Контакт

Спорт

Рамос: Мурињо не си заминува заради притисок

Објавено пред

Фудбалерот на Реал Мадрид Серхио Рамос тврди дека тренерот на Кралскиот клуб Жозе Мурињо не донел одлука да замине заради притисокот што не можел да го издржи.

„Мурињо стекна многу искуство во светот на фудбалот. Не сметам дека притисокот е причината заради која реши да го напушти Реал Мадрид. Секој ја бира својата иднина и слободен е самиот да си го избере патот. За Мурињо секогаш имав пофални зборови. Секогаш зборував, а ќе зборувам и натаму, дека тој е еден од најдобрите тренери на светот. Тој е стручњак кој знае да го извлече најдоброто од фудбалерите“, рече Рамос.

Мурињпо ќе го напушти Реал Мадрид по три сезони поминати во клубот. Во тековната сезона која е пред крај, не успеа да освои ниту еден трофеј. /крај/кл/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Емилијано Мартинез: Роналдо ти шутирај го пеналот

Објавено пред

Манчестер јунајтед не успа да ја победи Астон Вила. На „Олд Трафорд“, гостите ја однесоа победа (0:1). Бруно Фернандеш, во 93.минута не успеа да реалзира пенал.

Прашање на денот е зошто Кристијано Роналдо не ја зеде топката, кога беше доседен пеналот за Јунајтед.

Можеби сакаше да покаже почит кон сонародникот Бруно Фернандеш, кој од доаѓањето во клубот ги шутирз пеналите, а можеби и падна на провокациите од голманот на Вила, Емилијано Мартинез.

Аргентинецот сакаѓе Роналдо да го изведе пеналот, покажа и со прст кон него: „Ти шутирај го пеналот, ти шутирај“.

На крајот Бруно го промаши голот, а Мартинез со соиграчите ја прослави победата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Деби гол на Малдини, Милан победи кај Специја

Објавено пред

Даниел Малдини ја продолжи семејната традиција. Тој е трета генерација од семејството кој го носи дресот на Милан. Неговиот дедо, Чезаре и татко, Паоло се легенди на клубот од „Сан Сиро“.

19-годишниот напаѓач го одигра првиот меч оваа сезона. Постигна гол во 48.минута на гостувањето во Специја, што е негов прв за Милан во 14.настап.

Милан успеа да победи во Специја со 2:1. По голот на Малдини, израмни Верди во 80.минута, а седум минути подоцна Брахим Дијаз погоди за победа на Милан.

Милан, по шест кола има 16 бодови и со натпревар повеќе се наоѓа на челната позиција на табелата, во Серија А.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер има оправдување за поразот – ВАР не оштети

Објавено пред

Манчестер јунајтед го доживеа првиот пораз во сезоната, во Премиер лигата. Астон Вила ги однесе бодовите од „Олд Трафорд“ со голот на Хаус, постигнат во 88.минута. И покрај тоа што не Бруно Фернандеш промаши пенал во 93.минута, менаџерот Оле Гунар Солскјер за поразот ги обвини судиите.

„Одлично влеговме во натпреварот. Бевме агресивни, добри во транзицијата. Завршницата не беше на задоволително ниво, но морам да кажам дека одлуката на ВАР беше погрешна. Имаше офсајд. Воткинс го блокираше Де Хеа“, рекол Солскјер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија3 часа

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Регион8 часа

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа8 часа

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија9 часа

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија9 часа

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија1 ден

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија1 ден

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија1 ден

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа1 ден

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа1 ден

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ1 ден

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија1 ден

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија1 ден

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет1 ден

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија1 ден

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет1 ден

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија2 дена

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет2 дена

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ2 дена

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Досие