Контакт

Спорт

Барса остана без Иниеста и Санчез

Објавено пред

Еден од најдобрите фудбалери на каталонскиот гигант Барселона и на шпанската репрезентација Андрес Иниеста ќе биде вон терените најмалку три седмици, откако во четвртфиналниот дуле од Купот на Кралот против Реал ја повреди тетивата на коленото.

Еден од најдобрите фудбалери на каталонскиот гигант Барселона и на шпанската репрезентација Андрес Иниеста ќе биде вон терените најмалку три седмици, откако во четвртфиналниот дуле од Купот на Кралот против Реал ја повреди тетивата на коленото. Андрес Иниеста се повреди во 30 минута од мечот по што беше заменет, а на негово место влезе Педро кој во 43 минута на додавање од Лионел Меси ја доведе во предност Барселона од 1:0.На истиот натпревар против најлутиот ривал мадридски Реал, „каталонската гордост“ остана без уште еден, по повредата на напаѓачот Алексис Санчез, кој поради проблемите со рамото ќе паузира околу две седмици, соопшти официјалната интернет страница на Барселона. Ова е тежок момент за тренерот Пеп Гвардиола, бидејќи од претходно надвор од тимот се Давид Виља, Ибрахим Афелај, а Сејду Кеите со репрезентацијата на Мали настапува на африканскиот Куп на нациите, додека во меѓувреме Максвел беше продаден во Пари Сен Жермен. /крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кепа си оди од Челси?

Објавено пред

По убедливиот пораз на Челси кај Шефилд Јунајтед со 3-0 се крена голема врева на Островот. Шефилд им прочита лекција на „сините“ и се чини го затвори прашањето дека им треба нов голман.

Шпанскиот чувар на мрежата, Кепа Аризабалага во неколку ситуации делуваше несигурно. Сигурно многу повеќе се очекуваше од најскапиот светски голман.

Челси веќе бараат решение за негова замена. Можноста на „Стемфорд Бриџ“ да дојде Дин Хендерсон кој од Јунајтед е на позајмица во Шефилд делува како невозможна мисија.

Контактиран бил и Трабзонспор за голманот Чакир, но медиумите во Лондон пишуваат дека прва мета е Андре Онана, од Ајакс.

Чуварот на мрежата на холандскиот клуб наводно постојано е во контакт со челниците на Челси.

Камерунецот наводно би можел за 26 милиони да прејде во клубот, за разлика од Кепа за кого „сините“ платија дури 71 милион фунти.

Останува отворено прашањето што ќе биде со шпанскиот голман. Се споменува враќање во Баскија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Снајдер по стапките на Робен, му здосади фудбалската „пензија“

Објавено пред

Медиумите во Холандија денеска објави информација дека нивниот легендарен фудбалер, Весли Снајдер се враќа на теренот, иако веќе е во фудбалска „пензија“.

Информациите се дека тој веќе тренира во петтолигаш, со аматерски тим, а наголемо преговара со Утрехт. Сепак, засега најголем проблем му е физичката подготовка.

Се сеќаваме на фотографиите од пред неколку месеци на кои Снајдер се појави со вишок килограми.

Весли Снајдер има 36 години, роден е токму во Утрехт, а по завршувањето на кариерата често можеше да се забележи на трибините на овој прволигаш.

Снајдер, кој заедно со нашиот Горан Пандев ја подигна шампионската титула во ЛШ со милански Интер под посебна програма ќе тренира до 27 јули, а потоа ќе се знаат неговите планови.

Кариерата ја започна во Ајакс, потоа играше за Реал Мадрид, Интер, Галатасарај и Ница.

Во 2018 година премина во Ал Гарафи по што ја заврши играчката кариера.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брозовиќ возел пијан и поминал на црвено, казна од полиција, но и од Интер

Објавено пред

Играчот од среден ред на Интер, Хрватот Марсело Брозовиќ остана без возачка дозвола и без џипот вреден 300.000 евра откако во Милано поминал на црвено.

Полицајците виделе што направил фудбалерот, го запреле, а тогаш установиле дека прекршокот го направил во алкохолизирана состојба, со 0.6 промили алкохол во крвта.

Возачката дозвола му е одземена на 6 месеци, а привремено останал и без автомобилот со кој го сторил прекршокот.
Брозовиќ добил казна и од неговиот клуб. Од Интер го казниле Хрватот со 100.000 евра, но постоеше и можност тренерот Антонио Конте да го исфрли од екипата на следниот меч. Сепак, се чини дека последниов дел од казната нема да се случи.

Брозовиќ во алкохолизирана состојба зад воланот бил фатен и во татковината, за Божиќ 2016 година. Тогаш му биле измерени 0.87 промили, а автомобилот го возел без возачка дозвола.

View this post on Instagram

💣

A post shared by Super]Kralj[tata]BroZ (@marcelo_brozovic) on Nov 10, 2019 at 5:11am PST

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет4 часа

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа4 часа

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ5 часа

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ5 часа

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија5 часа

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион6 часа

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион6 часа

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет7 часа

(Видео) Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Свет7 часа

Од коронавирус заболени 12,7 милиони луѓе во светот

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, 12,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од половина милион починале. Во...

Регион8 часа

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тoj беше врвен...

Македонија8 часа

Почнува тридневното гласање – први ќе се изјаснат заразените со Ковид-19 и лицата во самоизолација

На полноќапочна предизборниот молк, кој ќе трае до среда, кога ќе се одржат парламентарните избори во земјава. Денеска ќе гласаат...

Македонија22 часа

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени. Според последните информации, вкупната...

Македонија22 часа

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Топ23 часа

Бегајќи од полиција скокнал во Вардар, а по него во реката влегол и полицаецот кој се повредил

Бркотница се случувала вчера во Скопје, кога 33-годишен скопјанец (Е.А.) бегал од полициски службеник. Полицаецот вршел обезбедување врз Е.А. кому...

Македонија23 часа

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на...

Свет1 ден

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан....

Топ1 ден

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион1 ден

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ1 ден

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Досие