Контакт

Спорт

Американецот Томи Форд со прва победа на 30 години (видео)

Објавено пред

Американецот Томи Форд ја оствари својата прва победа во Светскиот куп во алпско скијање, откако на 30 години триумфираше на велеслаломот во Бивер Крик, Колорадо, ставајќи крај на најлошата американска серија без подиуми во СК.

Норвешките фаворити Хенрик Кристоферсен и Леиф Кристијан Нестволд-Хауген ги освоија местата на подиумот, додека ветеранот Тед Лигети, кој беше четврти по првото возење заврши на 11. место.

Форд стана првиот американски скијач со победа од СК по Тревис Генонг на спустот во јануари 2017 година, и прв Американец на подиумот по Лигети во јануари 2018 година.

Форд, кој учествуваше на Олимпијадите во 2010 и 2018 година, имаше четврто место на велеслаломот во Зелден, Австрија на 27 октомври како најдобар успех, а претходно минатата сезона имаше две петти места.

Светскиот куп во алпско скијање се сели во Вал Д’Изер, Франција, каде што следниот викенд на програмата има велеслалом и слалом.

Спорт

Лаутаро Мартинез: Уживам во Интер, Конте ме препороди!

Објавено пред

Интер игра одлична сезона во Серија А. Екипата на Антонио Конте е прв предизвикувач на Јувентус, а најзаслужни за одличната форма се напаѓачите Ромелу Лукаку и Лаутаро Мартинез (22). Заедно постигнаа 33 гола со 6 асистенции.

Токму поради тоа, аргентинскиот фудбалер е мета на Барселона која во него гледа наследник на Луис Суарез.

„Многу сум среќен овде во Интер. Луѓето ме сакаат. Барса ме следи? Тоа значи дека правам добра работа и морам да продолжам по тој пат, тоа е она за што размислувам пред да одам на спиење“ – вели Мартинез.

Минатата сезона беше во сенка на Мауро Икарди, па годинава доживеа трансформација од замена во главен напаѓач.

„За една година многу работи се променија во Интер. Стигна нов тренер, Антонио Конте кој ги подготвува натпреварите на посебен начин. Од првиот ден многу ни помага. Ги увери играчите секогаш да даваат максимум. Тоа сега се гледа по резултатите. Како играч напредував со Конте и уживам сезонава. Ромелу многу ми помага, и на терен и надвор од него“ – вели Лаутаро.

Прикажи повеќе...

Спорт

Втор пораз за Реал во низа, Барса го доби спектаклот во Истанбул (видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Химки го надиграа мадридски Реал со 102-94 во предградието на Москва во рамки на 20 коло во кошаркарската Евролига и така ја продолжија борбата за пласман во Топ 8.

Избраниците на Римас Куртинаитис доминираа во текот на целиот меч, а на стартот на последната четвртина влегоа со огромни +24 (93-69). Реал до крајот на мечот успеа поразот да го направи поднослив.

Кај Химки најефикасен беше Алексеј Швед со 21 поен и 12 асистенции, а Дејвин Букер броеше до 15.

Кај гостите од Мадрид кој го запипа петтиот сезонски пораз се истакнаа Џордан Мики со 20 и Фабијан Козер со 14 поени.

Кошаркарите на Фенербахче и Барселона приредија спектакл во Истанбул во дербито на колото. На крај победата ја однесе шпанската екипа со 80-74.

Двајцата стратези на екипите, Жељко Обрадовиќ и Светислав Пешиќ внесоа многу труд за да ги мотивираат своите играчи.
Барса отвори со 11-0, а на стартот на вториот дел беше и +18 за Каталонците. Фенер се бореше за пресврт и успеа дури да дојде до водство (64-63).

Сепак Барса со нова 8-0 серија го најави триумфот.

Најпрецизни во каталонскиот тим беа Клавер со 17 и Миротиќ со 12 поени, додека кај Фенер Де Коло и Калиниќ уфрлија по 12 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арсенал во ПСЖ го најде решението за проблемите во одбраната

Објавено пред

Арсенал е во напредни преговори за доведување на левиот бек на ПСЖ, Лајвин Курзава. Англиските медиуми пишуваат дека денеска се расправало за клучни детали во врска со доведувањето на Курзава кај „топчиите“.

27-годишниот фудбалер има договор со „светците“ до летоска, по што станува слободен играч, но Арсенал сака да го доведе уште овој месец за да го реши проблемот што го има на таа позиција.

Менаџерот на Арсенал, Микел Артета го презема тимот неодамна, во период кога сите ѕвезди во екипата сакаа да го напуштат клубот.

На позиција лев бек Кајран Тирни поради проблеми со рамото не е во комбинација, а Хектор Белерин и Роб Холдинг имаат проблем со влегување во форма, па не се ниту блиску до она што се очекува од нив.

Со слични проблеми се бори и Сеад Колашинац, па улогата лев бек ја презема тинејџерот Бакајо Сака.

Репрезентативецот на Франција би бил идеален во моментов за четата на Артета.

