Контакт

Спорт

Ќе се менува Закон за спречување на насилство во спортот

Објавено пред

По низата инциденти на спортските терени и откако жртва на гневните навивачи стана и тренерот на КК Работнички и селектор на македонската кошаркарска репрезентација, Марин Докузовски, МВР најавува измени на Законот за спречување на насилствата во спортот и недолично однесување

Како што соопшти министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, во новиот закон санкциите ќе одговараат на околностите и вели дека ќе придонесе за спортски натпревари на кои единствената битка ќе се води на теренот.„Секако дека овој закон кој веќе го имаме во работна верзија ќе биде предмет на дискусија на сите заинтересирани страни, односно спортските федерации, навивачките групи, спортските клубови и воопшто кај пошироката јавност бидејќи тоа го правиме пред сè во интерес на јавноста“ изјави министерката Јанкулоска.За последниот инцидент кој се случи на натпреварот меѓу МЗТ и Работнички, Јанкулоска соопшти дека поднеле неколку прекршочни пријави,. Но поради масовната посетеност на настанот дополнително се идентификуваат други евентуално инволвирани лица.„Тогаш кога ќе ги имаме овие податоци ќе ја прошириме истата пријава или ќе поднесеме нова зависно од доказите до кои ќе дојдеме“ изјави министерката Јанкулоска.Инаку Јанкулоска денеска засади дрво на Милениумскиот крст на Водно во рамките на акцијата Ден на дрвото – Пролет 2011.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Звезда со десет играчи го намачи Милан, евро-бламажа на Лестер и Баер

Објавено пред

Црвена звезда успеа да го натера Милан да се „тресе“ на „Сан Сиро“ до последните минути, откако и со 10 играчи ги заддржаа на 1:1 и не одат во осминафиналето на Лига Европа само бидејќи Милан даде повеќе голови на првиот нерешен меч во Белград (2:2).

Динамо Загреб пак, вторпат го совлада Краснодар, овојпат со 1:0 на „Максимир“ за да покажат дека се најсериозниот клуб од поранешна Југославија во евро натпреварувањата. „Големите“ Лестер и Баер Леверкузен пак, се простија од натпреварувањата со домашни порази од помали противници – Баер пак загуби од швајцарскиот Јанг бојс (0:1), додека Лестер доживеа домашна катастрофа против Славија Прага и пораз од 0:2.

Милан во Белград имаа водство до последните моменти од мечот, но овојпат не се повтори драмата. Френк Кеси уште во деветтата минута ги донесе „росонерите“ во водство со гол од пенал, пред Бен во 24. минута од мечот со убав удар да го измами Џиџи Донарума.

Во второто полувреме гостите имаа неколку убави шанси, како таа на Марко Гобељиќ, кога утна празен гол, за во 70. минута да останат со играч помалку по црвениот картон за истиот фудбалер.

ЛИГА ЕВРОПА, 1/16 ФИНАЛЕ, 2.МЕЧ

Милан – Црвена звезда 1:1, прв натпревар 2:2, вкупно 3:3, Милан одат понатаму поради гол во гости

Манчестер јунајтед – Реал Сосиедад 0:0, прв натпревар 4:0, вкупно 4:0

Динамо Загреб – Краснодар 1:0, прв натпревар 3:2, вкупно 4:2

Рома – Брага 3:1, прв натпревар 2:0, вкупно 5:1

Баер Леверкузен – Јанг бојс 0:1, прв натпревар 3:4, вкупно 3:6

Клуб Бриж – Динамо Киев 0:1, прв натпревар 1:1, вкупно 1:2

Лестер – Славија Прага 0:2, прв натпревар 0:0, вкупно 0:2

ПСВ Ајндховен – Олимпијакос 2:1, прв натпревар 2:4, вкупно 4:5

МИЛАН – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА

ДИНАМО ЗАГРЕБ – КРАСНОДАР

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД – РЕАЛ СОСИЕДАД

ЛЕСТЕР – СЛАВИЈА ПРАГА

ПСВ АЈНДХОВЕН – ОЛИМПИЈАКОС

Прикажи повеќе...

Спорт

Луда драма меѓу Флензбург и ПСЖ

Објавено пред

Флензбург за малку ќе пропуштеше предност од 9 гола разлика (19:10) на полувреме, за на крајот да стигне до 28:27 победа над Пари Сен-Жермен за да се одвои на второто место на табелата во групата А во ЕХФ Лигата на шампиони, додека Кјелце победи кај Сегед со 30:26 за да остане на првото место.

Бундеслигашот имаше неверојатно прво полувреме, во кое апсолутно го декласираше тимот на Раул Гонзалез, меѓутоа ПСЖ кои пристигнаа во Германија со низа од пет победи во ЛШ, се вратија и го однесоа натпреварот во трилер завршница.

На 33 секунди пред крајот, ПСЖ со голот на Недим Ремили успеа да дојде на 27:28, а потоа Флензбург незамисливо да ја загубат топката. Ремили во брзата контра ја погоди само стативата.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

Пик Сегед – Кјелце 26:30 (14:14)

Флензбург – Пари Сен-Жермен 28:27 (19:10)

Табела: 1.Кјелце 19, 2.Флензбург 17, 3.ПСЖ 12, 4.Мешков 11, 5.Сегед 10, 6.Порто 8, 7.Вардар 6, 8.Елверум 5.

ГРУПА Б

Мотор Запорожје – Алборг 27:29 (15:14)

Нант – Кил 24:24 (12:9)

ППД Загреб – Веспрем 28:35 (11:17)

Табела: 1.Барселона 26, 2.Веспрем 17, 3.Алборг 14, 4.Кил 12, 5.Мотор 12, 6.Нант 11, 7.Целје 6, 8.Загреб 0.

Прикажи повеќе...

Спорт

Златан: Ил Феномено е најдобриот, кај Леброн не ми се допаѓа политиката

Објавено пред

Секогаш кога Златан Ибрахимовиќ ќе има интервју, има мал милион на извадоци кои можат да се направат наслов. Така и последното интервју со шведската „Дискавери“, за кое зборуваше зошто (оригиналниот) Роналдо е најдобриот на сите времиња и зошто не му се допаѓа НБА „кралот“ Леброн Џејмс.

„Секогаш им велам на тие со кои играм – Роналдо е фудбал. Тој Роналдо е поим за фудбалот. Начинот на кој се движеше, на кој ја прескокнуваше топката, тие неверојатни истрчувања. Според мене, нема подобар играч во историјата. Тука нема сомнеж“, вели Ибрахимовиќ.

Но, не сите спортски херои му се по вкусот на Швеѓанецот.

„Тоа што го прави Леброн Џејмс е феноменално, но не ми се допаѓа кога луѓето со одреден ‘статус’ решаваат да зборуваат за политика. Прави го тоа во што си добар. Играм фудбал бидејќи сум најдобар во тоа. Да бев политичар, ќе терав политика. Тоа е првата грешка што ја прават славните луѓе кога ќе станат славни. Подобро е да се држиш на страна од другите работи и да го правиш тоа во што си добар“, објаснува Златан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија9 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија10 часа

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија15 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија15 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија15 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија16 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа16 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион17 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа1 ден

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија1 ден

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ2 дена

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет2 дена

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија2 дена

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија2 дена

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет2 дена

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија2 дена

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија2 дена

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Досие