Контакт

Спорт

Ањели сака кратење на сите големи лиги на 18 клуба

Објавено пред

Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели добива нов мандат на Европската асоцијација на клубови (ЕЦА), збирот на елитните европски клубови и сега главната цел е да ги убеди лидерите да прифатат кратење на најдобрите лиги на 18 клубови.

43-годишниот член на угледното и моќно семејство Ањели доби мандат до 2023 година на организацијата која ги штити интересите на најбогатите клубови во Европа.

„Почестен сум што повторно сум избран да ја водам оваа организација во следните четири години и се надевам дека ќе ја оправдам довербата. Сега сме во одлична позиција да се донесат одлуки за добра иднина на фудбалот во Европа. Со лидерите на клубовите кои ќе седат со мене на извршниот одбор во следните месеци ќе дадеме идеи за иднината на фудбалот“, изјави Ањели.

ЕЦА и Ањели веќе го дадоа предлогот за европски натпреварувања во три лиги кои ќе ги заменат Лигата на шампионите и Лига Европа, но тој беше отфрлен од лидерите на големите лиги. Според „Л’Екип“, Ањели планира да го зголеми бројот на европски натпревари и затоа најдобро решение е елитните лиги да бидат ограничени на 18 клубови.

„Тоа што го чувме од клубовите, јасно покажува дека е потребна реформа на натпреварувањата и повеќе европски мечеви за развојот на светскиот фудбал севкупно. Ќе влеземе во втората фаза на консултации“, додава Ањели.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Новак: Знам дека сум само трет по популарноста во светскиот тенис

Објавено пред

И покрај тоа што е светски рекет број 1 и според самата АТП, тенисер на изминатата деценија, Новак Ѓоковиќ признава дека е само трет кога се работи за поддршката на тениската публика, која очигледно ги преферира Роџер Федерер и Рафаел Надал.

„Прочитав многу работи дека публиката не ме сака, но немам таков впечаток, посебно надвор од теренот. Дури и да е вистина, зошто би сакал да додавам масло на огнот? Не сакам да побудувам негативни емоции. Немам негативни чувства за луѓето кои не навиваат за мене. Не сум горд од моите постапки во одредени моменти, кога ја губам самоконтролата. Правам грешки, но сакам да учам од нив. Никогаш не сакам да побудувам лоша енергија“, вели Ѓоковиќ.

Но, на крајот тој вели дека нема проблем со тоа што Федерер и Надал се попопуларни.

„Факт е дека повеќето фанови ги поддржуваат Федерер и Надал против мене, но тоа е поради тоа што тие двајца претставуваат во светскиот тенис. Тоа не значи дека ме мразат, ниту дека јас морам да ја свртам Србија против целиот свет само бидејќи помалку луѓе навиваат за мене во гренд слем финалињата“, додава Ѓоковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Марадона добива „мистериозно“ пакетче на клупата на својот тим! (видео)

Објавено пред

Околу проблемите на Диего Марадона со недозволените супстанции се пишувало многу, но кога се мислеше дека тоа е во минатото се појави снимка на која аргентинската фудбалска легенда добива „мистериозно“ пакетче додека е на клупата на својот тим Гимназија Ла Плата.

Марадона и неговиот тим загубија со 1:0 од Росарио Сентрал во меч од Суперлигата, но поголемо внимание предизвика снимката во која еден од неговите помошници му дава на 59-годишниот тренер неидентификуван пакет, додека еден друг негов помошник се обидува да ја блокира ТВ камерата.

Секако, на фановите на социјалните мрежи, веднаш им беше јасно што би можел да добива Марадона по неговите проблеми со кокаинот, иако тоа останува само шпекулација. Марадона се „закачи“ со кокаинот додека играше за Наполи во 1980-тите, а потоа на СП во 1994 во САД беше позитивен на кокаин и пратен дома предвреме.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ривалите незадоволни – болидот на Рејсинг поинт е „копија“ на стариот Мерцедес!

Објавено пред

Според угледниот германски „Ауто мотор унд спорт“, повеќето ривалски тимови не се задоволни од тоа што тимот на Рејсинг поинт (поранешни Форс Индија) користат речиси идентична копија од болидот В10 на Мерцедес од 2019.

Рејсинг поинт го открија својот РП20 болид на 17 февруари, кога најголема тема беше розoвата боја која доминираше на шасијата, но сега, по стартот на зимското тестирање, повеќе ривалски тимови имаат поголема забелешка, болидот е „копија“ на В10 на Мерцедес.

Техничкиот директор на тимот, Ендру Грин, ја брани соработката со Мерцедес, кои се снабдувачи на мотори и на дополнителна техничка опрема на итмот.