Курзава во ПСЖ стигна од Монако во 2015. за 25 милиони евра, а оттогаш осви три титули шампион на Франција, три Купа и три Лига купа.

Го краси техничка поткованост и добра физичка кондиција. Интересно е тоа што тој е првиот дефанзивец што во ЛШ постигна хет-трик, во 2017 година против Олимпијакос.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

Трамп го прекршил законот кога ја спречил воената помош за Украина

Белата куќа го прекршила американскиот закон кога ја прекинала воената помош наменета за Украина, одлучи независното тело кое ја надгледува...

Македонија10 часа

Докторката на Трајковски ќе сведочи во „ТНТ“ за неговата дијагноза

Судот одлучил на следното рочиште за „ТНТ“ да ја повика докторката која на обвинетиот ексградоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски,...

Европа10 часа

Русија доби нов премиер

Државната Дума ја потврди кандидатурата на поранешниот шеф на Федералната даночна служба, Михаил Мишустин, за нов премиер на Русија. Мишустин...

Топ12 часа

Опожарени возилата на Сузана Турунџиева и на Ребека

Автомобилот на пејачката и водителка Сузана Турунџиева бил опожарен изутринава околу 3 часот. Огнот го зафатил и возилото на пејачката...

Македонија13 часа

Шкријељ: Нема да дозволиме граѓаните поради предизборни препукувања да останат без нивните права

Дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ денеска на прес-конференција во Владата повика на конструктивност и соработка со...

Топ13 часа

Шестмина повредени во сообраќајна несреќа кај Велес

Една жена е потешко повредена додека петмина други полесно во сообраќајната несреќа што се случи изутинава околу 8 часот на...

Свет13 часа

Спасено девојче од Пакистан кое 18 часа било затрупано со снег

Едно 12-годишно девојче е пронајдено живо откако лавина ја погодила нејзината куќа во Пакистан и откако 18 часа било затрупано...

Топ13 часа

Притвор за скопјанец кој марихуаната ја чувал во тегли од лутеница и ајвар

Скопското основно јавно обвинителство покрена обвинение против 27-годишник од скопската населба Влае кој криел марихуана во тегли за зимница. Како...

Регион16 часа

Рама го тужи Харадинај за клевета

Албанскиот премиер Еди Рама  поднел тужба до Основниот суд во Приштина за клевета против косовскиот колега во заминување Рамуш Харадинај....

Свет16 часа

Седум членови од Претставничкиот дом ќе го водат случајот против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес испрати резолуција за отповикување на претседателот Доналд Трамп до Сенатот.  Со тоа се создадени услови...

Свет1 ден

(Видео) Вулканот Таал направи пустош на Филипините

Ерупцијата на вулканот Таал во близина на Манила исфрли лава, а местата во непосредна близина ги покри со пепел. Аеродромот...

Свет1 ден

Путин го предложи Михаил Мишустин за нов премиер на Русија

Рускиот претседател, Владимир Путин, пред државната Дума за премиер го предложи Михаил Мишустин, претседател на Руската федерална даночна служба. „Претседателот...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски: Очекуваме одлука за почеток на преговорите со ЕУ пред самитот во мај

„Влегуваме во важен период во кој очекуваме сериозни исчекори напред кон реализација на една од нашите суштински стратешки цели –...

Естрада1 ден

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евросонг во Холандија

Пејачот Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Ротердам, Холандија. За настапот на Гарванлиев одлучи МРТ на интерен...

Македонија1 ден

Дополнително покачување на платите од 5 отсто ќе добијат и здравствените соработници

Дополнително зголемување на платите од 5 отсто ќе добијат и здравствените соработници во јавното здравство. Покачувањето на платите на здравствените...

Свет1 ден

Медведев поднесе оставка од премиерската функција

Рускиот премиер Дмитриј Медведев денеска поднесе оставка од позицијата, а рускиот претседател Владимир Путин планира да го назначи за заменик-претседател...

Топ1 ден

Скопјанец под истрага за нелегална набавка на хашиш од Албанија

Основното јавно обвинителство Гостивар отвори истрага против скопјанец кој е осомничен дека од Албанија набавил хашиш смола и хашиш масло...

Македонија2 дена

(Видео) Судењето за „ТНТ“ повторно одложено поради здравствената состојба на Трајковски

Судењето за случајот „ТНТ“ повторно се одложи поради здравствената состојба на обвинетиот ексградоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски. Претходно судечкиот...

Македонија2 дена

Рустеми: На Тони Трајковски да му се суди посебно, не дај Боже може да почине

Обвинителот Бурим Рустеми по вторпат бара одвојување на постапката во „ТНТ“, односно на обвинетиот ексградоначалник Тони Трајковски да му се...

Македонија2 дена

За новогодишно украсување низ земјава потрошени 675 илјади евра

Новата 2020 година украсено ја дочекаа Градот Скопје и 20 општини и за тоа се потрошени 675 илјади евра. Споредено...

Досие