Контакт

Спорт

Панучи ќе биде новиот технико на Палермо

Објавено пред

Некогашниот фудбалски репрезентативец на Италија, Кристијан Панучи, наскоро ќе ја преземе функцијата на технички директор во калчолигашот Палермо, пренесуваат италијанските медиуми.

Некогашниот фудбалски репрезентативец на Италија, Кристијан Панучи, наскоро ќе ја преземе функцијата на технички директор во калчолигашот Палермо, пренесуваат италијанските медиуми. Панучи потврди дека договорот е постигнат, не наведувајќи која функција ќе обавува во клубот. „Договорот е постигнат, ќе бидам во техничкиот тим на Палермо. Остана уште да го потпишеме договорот“, рече поранешниот фудбалер. Поранешниот играч на Џенова, Милан, Реал, Интер, Челзи, Монако, Рома и Парма, во моментот работи како стручен коментатор на италијанската телевизија Скај спорт, со која има договор до крајот на оваа сезона. Панучи фудбалската кариера ја заврши во 2010 година. крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Што сè направи Кристијано Роналдо против Германија?

Објавено пред

Актуелниот европски шампион, Португалија загуби со 4:2 од Германија во вчерашниот меч, кој многумина уште сега го прогласија за најдобриот на ЕУРО 2020, и во кој неизбежниот Кристијано Роналдо имаше еден многу чуден меч.

Тој беше очигледно лут по крајот на мечот, во кој постигна еден гол и асистираше на уште еден за Диого Жота, но тоа не беше доволно да се спречи мотивираната Германија на „Алијанц арената“, со што се искомпликува ситуацијата во групата Ф.

Иако има 36 години, тој имаше еден фантастичен спринт на должината на цел терен за да го постигне првиот меч во 15. минута од мечот, со што дојде на само два од рекордот на Али Даеи од 109 гола за репрезентацијата, но тоа беше само почеток. Германците дадоа четири гола за 25 минути, пред Роналдо да му додаде на Жота на 20 минути пред крајот за да се заддржи надежта.

Тука секако беше и „магичниот“ момент, кога го збудале Антонио Ридигер со овој безвременски потег.

Но, и тој имаше свои слаби моменти. Како слободниот удар во второто полувреме, кој ја продолжи лошата низа од само еден гол во 50 слободни удари на СП и ЕП, како и овој момент во финишот кога се „сопна“ самиот во обид да издрибла.

Исто така, тоа што Робин Госенс, неговиот ривал од Серија А, беше прогласен за човек на натпреварот, откако призна дека Роналдо одбил да го смени дресот со него во меч од италијанскиот фудбал, беше дополнителен удар.

Како и да е, на Португалците и Роналдо им останува мечот со Франција, каде што секако ќе биде „забавно“.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Спорт

Манчини: Велс се како Стоук сити! Бејл: Не знаев дека Стоук се толку добри!

Објавено пред

Италијанскиот селектор, Роберто Манчини ја спореди репрезентацијата на Велс со Стоук сити пред нивниот дуел во последното коло од групната фаза на ЕУРО 2020 во недела.

Велс ќе гостува на „Олимпико“ кај лидерите во групата А и ќе им биде потребен барем поен за да имаат сигурно место во осминафиналето. Италија оствари две победи од 3:0 во првите два меча против Турција и Швајцарија, но Манчини вели дека тие треба да внимаваат на физичката подготвеност на Велшаните.

Манчини, кој ги предводеше Манчестер сити до првата премиерлигашка титула во 2011/12, го спореди стилот на игра на Велс со тој на Стоук сити, со кого имаше мака додека беше менаџер на „граѓаните“.

„Стоук имаа многу тежок стил на игра, беше многу тешко да се победат. Не очекува физички стил на игра, бидејќи не само што се цврсти како Стоук, туку се и технички подготвени. Имаат играчи како Џо Ален, Герет Бејл и Даниел Џејмс, момци со многу силна техника“, вели Манчини.

Иако италијанските медиуми сметаат дека нивната репрезентација е меѓу фаворитите за златото, Манчини не верува во тоа.

„Франција, Шпанија, Германија и Поругалија се навикнати на победи и полни со фантастични играчи. Мислам дека Французите се фаворити и покрај ремито со Унгарија. Тука се и Белгијците. Ништо не се смени со нашите победи“, вели Манчини.

Првата ѕвезда на велшкиот тим, Герет Бејл, имаше интересен одговор на споредбата на Манчини.

„Навистина не знаев дека Стоук се толку добар тим“, изјави Бејл.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1688-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ: Тешка победа за „Корејскиот зомби“, сега го чека Волкановски?

Објавено пред

Чанг Сунг Џунг, попознат како „Корејскиот зомби“ стигна до победа на поени над Ден Ајг во главниот меч на УФЦ Фајт Најт во Лас Вегас, откако мораше да се потпре на своите способности како борач за да го неутрализира Иге.

Џунг, еден од најдобрите во перо категорија, има репутација на „луд“ фајтер со силен удар, но против Иге не успеа со ваква стратегија, решавајќи да избегне дуел со удирање, соборувајќи го неколку пати противникот за првпат од 2008 да победи на поени, со 48:47, 49:46, 49:46.

„Сакав да покажам дека имам доволно умешност за да бидам шампион и дека не сум фајтер со еден трик“, изјави Кореецот.

Тој сега има 4-2 скор откако се врати по четиригодишна пауза за да отслужи војска во Јужна Кореја. Сега, тој признава дека очекува борба за титулата, чекајќи го подобриот од дуелот помеѓу Александар Волкановски и Брајан Ортега.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион36 минути

(Видео) Тројца работници повредени во експлозијата во фабриката во Чачак

Тројца работници се полесно повредени, а еден е задржан на одделение за интензивна нега на лекување, по вчерашните низа експлозии...

Свет53 минути

(Видео) Незапаметени поплави на Крим, еден загинат и 24 повредени

Едно лице загина, две се исчезнати, а 24 се повредени по поплавите предизвикани од поројните дождови во близина на Јалта...

Свет1 час

(Видео) Пукање на роденденска забава во Торонто, повредени три деца и еден маж

Три деца и еден маж се повредени во пукање на роденденска забава на отворено, што се случи во западниот дел...

Свет2 часа

(Видео) Камион прегази двајца учесници на Парадата на гордоста во Мајами, едниот почина

Камион прегази двајца учесници на вчерашната Парада на гордоста во Мајами, при што едниот почина а другиот е тешко повреден,...

Топ2 часа

Над 200 возачи санкционирани во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (19.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

Македонија18 часа

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Уште еден случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава. Се работи за уште еден Македонец кој дошол...

Топ19 часа

Починат затвореник пронајден во кумановскиот затвор

Во затворот „Кшање“ во Куманово ноќеска бил пронајден мртов 58-годишен затвореник од с.Старо Нагоричане. „ На 19.06.2021 во 02.45 часот...

Македонија21 час

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија21 час

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Спорт1 ден

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет1 ден

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија1 ден

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион1 ден

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ2 дена

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет2 дена

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт2 дена

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија2 дена

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион2 дена

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија2 дена

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Досие