Контакт

Спорт

Дури ни Гвардиола не знаел кој ќе биде новиот тренер на Барселона

Објавено пред

Тренерот на Барселона во заминување пеп Гвардиола откри една занимливост на вообичаената прес конференција, ден пред последниот меч од Примера.

dobivaj vesti na viber

Гвардиола рече дека не знаел кој ќе го наследи на клупата на Барселона сè до самиот ден на објавата на веста дека го напушта клубот. Го наведе Тито како одличен човек за таа работа бидејќи многу добро го познава тимот.

„Тито презема бидејќи е јак, има знаење и храброст да ја води Барселона. Но најважно од сè, има надеж. Таа е најважна ставка во целата приказна“, рече стратегот на каталонскиот клуб. /крај/дн/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Лукас Васкез одигра нестварен меч, Белингем во 91.минута го реши Ел Класико

Објавено пред

Реал Мадрид ја победи Барселона со 3:2 и на шест кола до крајот на сеозната стекна предност од 11 бода во однос на најголемиот ривал. Реал победи со голот на Џуд Белингем во 91.минута. Блескаше на натпреварот Лукас Васкез, изнуди пенал, го постигна голот за 2:2 и на крајот му асистираше на Белингем.

dobivaj vesti na viber

Стартот на мечот им припадна на гостите од Барселона. Кристенсен во шестата минута го шокираше „Сантијаго Бернабеу“. Данецот ја искористи лошата проценка на голманот Лунин и го постигна 300. гол за Барселона во пресметките со Реал.

Две минути подоцна Винисиус промаши чиста шанса.

Во 18.минута Винисиус изедначи од пенал. Претходно Лукас Васкез со прекрасен дриблинг го осфрли од игра Кансело, а потоа се закачи за ногата на Кубарси.

Во 30.минута спорен момент, која ВАР го проверуваше неколку минути, на крајот пресуди дека топката по обидот на Ламине Јамал не ја минала гол линијата со целиот обем.

Вториот дел започна бавно и во такво темпо се играше до 70.минута, кога Фермин Лопез ја врати предноста на Барселона. Каталонците водеа само три минути, кога по асистенцијата на Винисиус, играчот на натпреварот Лукас Васкез изедначи на 2:2.

И во оваа ситуација очајна реакција во одбраната имаше Жоао Кансело, кој стоеше премногу далеку од својот човек.

И кога сите очекуваа крај на натпреварот, Дијаз повлече една топка, го проигра Васкез, а овој упати иделан центаршут до Белингем кој стави точна на Ел Класико и на шампионската трка.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Бока го елиминираше Ривер во Лига купот

Објавено пред

Бока јуниорс славеше со 3:2 во Суперкласико, во Кордоба, во рамките на четвртфиналето на Лига купот Аргентина се одигра големото Суперкласико.

dobivaj vesti na viber

18 месеци Ривер не знаеше за пораз од најголемиот ривал. Во тој период на три натпревари оствари две победи и едно реми, неодамна во лигашкиот дел од ова натпреварување.

Сепак, кога беше најпотребно, Бока го одигра можеби најдобриот натпревар во сезоната и успеа да го добија 262. Суперкласико. Тоа и даде победа во 262.

Подобро тргна Ривер, кој поведе во 10. минута со голот на Мигел Борха. „Милионерите“ го држеа водството до првата минута од судиското надополнување во првото полувреме кога Мигел Мерентиел израмни.

Ривер постигна уште еден гол во 52. минута, но по долгата проверка на ВАР беше поништен. А потоа еруптираше трибината на која беа навивачите на Бока кога првата ѕвезда на тимот Единсон Кавани во 62. минута со глава ја затресе мрежата и донесе пресврт.

А потоа, само пет минути подоцна, херојот на натпреварот Мерентиел со својот втор гол зголеми на 3:1. До крајот Ривер успеа само да намали на 3:2 со голот на Диас во седмата минута од судиското надополнување.

Бока ќе се сретне со Естудијантес во полуфиналето на Лига купот. Во второто полуфинале се среќаваат Велез и Аргентинос Јуниорс.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Бостон со убедлив триумф го започна плеј-офот

Објавено пред

Најдобриот тим од регуларниот дел на сезоната во НБА лигата, Бостон Селтикс, со убедлива победа над Мајами Хит го започна плеј-офот.

dobivaj vesti na viber

Тимот од Масачусетс славеше победа над Мајами 114:94.

Селтикси во првите неколку минути имаа 14:0 и му покажаа на ривалот од Флорида што ги очекува до крајот на мечот. Мајами успеа да се врати, на почетокот на вториот дел имаше само минус 3 (26:23), но тоа беше само моментален блесок на избраниците на Ерик Сполстра.

Бостон ја доби третата четвртина со 31:14 и во последните 12 минути влезе со огромни 32 поени предност (91:59).

Селтикси, потоа го спуштија ритамот, па Мајами успеа да ја намали негативата.

Тренерот на Бостон, Џо Мазула им даде шанса на само осум играчи и сите се запишаа меѓу стрелците.

Со трипл-дабл ги предводеше Џејсон Тејтум (23 поени, по 10 скока и асистенции), Дерик Вајт додаде 20, Кристапс Порзингис 18, Џејлен Браун 17.

