. Брендон Рој кој што не беше стартер додаде уште 21 поен за Портланд. Во тимот на Далас, Дирк Новицки имаше 38 поени и 11 скокови, а Џејсон Кид забележа 14 асистенции, но само еден поен.Во Индијанополис, „Пејсерси“ ги победија „Никси“ со 119:117. Најефикасни во Индијана беа Тајлер Хенсбру (30 п.), Дени Грејнџер (26 п. 7 ск.), Дерин Колисон (24 п. 9 ас.) и Рој Хиберт (15 п. 12 ск. 5 ас.). Во тимот од Њујорк водечки стрелци беа Кармело Ентони (29 п. 9 ск.) и Амар Стадемаер (21 п. 10 ск.).Останати резултати:Атланта – Милвоки 110:85 (Џо Џонсон 36 п. 5 ск. Џош Смит 17 п. 14 ск. / Ендрју Богут 21 п. 13 ск.)Чикаго – Вашингтон 98:79 (Дерик Роуз 23 п. 7 ас. Луол Денг 20 п. 7 ск. / Џордан Крофорд 27 п. Џон Вол 17 п. 11 ск.)./ крај/нба/м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рубљов со четврта последователна АТП 500 титула, прв ВТА трофеј за Таусон

Објавено пред

Русинот Андреј Рубљов стигна до својата осма титула во кариерата, и неверојатна четврта АТП 500 титула во низа, откако со 7:6(4)/6:4 го совлада Унгарецот Мартен Фучович во финалето на Ротердам опен.

Со ова продолжува фантастичната 2021 година за Рубљов, кој претходно победи на АТП Купот со своите сонародници и стигна до четврт-финалето на Австралија опен. 23-годишниот Рубљов е трет Русин кој освоил најмалку четири АТП 500 титули по Евгениј Кафелников (1999) и Михаил Јужни (2007).

Во Лион пак, 18-годишната Данка Клара Таусон со 6:4/6:1 ја збриша Швајцарката Викторија Голубиќ за да ја освои својата прва ВТА титула во кареирата. Таусон е само 139. на ВТА листата и од понеделник првпат во кариерата ќе биде меѓу топ 100 тенисерките.

Прикажи повеќе...

Спорт

Круниќ со совршен деби-гол, Милан со победа во Верона

Објавено пред

Раде Круниќ постигна фантастичен гол од слободен удар за да помогне Милан да дојде до 0:2 победа на незгодното гостување кај Верона и да го заддржи притисокот на лидерот Интер пред нивното дерби со Аталанта во понеделник.

Круниќ во 27. минута беше апсолутно совршен од слободен удар за водство на „росонерите“, кое го удвои Диого Далот во 50. минута од мечот. Сега, Милан има 56 поени, три зад Интер и четири пред Јувентус, иако Интер и Јуве имаат натпревар помалку. Верона е осма со 38 поени.

Во дуел на два тима кои се наоѓаат во зоната за испаѓање, последнопласираниот Кротоне со двата гола на Сими стигна до 4:2 победа над Торино, додека Фиорентина и Парма одиграа драматично 3:3 реми на „Артемио Франки“.

СЕРИЈА А, 26.КОЛО

Верона – Милан 0:2

Фиорентина – Парма 2:3

Кротоне – Торино 4:2

Прикажи повеќе...

Спорт

„Дупка“ на „Енфилд“ – и Фулам се нагости со шампионот

Објавено пред

Домашниот „кошмар“ на Ливерпул никако да заврши. По низата од 68 меча без пораз на „Енфилд“ во две сезони во кои ја освоија прво Лигата на шампионите, а потоа толку посакуваната круна од Премиер лигата, „црвените“ сега имаат шест порази во низа на својот фудбалски храм, откако Фулам, клубот кој грчевито се бори за опстанок се нагости со 0:1 победа.

Откако двата тима имаа малку шанси во првото полувреме, во самиот финиш, во 45. минута, Марио Лемина го „фати“ Мохамед Салах на „спиење“, му ја украде топката и успеа со убав удар да го совлада Алисон Бекер.

Во второто полувреме, „црвените“ на Јирген Клоп тргнаа по израмнувачки гол, со пресинг, но не успеаја да ги совладаат цврстите Фулам.

Со поразот, Ливерпул остануваат на седмото место во Премиер лигата со 43 поени, четири зад Челси на четвртото место на табелата. Фулам уште се во зоната за испаѓање со 26 поени, ист број на поени како 17-пласираниот Брајтон и само бод помалку од Њукасл на 16-тото место.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија2 часа

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија3 часа

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Регион3 часа

Во Србија над 3.000 новозаболени и 20 починати

Според последните информации, во Србија биле регистрирани 3.042 новозаболени лица, а 20 лица починале. Во последните 24 часа биле тестирани...

Европа3 часа

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет4 часа

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија5 часа

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија5 часа

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија5 часа

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа6 часа

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија8 часа

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет8 часа

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија9 часа

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Свет9 часа

Откриен нов „застрашувачки“ сој: високозаразен и ја намалува ефикасноста на вакцините

Научниците во американската држава Орегон открија нов многу заразен вид на ковид, кој првпат се појави во Велика Британија. Сепак,...

Свет21 час

Русија во разговори со СЗО за итна употреба на вакцината „спутник В“

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко денеска разговараше со генералниот директор на СЗО за барањето на Русија за итно одобрување...

Македонија23 часа

Мицкоски од инфективна: Ќе се спасите од мене само ако не се разбудам утре

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи од инфективната клиника, каде се лекува од коронавирус. Тој порача дека овој ден...

Топ1 ден

Загина градежен работник во Гевгелија паѓајќи од скеле

Градежен работник од Богданци паднал од скеле и починал на лице место, додека работел на објект во изградба во Гевгелија....

Македонија1 ден

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на македонскиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ и повика на обединување. „ Почитувани граѓани, почитувани...

Македонија1 ден

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Македонија1 ден

(Видео) Ѓорчев: Кенија, Руанда, Судан, Гамбија и Сенегал набавија вакцини, фијаско на Заев и Филипче

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, за фијаско со набавката на...

Досие