Контакт

Спорт

Адеми го пропушта реваншот со Виљареал

Објавено пред

Динамо Загреб, со победата над Локомотива (2:0), се врати на првото место во хрватскиот шампионат. „Модрите“, со натпревар помалку имаат два бода повеќе од Осијек. Победата ја засени повредата на Аријан Адеми, кој најверојатно ќе го пропушти реваншот со Виљареал, во Лига Европа.

„Адеми има оток на стапалото. Ќе ги почекаме снимките, но прогнозите не се добри“, изјавил тренерот на Динамо, Дамир Крзнар.

Динамо, во четврток, ќе гостува во Виљареал. По првиот меч Шпанците имаат предност од 1:0.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бешикташ се шампиони во Турција

Објавено пред

Вечерва заврши сезоната во фудбалскиот шампионат на Турција. Во дрматична завршница титулата ја оавоија фудбалерите не Бешикташ. За црно-белите од Истанбул ова е 16.титула во клупската историја.

Бешикташ во последното коло влезе со ист број на бодови и подобра гол разлика од Галатасарај.

Бешикташ славеа на гостувањето кај Гостепе со 2:1. За Гозтепе целуот натпревар го одигра Адис Јаховиќ.

Вода погоди за Бешикташ во 10.минута, израмни Озтурк 14 минути подоцна. На крајот титулата на Бешикташ им ја обезбеди Гезал со гол од пенал во 69.минута.

Во исто време Галатасарај забележаа сигурна победа над Малатијаспор со 3:1.

На крајот Бешикташ завршија со 84 поени и гол разлика +45, а Галатасарај со 84 поени и гол разлика +44.

Бешикташ и Галатасарај изброија пласман во квалификациите во Лигата на шампионите, а во квалификациите за Лига Европа покрај Фенербахче ќе игра и Трабзон. Од лигата испаднаа Ерзурум, Анкарагучу, Генчербилрили и Денизли.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ преку Сонего до ново финале со Надал

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ одигра уште еден маратонски меч на Мастерсот во Рим и закажа ново финале со Рафаел Надал. Откако попладнево, го победи Стефанос Циципас, во три сета, на ист начин славеше и во полу-финалето против младиот италијански тенисер, Лоренцо Сонего.

Ѓоковиќ по два часа и 45 минути игра го победи Сонего со 6/3, 6/7, 6/2. Долго ќе се прераскажува вториот сет од овој меч, кој траеше 92 минути и во кој Ѓоковиќ не реализираше две меч топки, а во тај-брејкот испушти предност од 3:0 и 4:2.

Ѓоковиќ, утре, во своето 11.финале во Рим ќе се бори за својата шестаа титулат. Противник ќе му биде Рафаел Надал кој со 6/4, 6/4 го победи Рејли Опелка. Шпанецот во своето 12.финале ќе се обиде да ја освои 10.титула во вечниот град.

Прикажи повеќе...

Спорт

Историски ден за Лечестер – „Лисиците“ го освоија ФА купот

Објавено пред

Фудбалерите на Лестер го освоија трофејот во ФА купот. „Лисиците“, во финалето го совладаа Челси со 1:0. Решавачкиот гол го постигна Јури Тилеманс во 63.минута. Лестер од петтиот обид успеаја да го освојат првиот трофеј во ФА купот.

Во еден тврд натпревар, во кој двата тима играа претпазливо, Лестер успеа да издражи благодарение на голот на Тилемас и одличниот капитен Шмајхел на голот.

Челси постигнаа гол за израмнување во 89.минута, Морган си постигна авто-гол, меѓутоа ВАР го поништи поради минималниот офсајд во кој се најде поранешниот играч на Лестер, Бен Чилвел.Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Хамас најави примирје, ќе трае 2 часа и ќе важи само за Тел Авив

Палестинската организација Хамас најави примирје со Израел, во траење од 2 часа, кое ќе започне во 22 часот по локално...

Свет3 часа

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија7 часа

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет8 часа

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија9 часа

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија10 часа

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија11 час

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија12 часа

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија13 часа

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет14 часа

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија1 ден

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија1 ден

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет1 ден

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет1 ден

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија1 ден

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија1 ден

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија1 ден

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија1 ден

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа2 дена

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Свет2 дена

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Досие