Во поразениот тим го немаше Џими Батлер, а најдобри беа Бем Адебајо со 24 (6ск, 3ас) и Делон Рајт со 17 поени.

Вториот меч е исто така во Бостон на 25 април од 1 часот по македонско време.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Мицкоски од Чаир: На Македонија ѝ треба обединување и единство, а не поделби, владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе вложи 1 милијарда евра за проекти во сите општини

Се чувствува победничка атмосфера и енергија, тоа е важно за сите нас и ни дава мотив да продолжиме посилно да...

Свет9 часа

Бремена жена е убиена денеска во израелски напад во Газа, бебето спасено со царски рез

Девојче се роди денес по итен царски рез на нејзината мајка, која беше убиена во израелски напад врз градот Рафа...

Свет9 часа

Русија и се заканува на Америка поради историска одлука: Ова ќе заврши со понижувачко фијаско

Русија денеска соопшти дека поддршката на американските претставници за нова помош за Украина во износ од 60,84 милијарди американски долари покажува...

Македонија11 часа

Пендаровски: Мицкоски пред некој ден повика на формирање на семакедонски патриотски фронт, исто како во времето на режимот

На денешниот граѓански собир во Скопје, претседателскиот кандидат Стево Пендаровски се осврна и на меѓуетничките односи, истакнувајќи дека од независноста...

Свет13 часа

(Видео) Опасни поплави ѝ се закануваат на кинеска провинција, над 127 милиони луѓе се евакуирани

Големите реки, канали и езера во кинеската провинција Гуангдонг се соочуваат со опасни поплави, поради што владата денеска одобри акционен...

Македонија14 часа

Битиќи: Јавно здравство без партиципација и повисоки плати за медицинските лица

„Срцето и душата на државата лежи во здравјето на нашите граѓани, а должноста на една социјалдемократска власт е да се...

Македонија14 часа

Николоски: Директорката на прилепската болница поставена од Филипче со огромен корупциски скандал – за иста услуга плаќала дупло

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборна единица 4, на денешната пред сконференција се осврна на, како што...

Регион16 часа

Отстранета голема бомба во Ниш, евакуираните 1300 граѓани се враќаат дома

Завршена е акцијата на неутрализирање и уништување на воздушната бомба која остана од бомбардирањето на НАТО на улицата Александра Медведева...

Свет17 часа

(Видео) Иран ја засилува репресијата врз граѓаните: Егзекуции, апсења и враќање на моралната полиција

Со погубување на осуденици, апсење дисиденти и враќање на полициските патроли за спроведување на задолжителните правила за хиџаб, Иран ја...

Свет17 часа

На изборите во Баскија може да победи партијата која сака независност од Шпанија 

Баскиската сепаратистичка партија Билду, која влече корени од политичкото крило на сега веќе непостоечката вооружена група ЕТА, би можела за...

Македонија18 часа

Три завршни митинзи на претседателските кампањи денеска во Скопје, кампањата за парламентарни избори продолжува

Продолжуваат кампањите за претстојните претседателски и парламентарни избори, каде претседателските кандидати, како и кандидатите за пратеници во шесте изборни единици...

Македонија18 часа

Пендаровски: Мицкоски по амбасади ветува дека прв негов приоритет ќе биде внесување на Бугарите во Уставот

Пред граѓаните на Струмица, кандидатот за претседател, Стево Пендаровски се осврна на ставот на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски во однос...

Македонија18 часа

Силјановска-Давкова: Пендаровски е еднакво одговорен за скандалите и криминалите на ДУИ

„Претседателот воопшто не е невин. Барем дваесетина пати требаше да посегне по ветото кога се носеа лошите закони. Тој, скромно,...

Македонија1 ден

Гордана Силјановска-Давкова: Однесувањето на ДУИ е врв на султанатот во Македонија

Денеска, во рамките на својата кампања за претседателка на Македонија, професор д-р Гордана Силјановска-Давкова, одржа говор во Берово. – Врв...

Свет1 ден

САД изгласа помош на Украина: Ова може да го промени текот на војната

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го изгласа законот за дополнителна помош за Украина, дел од пакетот од 95 милијарди...

Македонија1 ден

Пендаровски: Јас сум ваш, вие сте мои, а сите заедно сме наши – ќе успеееме

Зборувајќи пред граѓаните на Василево, кандидатот за претседател Стево Пендаровски потенцираше дека Македонија веќе е горда на постигнатото, а со...

Македонија1 ден

Ковачевски: Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество

Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество. Само со ЕУ можеме да ги одобриме состојбите...

Македонија1 ден

Со полициски хеликоптер пренесен македонски државјанин од Унгарија до Скопје

Денеска (20.04.2024) по добиено барање од ЦУК, со полициски хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици, од Сегедин, Унгарија до...

Македонија1 ден

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе направат трансформација во Македонија, со „Платформа 1198“ ќе се решат проблемите на граѓаните

„Во очите на граѓаните има една желба да што побргу заврши сето ова кое што се случуваше шест и половина...

Македонија2 дена

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите противкандидати

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски ја прифати поканата на националниот јавен сервис за учество на дебата со сите противкандидати во...