Контакт

Спорт

Тревога во Мадрид – Роналдо ја продава вилата во близина на Мадрид

Објавено пред

На социјалните мрежи повторно се крена тревога заради можното заминување на Роналдо од Реал Мадрид, а причината беше објавата на интернет дека тој ја продава вилата вредна 5,4 милиони евра во близина на Мадрид.

Ако ништо друго, навивачите барем преку интернет можеле да ја видат внатрешноста на објектот во кој живее Роналдо.

Сепак, реално е да се очекува дека фудбалерот ќе остане во Реал. Кристијано Роналдо стигна во Реал во 2009 година од Манчестер Јунајтед за дури 94 милиони евра. /крај/дн/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Чави ќе биде новиот тренер на Барселона

Објавено пред

Чави Ернандез се врќа во Барселона. Клупската легенда ќе го наследи Роналд Куман на тренерската позиција, тврди каталонски „Спорт“. Чави нема веднаш да стапи на функцијата, туку тоа ќе се случи во текот на ноемвриската репрезентативна пауза.

Чави потврдно одговорил на понудата, ќе го напушти Ал Сад, со кого има договор до 2023 година. Барселона на катарскиот клуб ќе му исплати 1.000.000 евра како обесштетување за тренерот.

Во стручниот штаб на Чави, ќе бидат неговиот брат Оскар, Среџо Алегре кој му е помошник и во Ал Сад и физиотарапевтот, Иван Торес.

Во наредните три натпревари, против Алавес, Динамо Киев и Селта, Барселона од клупата ќе ја предводи Алберт Капелас.

Капелас бил директор на Ла Масија и тренер на Барселона Б, им бил помошник на Џорди Кројф во Кина и Петер Бош во Борусија Дортмунд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кој ќе го наследи Куман?

Објавено пред

Отказот што го доби Роналд Куман, повторно ги отвори шпекулациите околу името на новиот тренер на Барселона. Шпанските медиуми тврдат петмина се во игра за клупата на славниот клуб.

Прв кандидат е клупската легенда, Чави, кој две години го предводи Ал Сад. Чави има договор со овој клуб, но според непотврдени информации тој може да го раскине доколку добие повик од Барселона.

На листата се и Роберто Меринез, односно Ерик тен Хаг. Проблем е што двајцата имаат цврсти договори со Фудбалскиот сојуз на Белгија, односно Ајакс. Тен Хаг на почетокот на оваа недела го одби Њукасл јунајтед.

За многумина изненадување е Андреа Пирло. Тој остана без работа по завршувањето на сезоната кога доби отказ во Јувентус.

Последн на списокот е Марсело Гаљардо. Тренерот на Ривер Плејт и во минатото се поврзуваше со Барселона. Тој е тренер на Ривер од 2014 година, со клубот има освоено 12 трофеи. Неговиот договор со клубот истекува на 31.декември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Основците во Египет ќе имаат предмет „Мохамед Салах“

Објавено пред

Во основните училишта во Египет се воведува нов предмет, „Мохамед Салах“. Предметот ќе треба да им помогне на децата во нивниот развој. Наскоро министерството за образование на Египе ќе започне со печатењето на книгите. Салах кога ќе биде на одмор во родната земја ќе ги посетува училиштата.

Мохамед Салах е еден од најдобрите играчи во светот и вистински амбасадор на својата земја. Преку предметот „Мохамед Салах“, децата ќе учат за основните човекови вредност, скромноста, приврзаноста кон татковината.

Државата Египет на овој начин сака да му се заблагодари на Салах за неговиот придонес кон спортот на национално и глобално ниво.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

(Видео) Петровска: И сопругот на Данела Арсовска има бугарска лична карта

СДСМ објави дека и сопругот на кандидатката за градоначалничка на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, има бугарска лична карта....

Македонија25 минути

ВМРО-ДПМНЕ има мнозинство во Советот на Град Скопје, рече Митева

Парламентарната опозиција во македонското собрание согласно бројот на освоени гласови на претстојните локални избори има апсолутно мнозинство во Советот на...

Македонија55 минути

Судење за „Плацови на Водно“ – сведок кажуваше како се купувале плацовите и становите на Груевски

Александар Ивановски-Теранова, во својство на сведок во случајот „Плацови на Водно”, посочуваше како биле купувани плацовите, но и становите на...

Свет1 час

Во Москва започнаа принудните неработни денови

Во Москва започнаа принудните неработни денови, кои, според претходната најава на градоначалникот Сергеј Собјанин, ќе траат речиси недела и половина...

Забава3 часа

Пиштолот на Алек Болдвин испукал оловен проектил, вели шерифот

Револверот „колт“ со калибар 45, користен на сетот на филмот „’Рѓа“, не бил темелно проверен пред да му го дадат...

Македонија3 часа

Лични карти ќе можат да се подигнат и во сабота и недела

Во пресрет на одржување на вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи в недела, на 31 октомври 2021...

Свет4 часа

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион4 часа

Во Србија сè поголем број деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа5 часа

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен Медикен го...

Свет16 часа

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија20 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет23 часа

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија1 ден

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија1 ден

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет1 ден

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион1 ден

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија1 ден

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија1 ден

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Досие