Контакт

Спорт

Ѓорѓевиќ: Сите се виновни за ова, јас најмногу

Објавено пред

Елиминацијата на Србија во четврт-финалето на Мундијалот од Аргентина одекна како вистинска сензација во Кина, и нормално по амбициите за златен медал и фалањето со доминација, следува враќањето во реалноста, и селекторот Александар Ѓорѓевиќ го прифаќа тоа.

На крајот, првиот фаворит ќе игра за 5-8 место на шампионатот, и Ѓорѓевиќ признава дека „вака не се игра кошарка“.

„Скола пред година дена ми кажа – ќе играме полуфинале. Зборував за истото и кога победувавме – кошарката мора да се игра на вистински начин. Не постои друг, освен тој со кој тренираш и со кој излегуваш на терен. Некои работи можевме да ги најдеме во подобра соработка, како што видовме кај Аргентинците. Од почетокот се случија некои работи. Го немавме капитенот Теодосиќ и Гаги Милосављевиќ, играчи кои знаат да ги играат овие натпревари. Не треба да го обвинуваме Бјелица, тој е голем спортист и голем играч. Сите се виновни за ова, јас на прво место. Како група знаеме да излеземе од оваа ситуација и тоа е целта“, изјави Ѓорѓевиќ.

Шлаканица за Србите, Аргентина ги елиминира од СП©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ф1 возачите против идејата за спринт-квалификации: Тоа е комплетно ср.ње!

Објавено пред

Формула 1 возачите јасно се побунија против идејата од следната сезона да има драстични промени во квалификациите, односно наместо сегашниот формат да има саботна спринт-трка која ќе го одредува стартот на неделните трки.

„Либерти медија“ и ФИА во Сингапур им ја презентираа најновата идеја за промени во системот на натпреварувања, така што во сабота би се оддржувала спринтерска трка во обратен распоред од пласманот во шампионатот.

„Тоа е дел од разговорите за подобрување на спортот и правењето на акцијата поатрактивна за гледачите. Секогаш ќе разгледуваме нови идеи, но уште не е донесена одлука“, изјави претседателот на ФИА, Жан Тод за „Л’Екип“.

На повеќе врвни Ф1 возачи воопшто не им се допаѓа ова.

„Луѓето кои ги прават овие предлози навистина не знаат за што зборуваат. Смешно“, изјави светскиот шампион на Мерцедес, Луис Хамилтон.

Со него се согласува и главниот ривал Себастијан Фетел во Ферари.

„За мене, тоа е комплетно срање. Не знам кој гениј го измислил ова решение. Ако сакате да ги подобрите работите, треба да имаме потесно тркање“, вели Фетел.

Макс Ферстапен беше краток: „Мислам дека се работи за глупава идеја“, додека Александер Албон од Ред бул прокоментира: „Мислам дека е на Вилијамс им се допаѓа идејата“.

Биното: Договорена е саботна мини-трка наместо квалификации

Прикажи повеќе...

Спорт

На Кирјос му пречеше згодната девојка: Треба да ја оженам (видео)

Објавено пред

Контроверзниот австралиски тенисер, Ник Кирјос призна дека ја загубил концентрацијата од една згодна девојка на трибините откако загуби од Роџер Федерер во Лејвер купот во Швајцарија.

Кирјос започна одлично против 20-кратниот гренд слем шампион Федерер, освојувајќи го првиот сет во тај-брејк со 7:6. Но, по третиот гем во вториот сет, тој ја загуби формата и по еден загубен гем од Швајцарецот тој призна дека има проблеми.

„Загубив концентрација. Видов навистина згодна девојка во публиката. Да бидам искрен, сега би ја оженил. Сега!“, изјави Кирјос.

По ова, Кирјос не успеа да ја врати формата и загуби со 6:7/7:6/10:7 од Федерер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Наоми Осака победи во родниот град Осака!

Објавено пред

Поранешната светска тенисерка број 1, Наоми Осака го прекина постот со титули, откако триумфираше на Пан пацифичкиот опен во Осака, Јапонија со 6:2/6:3 победа над Русинката Анастасија Пављученкова.

Ова е прва титула за Осака по триумфот на Австралија опен во јануари, и до неа стигна за само 70 минути, доминирајќи на свој сервис (ги освои сите 20 поени на прв сервис) и комплетирајќи го мечот со три брејка и само 12 неизнудени грешки.

„Навистина е посебно да се победи тука во градот каде што сум родена. Домашната публика ми даде сила да играм постојано цела недела“, изјави Осака.

Пред оваа недела, 21-годишната Јапонка немаше поминато четврт-финале на турнир од април. Таа во саботата победи во два меча, триумфирајќи над Јулија Путинцева и Елизе Мертенс и го комплетираше турнирот без ниту еден загубен сет.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Утре нова средба на работните групи за законот за јавното обвинителство

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се...

Регион2 часа

Могерини на работна вечера со лидерите од Западен Балкан во Њујорк

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини денеска ќе се состане во Њујорк со лидерите од...

Топ2 часа

Возач почина за време на пробна автомобилска трка, му се слошило и излетал од патеката

Педесет и осумгодишен скопјанец почина за време на одржување на пробни автомобилски трки на патеката на поранешен воен полигон до...

Европа4 часа

Полска ќе евакуира 42.000 граѓани поради бомба тешка 5,5 тони

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од...

Регион4 часа

(Видео) Најмалку 105 повредени лица во земјотресите во Албанија

Најмалку 105 лица се повредени во земјотресите што ја погодија вчера Албанија, информираа властите синоќа околу полноќ. Во потресот, оштетени...

Култура14 часа

Доделени наградите на завршната вечер на фестивалот „Браќа Манаки“

Осум дена, пет локации, 128 филмски наслови создавани низ целата планета од филмски уметници од над 50 земји во светот,...

Македонија20 часа

Јовановски и Јанева повикани на распит во Обвинителството

Осомничените во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева се повикани на распит во Обвинителството. Првоосомничениот Бојан Јовановски е повикан...

Топ21 час

Нападнат вработен на Kомплексот клиники „Мајка Тереза“

Вчера во полициската станица бил пријавен физички напад што се случил на Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот го пријавил 61-годишен...

Топ21 час

Фатени двајца крадци кои ограбиле пет маркети во Охрид

МВР соопшти дека поднеле кривични пријави против две лица кои се сомничат за пет кражби во Охрид. Едниот е на...

Топ24 часа

(Видео) Во координирана полициска акција во 24 градови пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје

По претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности, со наредби од судија на претходна постапка, вчера од...

Свет1 ден

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет1 ден

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ1 ден

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ1 ден

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет1 ден

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија2 дена

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата2 дена

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет2 дена

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ2 дена

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија2 дена

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Досие