Контакт

Спорт

Манчини ја потврди заинтересираноста за Ван Перси

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер Сити, Роберто Манчини, потврди дека неговиот тим е заинтересиран за услугите на напаѓачот на Арсенал, Робин ван Перси.

Менаџерот на Манчестер Сити, Роберто Манчини, потврди дека неговиот тим е заинтересиран за услугите на напаѓачот на Арсенал, Робин ван Перси. Договорот на холандскиот репрезентативец со лондонскиот клуб истекува во 2013 година. Ван Перси сезонава за Арсенал, во сите натпреварувања има постигнато 32 погодоци. „Заинтересирани сме за сите добри фудбалери, тоа е нормално. Мислам дека сите големи клубови го посакуваат Ван Перси во своите редови. Мислам дека тој е еден од најдобрите напаѓачи во Европа. Сепак, мислам дека тој сака да остане во Арсенал“, рече Манчини. Минатото лето, Сити од Арсенал ги донесе Самир Насри и Гаел Клиши, а претходно „граѓаните“ ги реализираа трансферите на Коло Туре и Емануел Адебајор. „Доколку постојат играчи кои сакаат да го напуштат Арсенал, ние сме заинтересирани за нив. Но доколку тие сакаат да останат, ние немаме проблем со тоа. Мислам дека Ван Перси ќе остане во Арсенал, бидејќи доколку останат без него, тогаш ќе имаат големи проблеми. Исто така мислам дека летово Арсенал ќе се засили, поради тоа што сакаат да ја освојат Премиер лигата“, рече менаџерот на Манчестер Сити.  крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ристовски: Шефе наш, фала ти што не обедини да се чувствуваме како семејство

Објавено пред

Новиот капитен на македонската фудбалска репрезентација, борбениот Стефан Ристовски по враќањето на нациналниот тим во Скопје му се заблагодари на селекторот Игор Ангеловски со порака упатена на социјалните мрежи.

„Шефе наш, ми текнува со вашето доаѓање на чело на селекторската функција на првиот состанок кога го одржавме ни се обрати со следново… Дечки мојата цел е ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО… Си кажав… што збори човеков… Но вие и ние тоа го остваривме… ЕУРО 2020. Фала ти што не обедини да се чувствуваме како едно големо семејство. Фала што верувавте во нас дека имаме и ние квалитет да играме на едно вакво големо натпреварување. Фала што ја обединивте цела Македонија да се чувствува горда на овој голем успех. И фала што ни овозможи да се чувствуваме горди Македонци“ – напиша Стефан Ристовски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рано водство на Англија против Чешка, Влашиќ со гол за Хрватска на „Хемпден парк“

Објавено пред

Рахим Стерлинг е стрелецот на водечкиот гол за Англија на мечот од Д групата против Чешка.

Фудбалерот на Манчестер Сити погоди со глава во 12 минута по додавањето од Грилиш.

Истиот играч уште во 4. минута можеше да го промени почетниот резултат, но неговиот удар заврши во десната статива од голот на Вацлик.

Во моментов Англија е прва на табелата со 7 бода, по 4 имаат Чешка и Хрватска која во 17 минута поведува во Шкотска против домаќините.

Никола Влашиќ најдобро се снајде во противничкиот шеснаесетник покрај многумина „гледачи“, па Хрватите сега се во предност која ги носи во осминафинале. Изненадувањето на селекторот Далиќ засега носи резултат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Газдата на Фенербахче сака ФК Вардар да го направи своја филијала?!

Објавено пред

Турскиот милијардер, Али Коч кој е сопственик на фудбалскиот клуб Фенербахче од Турција планира да го преземе македонскиот фудбалски бренд, ФК Вардар и да го направи филијала на турскиот клуб, пишува денеска угледниот турски весник „Фанатик“.

Медиумот пишува дека Коч веќе контактирал со челните луѓе во Вардар и понудил неколку модели на соработка.
За почеток Вардар би станал филијала на Фенербахче и во скопскиот клуб би настапувале млади фудбалери и оние кои во клубот од Истанбул би имале мала минутажа.

„Ни фали филијала, многу играчи не добиваат простор и минутажа да се развиваат. Ако имаме покрај себе таков клуб, многу би било подобро“. изјавил Коч.

Турците пишуваат дека Коч може да го купи клубот затоа што тој е во финансиски проблеми поради кои идната сезона ќе се натпреварува во втората македонска лига.

Вардар 11 пати беше шампион на Македонија, а пред 4 години играше во групната фаза на Лига Европа откако претходно го елиминираше токму Фенербахче во квалификациите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Владата одлучи дека компаниите за превоз можат да возат со полни автобуси

Владата на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници, со максимален...

Македонија4 часа

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на знамето, грбот или химната

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб...

Македонија5 часа

Бугарија не ја трга блокадата за Македонија, но го пофали прогресот на Албанија

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Северна Македонија на денешниот редовен состанок на Советот за општи...

Македонија7 часа

13 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на...

Македонија12 часа

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија12 часа

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет13 часа

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Свет13 часа

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија14 часа

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет15 часа

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Спорт1 ден

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт1 ден

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт1 ден

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија1 ден

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија1 ден

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа1 ден

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ2 дена

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Македонија2 дена

По отповикувањето, Азески на Црна Гора ѝ посака брз развој и просперитет

Бранко Азески се огласи со коментар по одлуката на Владата во Црна Гора, да го отповика како почесен конзул на...

Свет2 дена

(Видео) Американската морнарица во океан детонираше бомба, предизвикан земјотрес

Експлозија изведена од американската морнарица, предизвика земјотрес. Бомбата тешка 18.143 килограми била активирана крај брегот на Флорида. Експлозијата била извршена...

Досие