„Работевме во воздушниот тунел на Мерцедес од мај минатата година, а предната и задната суспензија, како и менувачот се идентични со болидот на Мерцедес од 2019. Другото е наш дизајн,а сега почнуваме со работа за 2021 година“, изјави Грин.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион4 часа

Државниот обвинител на Хрватска даде оставка поради членство во масонска ложа

Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ, поднесе оставка поради членство во масонска ложа. „Се појавија инсинуации во врска со...

Топ4 часа

Полициска акција за заплена на кокаин во Сарај

Полицијата врши претреси на повеќе локации во Крушопек, село во општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин. „Министерството...

Македонија6 часа

Владата: Решенијата на Чулев се поништени законски

Владата ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на решенијата и наредбите...

Македонија6 часа

(Видео) Обвинет во „Монструм“: Тодоровски ми даде да потпишам изјава, но не ме малтретирал

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на...

Топ7 часа

Вработен во ПИОМ подигал пари од пензија на почината жена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија8 часа

(Видео) Чулев го обвини Спасовски за фалсификат, поништил 124 решенија во МВР, без одлука на Владата

Премиерот Оливер Спасовски со фалсификат во „Службен весник“ поништил 124 решенија за распоредување во МВР оти за нив немало одлука...

Македонија9 часа

„Телеком“ презел безбедносни мерки за повиците од непознати дестинации

„Македонски телеком“ ја информира јавноста дека во текот на денешниот ден се регистрирани повици од непознати дестинации кон наши корисници,...

Македонија9 часа

(Видео) Има уште 3.400 пасоши, МВР формира комсија која ќе одобрува издавање само на итни случаи

Граѓаните што имаат интна потреба од пасош треба да поднесат барање за ургенција заедно со барањето за пасош. Комисија од...

Македонија9 часа

Јанкулоска и Јанакиески разговараат за „Монструм“: Аматерски е што „опелот“ не е запален или фрлен во ендек

Дел од разговор меѓу Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, кој е доказ во „Монстру“, а набавен од нелегално снимените разговори,...

Свет10 часа

Поранешен рагби-играч и неговото семејство изгореа во автомобил во Австралија

Поранешен рагби-играч, неговата сопруга и нивните три деца починаа во автомобил, кој беше запален во австралискиот град Бризбејн. Роуан Бакстер...

Македонија11 час

(Видео) Јанкулоска за „Монструм“: Имаше многу шпекулации дека е криминална пресметка, но и дека се работи за имотен спор

Ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, пред судот, на рочиштето за „Монструм“, рече дека во првите моменти по убиството на...

Македонија12 часа

Земјиштето кај „Треска” набргу ќе добие нов изглед

Општина Центар на вонредна седница ја усвои одлуката за распишување јавен конкурс за урбанистичкото уредување на локацијата, позната како поранешна...

Македонија12 часа

Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана

Алексис Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана. Лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер...

Македонија13 часа

(Видео) Милошоски: Аудиозаписот што го предадов кај Русковска да биде доказ за Меѓународниот сојуз

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на средба со обвинителката Вилма Русковска приложил диктафон со аудиозапис и транскрипт од материјалот што...

Македонија13 часа

(Видео) Столтенберг: НАТО се подготвува за церемонијата за прием на Северна Македонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Брисел оствари средба со премиерот Оливер Спасовски, на која рече дека НАТО се подготвува...

Свет13 часа

Блумберг најави дека ќе ја продаде својата медиумска компанија ако биде избран за претседател

Милијардерот Мајкл Блумберг, кој се кандидира за претседателската номинација на Демократска партија, најави дека ќе ја продаде својата медиумска компанија...

Свет14 часа

Три деца меѓу загинатите во ужасна експлозија на автомобил во Австралија

Четворица луѓе, меѓу кои три деца на возраст од 10 години, загинаа кога автомобил експлодира во австралискиот град Бризбејн. Децата...

Регион14 часа

Протести поради пензиските реформи во Атина

Сообраќајот во делови од Атина беше запрен синоќа кога превозниците му се приклучија на штрајкот против планираните пензиски реформи. Во...

Регион14 часа

Палмер не ја исклучува можноста за размена на територии меѓу Србија и Косово

Специјалниот пратеник на американскиот државен секретар за Западен Балкан, Метју Палмер, не ја исклучува можноста за размена на територии меѓу...

Свет15 часа

Трамп го помилува поранeшниот гувернер на Илиноис, кој беше осуден за политичка корупција

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека го помилувал поранешниот гувернер на Илиноис, кој беше во затвор поради изнуда, подмитување и...

Досие