Контакт

Спорт

Лотина е нов тренер на Виљареал

Објавено пред

Михел Анхел Лотина е нов тренер на шпанскиот прволигаш Виљареал. Лотина на клупата ќе го наследи Хозе Молина, кој доби отказ по поразот од Леванте.

Михел Анхел Лотина е нов тренер на шпанскиот прволигаш Виљареал. Лотина на клупата ќе го наследи Хозе Молина, кој доби отказ по поразот од Леванте. „Жолтата подморница“ со Молина на чело на последните пет натпревари освои само еден бод. Виљареал, до крајот на сезоната, во која ќе се одиграат уште 11 кола, го очекува грчевите борба за опстанок. Тимот од „Ел Мадригал“ по 27 првенствени рунди има освоено истиот толку бодови и се наоѓа на 17-то место на табелата, со само три бода повеќе од Расинг, кој прва екипа која се наоѓа под цртата која води во понизок ранг. Лотина ќе биде третиот тренер на Виљареал оваа сезона, првенството го започна Хуан Карлос Гаридо, кој во декември минатата година беше сменет со Хозе Молина. Лотина, во кариерата има предводено неколку шпански екипи, минатите четири сезони беше тренер на Депортиво Ла Коруња.  крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Голот за победа Мин Сон му го посвети на екс-соиграчот Кристијан Ериксен

Објавено пред

Репрезентативен фудбал освен на ЕУРО 2020, овие денови се игра и во Азија каде се во тек квалификациите за СП во Катар 2022 година.

Јужна Кореја со 2-1 славеше против Либан, а голот за победа го постигна ѕвездата на Тотенхем, Хеунг-мин Сон од пенал во 66 минута.

Крилниот напаѓач по реализацијата истрча до најблиската камера и со прстите го покажа бројот 23 со повик: „Кристијан Ериксен, те сакам“.

Данскиот фудбалер синоќа колабираше, изгуби свест во 43 минута од мечот против Финска во Копенхаген. Ериксен 7 години беше дел од Спарси пред да направи трансфер во Интер.

Најновите информации се дека неговата состојба е стабилна.

Слична посвета Ериксен доби и синоќа од Русија, каде Ромелу Лукаку, неговиот колега од Интер погоди во мрежата на „Зборнаја“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Селекторот Ангеловски емотивен: Вие сте моите херои!

Објавено пред

Пред денешното деби на Македонија на Европското првенство, на натпреварот во Букурешт против Австрија, селекторот Игор Ангеловски на Инстаграм сподели статус посветен на своите фудбалери, но и на македонскиот народ.

„Овие херои се изборија за почитта на секој граѓанин на Македонија денес да се чувствува гордо. Денес цел свет ќе застене во чест на македонската химна. Вие сте моите херои и оваа бајка ќе ја паметам до крајот на мојот живот. Благодарам на целиот наш народ без разлика на вера и нација за поддршката. Дечки, Ви благодарам и Ве сакам, одиме по историја“ – напиша популарниот „Мрме“ на Инстаграм профилот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кардиолог од Англија е уверен: Тешко дека Ериксен пак ќе заигра фудбал

Објавено пред

Данскиот фудбалер Кристијан Ериксен вчера го занеме фудбалскиот свет откако едноставно падна на теренот за време на натпреварот на неговата селекција против Финска во рамки на ЕП. Причина за тоа е застој на срцето на 29-годишниот фудбалер на Интер.

Еден од најпознати спортски кардиолози во Англија, Санџај Шарма рече дека голем знак прашалник е дали данскиот фудбалер воопшто ќе продолжи со фудбалот. Шарма работел со Ериксен додека Данецот играше за лондонски Тотенхем.

„Ова момче имаше нормални тестови до 2019 година. Сето тоа ја потресе целата нација. Добра вест е што и понатаму е жив, лошата вест е дека оди кон крај на кариера. Дали ќе игра уште фудбал професионално? Не можам да кажам. Во Англија не би можел да игра. Многу сме строги околу тоа“ – рече Шарма.

Докторот смета дека најверојатно станува збор за недефинирана здравствена состојба или, пак, за висока температура.

„Фактот дека е стабилен и буден е одличен. Не знам дали некогаш ќе заигра фудбал. Иако ова е премногу отворено – тој умре на теренот. Иако само на неколку минути, тој умре, па дали лекарите ќе му дозволат да умре повторно? Одговорот е не“ – вели д-р Шарма.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа2 часа

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Топ3 часа

Полицаецот по кој се трагаше е пронајден починат во водите на Брегалница

Во возило во водите на Брегалница е пронајдено е телото на 51 годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој беше пријавен за...

Македонија3 часа

Османи: Ќе вложам напори во среда да бидам во Скопје за да се обратам пред Комисијата

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во...

Спорт3 часа

Селекторот Ангеловски емотивен: Вие сте моите херои!

Пред денешното деби на Македонија на Европското првенство, на натпреварот во Букурешт против Австрија, селекторот Игор Ангеловски на Инстаграм сподели...

Македонија7 часа

Општина Центар за протестот: Ќе се засадат нови дрвја на Орце Николов, отстранетите беа стари, болни и оштетени

По повод денешниот протест против сечата на дрвјата на улицата Орце Николов, општина Центар тврди дека останува посветена на остварување...

Македонија18 часа

Мицкоски: Ги почитуваме стратешките интереси на партнерите, но ги почитуваме и македонските национални интереси

ВМРО-ДПМНЕ ги почитува стратешките интереси на стратешките партнери, но тоа не значи дека немаме право да ги почитуваме и да се...

Македонија19 часа

Заев: Извозот на канабис за медицински цели oд Северна Македонија во ЕУ станува реалност

Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели од Северна Македонија за пазарите во Европската Унија станува реалност, пишува...

Спорт20 часа

Ериксен во стабилна состојба префрлен во болница

Данскиот репрезентативец, Кристијан Ериксен, во стабилна состојба е префрлен во болницата во Копенхаген. Натпреварот, помеѓу Данска и Финска е прекинат...

Македонија1 ден

Османи: Зголемена е активноста на ЕУ за почеток на преговорите, но исходот е непредвидлив

Се забележува една невообичаена зголемена активност од сите земји членки за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, истакна министерот...

Македонија1 ден

Регистрирани 21 нов случај на коронавирус, почина едно лице

Денеска се регистрирани 21 нов случај на Ковид-19, оздравени се 7 пациенти, а пријавенo е едно починатo лицe. Во последните...

Македонија1 ден

Заев отвори канцеларија за директни средби со граѓаните во Струмица

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. Од Владата велат дека...

Македонија1 ден

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Македонија1 ден

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт1 ден

Арнаутовиќ: Не го отпишувајте Пандев поради неговите години

Македонија и Австрија, утре ќе го одиграат првиот натпревар во Ц-групата на Европското првенство. Дуелот на двете селекции, во Букурешт,...

Спорт2 дена

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион2 дена

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија2 дена

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија2 дена

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија2 дена

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Досие