Контакт

Спорт

Барса и Олимпијакос пред елиминација

Објавено пред

Европскиот првак Барселона, и еден од фаворитите за освојување на кошаркарската Евролига, Олимпијакос се наоѓаат пред елиминација во четвртфиналето. Во натпреварите број три од четвртфиналните серии со 2:1 против опонентите поведоа Макаби и Реал Мадрид.

Европскиот првак Барселона, и еден од фаворитите за освојување на кошаркарската Евролига, Олимпијакос се наоѓаат пред елиминација во четвртфиналето. Во натпреварите број три од четвртфиналните серии со 2:1 против опонентите поведоа Макаби и Реал Мадрид. Барселона во дуелот со Панатинаикос загуби во драматичен финиш, во Атина, ПАО победи со 76:74. Димитрис Дијамантидис со 18 поени го предводеше грчкиот тим до победата, кај Барса најпрецизен со 16 кошеви беше Рики Рубио.  Монтепаски води со 2:1 во серијата против Олимпијакос, откако вечерва во Сиена победи со 81:72. Натурализираниот македонец Лестер Бо Мекејлеб не настапи за Монтепаски, во негово отсуство тимот го предводеше Марко Јариќ. Србинот го одигра најдобриот натпревар во последните неколку сезони постигнувајќи 24 поени со само едно промашување од поле. Јариќ имаше поддршка од Лавриновиќ и Каукенас кои реализираа по 15 поени. Кај Олимпијакос Нестеровиќ постигна 16, а Спанулис 15 поени. Макаби ја потврди доминацијата над противниците која ја имаа оваа сезона на домашен терен. Во Тел Авив, „гордоста на Израел“ ја совлада Каха Лаборал со 81:60. Џереми Парго постигна 23, а Дејвид Блутентал 16 поени за Макаби. Мирза Телетовиќ со 14 кошеви го предводеше Каха Лаборал. Реал Мадрид го врати брејкот на противникот откако во Валенсија забележа победа од 66:75. Дор Фишер со 19 и Анте Томиќ со 15 поени беа најефикасни во „кралскиот тим“, Валенсија ја предводеше Душко Савановиќ со 21 поен. Натпреварите број 4 од четвртфиналната серија на програмата се во четврток.  крај/макфакс/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нова „нула“ на Јунајтед, без сили кај Кристал палас

Објавено пред

Манчестер јунајтед по четврти пат во последните пет меча одигрува без победник, а последните два меча воопшто не постигнува гол (три ако се смета дуелот од Лига Европа против Реал Сосиедад), откако на гостувањето кај Кристал палас беше 0:0. Со овој резултат, Манчестер сити пред нив беа на невозможни 14 поени, а Лестер е само поен зад нив.

Ниту со искусниот Единсон Кавани како стартер, тимот на Оле Гунар Солскјер не покажа многу имагинација во нападот против противник, кој да потсетиме на „Олд Трафорд“ ги торпедираше со 4:1.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ победи кај Бордо, Лил останува лидер по драмата против Марсеј

Објавено пред

Пари Сен-Жермен стигна до 0:1 победа на тешкото гостување кај Бордо и недостасуваа минути за по 28 кола да се врати на врвот на француската Лига 1, пред Лил со два гола по 90-тата минута да стигне до 2:0 победа во дербито со Олимпик Марсеј и да го сочува врвот.

Пабло Сарабија го постигна единствениот гол на „Матму Атлантик“ во 20. минута од мечот, и тоа беше доволно за победа на „светците“, кои сега имаат 60 поени на второто место на табелата.

Бидејќи до 90-тата минута во Лил беше 0:0, со овој резултат ПСЖ ќе беше прв со подобра гол разлика, но Канаѓанецот Џонатан Дејвид постигна два гола во 90. и 94. минута, за Лил да остане прв со 62 поени. Во трка за титулата во Франција е и Лион на третото место со 59 поени, откако со 1:0 го совладаа Рен.

ЛИГА 1, 28.КОЛО

Бордо – ПСЖ 0:1

Лил – Марсеј 2:0

Монпелје – Лориен 1:1

Нант – Ремс 1:1

Стразбур – Монако 0:0

Брест – Дижон 3:1

Лион – Рен 1:0

Мец – Анжер 0:1

Ница – Ним 2:1

Сент-Етјен – Ленс 2:3

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан со пенал во 97. минута спаси поен против Удинезе, без победник во „Дерби дела лантерна“

Објавено пред

Милан го избегна својот трет пораз во последните четири мечеви во Серија А, откако на „Сан Сиро“, со гол од пенал во 97. минута не дозволи Илија Несторовски и Удинезе да стигнат до победа, извлекувајќи 1:1 реми.

Бразилецот Родриго Бекао, кој во 68. минута стрелаше по асистенција на одличниот Родриго де Паул. Илија Несторовски, откако минатиот меч го реши победникот во дуелот со Фиорентина, овојпат одигра 90 минути. Кога се мислеше дека мечот е загубен за „росонерите“, Ларсен играше со рака во шестнаесетникот, а Френк Кеси беше сигурен од белата точка. Милан сега е на три поени зад лидерот Интер, но со натпревар повеќе.

Аталанта сега се израмни со Јувентус на четвртото место на табелата, по убедливата 5:1 победа над Кротоне. По израмнетото прво полувреме, „Ла деа“ постигна четири гола во второто за доминантна победа.

На „Луиџи Ферарис“ пак се играше „Дерби дела лантерна“, дербито на Џенова, во кое Џенова и Сампдорија одиграа 1:1. Давиде Запакоста ги донесе Џенова во водство во 52. минута, пред Лоренцо Тонели да израмни во 77. минута. Горан Пандев влезе како замена за „Грифоне“ во 73. минута од мечот.

СЕРИЈА А, 25. КОЛО

Милан – Удинезе 1:1

Џенова – Сампдорија 1:1

Фиорентина – Рома 1:2

Аталанта – Кротоне 5:1

Беневенто – Верона 0:3

Каљари – Болоња 1:0Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија7 часа

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија8 часа

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија9 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија9 часа

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија10 часа

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион13 часа

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион14 часа

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет14 часа

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион14 часа

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет14 часа

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа15 часа

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет15 часа

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија1 ден

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија1 ден

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет1 ден

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ1 ден

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија2 дена

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа2 дена

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет2 дена

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Досие