Контакт

Спорт

НХЛ: Едмонтон Ојлерс го избраа првиот пик на драфтот

Објавено пред

Едмонтон Ојлерс го одбраа Канаѓанецот Рајан Наџент Хопкинс (18 г.) како прв пик на драфтот во 2011 година во НХЛ.

Едмонтон Ојлерс го одбраа Канаѓанецот Рајан Наџент Хопкинс (18 г.) како прв пик на драфтот во 2011 година во НХЛ.Наџент Хопкинс беше најефикасен играч во ВХЛ (Вестерн Хокеј Лига) со 106 бодови (31 погодок и 75 асистенции) за екипата Ред Ди Ребелс. Во Едмонтотн се надеваат дека тој ќе биде идеален тандем со крилото Тејлор Хол кого го избраа минатата година. Уште пред првиот меч на Едмонтон некои го споредуваат дури и со Вејн Грецки со кого Едмонтон освои шест прстени во НХЛ.Вториот пик на драфтот го имаа Колорадо Аваланч и го одбраа крилото од Шведска Габриел Ландески од тимот Киченер Ренџерс кој се натпреварува во Онтарио Хокеј Лига.Третиот пик на драфтот го бираа Флорида Пантерс, а во оваа екипа се одлучија за Канаѓанецот Џонатан Ибердо од Снт Џон Си Догс овогодишен победник на Квебек Мејџр Џуниор лигата. /крај/макфакс/м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барди стрелец, Леванте загуби од Атлетик Билбао

Објавено пред

Енис Барди попладнево го постигна својот петти гол сезонава во Примера но не успеа да спречи пораз на Леванте. Тимот на чии дрес го носи репрезентативецот на Македонија како домаќин во 36 коло е поразен од Атлетик Билбао (1:2).

Гостите од Билбао одиграа одлично во првото полувреме кога ја стекнаа недостижната предност. Двата гола за Атлетик ги постигна ветеранот Раул Гарсија, првиот во четвртата, а вториот во 46 минута.

Барди само го намали резултатот во 71 минута. Македонскиот репрезентативец одлично ја испрати акцијата на Борха Мајорал и од два метри ја смести топката во голот на Атлетик.

Леванте и покрај поразот остана на 12 место со 43 бода, додека Атлетик ги прескокна Реал Сосиедад и Валенсија и со 51 бод сега е на седмото место.

Во претпоследното коло Леванте ќе гостува во Виго кај Селта, а Атлетик ќе го пречека Леганес.

Прикажи повеќе...

Спорт

Аталанта израмни рекорд стар 68 години

Објавено пред

Фудбалерите на Аталанта синоќа доминираа против Јувентус, не победија (2:2), но израмнија рекорд во Серија А стар 68 години.

Клубот од Бергамо сезонава има тројца фудбалери кои постигнале најмалку 15 голови.

Синоќа против Јувенту Колумбиецот Дуван Запата го постигна својот 15 гол сезонава во Серија А и се израмни со Јосип Иличиќ. Најдобар стрелец во екипата е вториот Колумбиец Луис Мјуриел со 17 голови.

Последен пат ваков учинок имал Јувентус во сезоната 1951/1952, кога најмалку 15 гола постигнале Ермес Мучинели, Џампјеро Бониперти и Џон Хансен.

Во најсилните пет европски првенства последен пат вакво остарување имаше Нејмар, Килијан Мбапе и Единсон Кавани во сезоната 2018/2019.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон најбрз во Штаерска, катастрофален ден за Ферари

Објавено пред

Актуелниот светски првак Луис Хамилтон победи на трката за Големата награда на Штаерска. Ова е прва победа во сезоната, вкупно 85 во кариерата. Британецот од почетокот до крајот возеше соло-трка. Второто место му припадна на неговиот колега Валтери Ботас, а подиумото го комплетираше Макс Ферстапен од Ред Бул.

Трката во Штаерска не донесе битка за првото место меѓутоа интересни битки се возеа за сите остнати позиции во Топ 10.

Ботас кој стартуваше од четвртото место, на пет круга до крајот го мина Ферстапен на второто место. Зад Ферстапен заврши неговиот тимски колега Александер Албон.

Драма се случваше во борбата за петтото место која на крајот му припадна на Ландо Норис од Мекларен . Норис во последниот круг ги мина најпрвин Дани Рикардо, Ленс Строл и на крајот Чеко Перез.

Перез од Рејсинг Поинт е прогласен за возач на денот бидејќи трката ја започна од 17 позиција.

Деветти и десетти беа Карлос Санц од Мекларен и Данил Квјат од Алфа Таури. Саинц освои и поен плус бидејќи го имаше најбрзиот круг во трката 1:05.519 минути.

Трката ја обележа и катастрофата на Ферари. Во третиот свиок на стартот Леклер го исфрли Фетел од трката, а потоа и самиот во седмиот круг се откажа.

Наредната трка се вози наредниот викенд во Унгарија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Топ3 часа

Бегајќи од полиција скокнал во Вардар, а по него во реката влегол и полицаецот кој се повредил

Бркотница се случувала вчера во Скопје, кога 33-годишен скопјанец (Е.А.) бегал од полициски службеник. Полицаецот вршел обезбедување врз Е.А. кому...

Македонија3 часа

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на...

Свет6 часа

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан....

Топ9 часа

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион9 часа

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ9 часа

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет10 часа

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Свет10 часа

Во Бразил над 35 илјади нови случаи, сопругата и ќерките на Болсонаро негативни на ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани нови 35.512 случаи на ковид-19, а починале уште 1.071 пациент. Од почетокот...

Свет10 часа

Трамп првпат во јавност се појави со заштитна маска

Американскиот претседател Доналд Трамп ја посети воената болница во предградие на Вашингтон и првпат во јавност носеше маска поради пандемијата...

Македонија11 час

Мицкоски со писмо до народот: Ви ветувам макотрпна работа и обнова на државата

Кус е периодот во кој можевте да ме запознаете, да стекнете впечаток за мене и за она што го преставувам...

Регион23 часа

(Видео) Петти ден протести во Србија, демонстрантите во Нови Сад ја блокираа полициската станица

И вечерва граѓаните на Нови Сад излегоа на протест на улиците и на половина час ја блокираа полициската станица „Стар...

Македонија1 ден

Од коронавирус почина 24-годишна пациентка од Тетово, немала хронични заболувања

Вчера на Инфективната клиника почина 24 годишна пациентка од Тетово од Ковид-19. Таа е еднa од најмладите пациенти во земјава...

Македонија1 ден

Нови 199 заболени и осум починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на...

Топ1 ден

Мaж нападнал четири лица во авто-кампот „Градиште“, има повредени

Доцна синоќа во полицијата било пријавено насилство кое се случило во авто-кампот „Градиште“ во Охрид. Според пријавеното, А.К.(32), кој претходно...

Регион1 ден

Хрватска, Албанија и БиХ бележат рекордни бројки на новозаразени од појавата на пандемијата

Во регионот деновиве забележан е пораст на бројот на заболени од ковид-19. Во Хрватска, Албанија и БиХ денеска е регистриран...

Македонија1 ден

Пендаровски за геноцидот во Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон трагедии

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница...

Регион1 ден

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот...

Македонија1 ден

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија1 ден

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Досие