Контакт

Спорт

Анри воодушевен од Мбапе: Тој е надвор од овој свет

Објавено пред

Поранешниот француски фудбалер Тјери Анри изјави дека она што Килијан Мбапе го направил досега во кариерата е неверојатно и истакна дека фудбалерот на ПСЖ „дише“ фудбал.

dobivaj vesti na viber

Мбапе постигна 300 голови во кариерата побрзо од Кристијано Роналдо и Лионел Меси.

До тоа достигнување дојде викендов, во убедливата победа на Франција против Гибралтар (14:0), на 24 години и 333 дена.

И Меси и Роналдо, двете најголеми фудбалски ѕвезди на 21 век, беа постари кога ја достигнаа таа бројка.

„Она што го прави ова дете е навистина надвор од овој свет. Тоа е едноставно неверојатно“, рече Анри, кој сега има задача да ја води новата генерација француски играчи како тренер до 21 година.

Мбапе често беше споредуван со Анри порано во неговата кариера, бидејќи и двајцата поминаа сличен пат до успехот.

И Анри и Мбапе поминаа низ академијата Клерфонтен пред да играат за Монако со кој и двајцата ја освоија титулата во француското првенство. Потоа, Мбапе повтори уште едно од достигнувањата на Анри кога го освои Светското првенство во 2018 година на неговиот прв голем турнир со Франција. Анри успеа да го направи тоа во 1998 година.

„Тој е стрелец, асистира, знае се да направи. Секако дека има простор за напредок, но тоа не е поентата“, изјави Анри.

На прашањето колку голови Мбапе може да постигне во кариерата, Анри на шега кажа 1.000 пред да рече: „Сè зависи од него“.

„Тој е човек кој дише фудбал, кој добро се подготвува, неговата професионалност и желба за игра се секогаш тука. 300 гола? Има некои на кои тоа не им успеа ниту на тренинзите“, изјави Анри.

Спорт

Дардер го одбил повикот од Барселона

Објавено пред

Серхи Дардер, со години беше лидер на Еспањол, а откако тимот испадна од Примера, тој одбил да се пресели во Барселона.

dobivaj vesti na viber

Дардер (29), откри дека во летниот преоден рок добил понуда од градскиот ривал на Еспањол, Барселона.

„Имав можност да потпишам со Барселона ова лето, тешко е да се одбие таков тим. Маночу часови поминав во размислување што да правам. Но, кога главата се олади, разумот не ми дозволи да прифатам, со оглед на тоа што бев во Еспањол. Ниту 1% од мене не можеше да го прифати тоа. Еспањол секогаш ќе биде клубот на мојот живот, не гледам друга опција“, рече Дардер.

Серхи Дардер, во летниот преоден рок сепак го напушти Еспањол. Интересно е што се реши кариерата да ја продолжи во Мајорка, и покрај тоа што за него се интересираа и Барселона и Атлетико Мадрид.

Мајорка за трансферот на Дардер издвои осум милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нема договор меѓу Наполи и Осимен

Објавено пред

Нема напредок во преговорите меѓу Виктор Осимено и Наполи околу новиот договор. Наполи не се откажува од намерата Ниегиецот и во иднина да го предводи нападот на тимот од стадионот „Диего Армандо Марадона“.

dobivaj vesti na viber

Двете страни во претходниот период се сретнале 13 пати, но договор се уште нема.

Претседателот на Наполи, Аурелио де Лаурентис сака Осимен да потпише нов договор со тимот до 2027 година.

Во Наполи сметаат дека тоа би можело да се случи до крајот на годината, но како што сега стојат работите, речиси и да не постојат шанси Осимен да го парафира новиот договор до крајот на 2023 година.

Нигериецот бара минималната годишна плата од 10 милиони евра.

За Осимен се заинтересирани многу клубови, најмногу од Саудиска Арабија, но тој не сака да ја продолжи кариерата таму, што ги зголемува шансите во иднина да го гледаме во дресот на некој клуб од Европа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Објавено пред

Шохеи Отани потпиша еден од најголемите договори во спортската историја.

dobivaj vesti na viber

Отани ќе им се приклучи на Лос Анџелес Доџерс, договори на десетгодишна соработка вредена 700 милиони долари.

За споредба, Леброн Џејмс и Мајкл Џордан заедно заработиле 628 милиони долари во текот на своите кариери во НБА лигата.

Јапонецот е најдобриот бејзбол играч во светот, а во последните пет години играше за ЛА Ејнџелс.

Отани го потпиша најголемиот договор во историјата на американскиот спорт, од претходниот рекорд е „посилен“ за 300 милиони долари.

Договорот на Отани е поголем за 64 отсто во однос на претходниот рекорд вреден 426,5 милиони долари, што ги доби Мајк Троут од Ејнџелс во 2019 година кога потпиша 12-годишен договор.

„Ветувам дека секогаш ќе го правам најдоброто за тимот и дека секогаш ќе продолжам да давам се од себе за да бидам најдобрата верзија од себе. Сакам да одам напред не само за Доџерс туку и за светскиот бејзбол“, напиша Отани на социјалните мрежи.

Отани е роден на 5 јули 1994 година, неговата мајка играла бадминтон, додека татко му работел во локална фабрика за автомобили и бил аматерски бејзбол играч.

Отани важи за најдобар бејзбол играч во светот, во 2021 и 2023 година едногласно беше избран за МВП, а беше втор во 2022 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија2 минути

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, заедно со колегите од Софија и Баку денеска во Ниш ја пуштија во употреба гасната...

Македонија2 часа

Герасимовски: Ниту сум имал контакт, ниту сум дал дозвола на хрватски новинари да влезат во Песталоци

Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, демантира дека дал дозвола на хрватски медиуми да влезат во училиштето каде учеше Вања....

Македонија2 часа

Нови шокантни детали од Ковачки: „Безбеден Град“ го лоцирало возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Оливер Спасовски е должен да и одговори на македонската јавност зошто на 4 декември за време на неговата прес-конференција, излажа...

Македонија4 часа

Скандал: директорката на училиштето каде учеше Вања избркала хрватски новинари – „Избришете ги сите фотографии!“

Директорката на „Јохан Хајнрих Песталоци“, училиштето каде што учеше Вања, не им дозволила на хрватски репортери да фотографираат и ги...

Свет4 часа

(Видео) Сите очи вперени кон Аргентина: денеска инаугурацијата на Мајли, пристигна и Зеленски

ВО ГЛАВНИОТ град на Аргентина, Буенос Аирес, се е подготвено за денешната инаугурација на новиот претседател Хавиер Мајли, човекот кој...

Свет5 часа

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

Висок претставник на Светската програма за храна на Обединетите нации денеска предупреди дека половина од населението во Појасот Газа гладува...

Свет5 часа

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го искористи говорот за човекови права за да го обвини Западот за „варварство“ поради неговиот...

Свет5 часа

(Фото) Од птичја перспектива: еве каде живеат Палестинците додека траат борбите меѓу Израел и Хамас

Повеќето од 2,3 милиони жители на Газа биле принудени да ги напуштат своите домови, често неколкупати, откако Израел им нареди...

Свет5 часа

„Животот му е во опасност“ – ни трага, ни глас од најголемиот непријател на Путин

Поддржувачите на затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални велат дека немаат контакт со него веќе три дена. Претседателката на неговата...

Свет5 часа

Загинаа шест лица, меѓу нив и дете: торнадо направи хаос во Америка

Шест лица загинаа, а 23 се повредени во торнадо што ја погоди американската сојузна држава Тенеси, соопштија локалните власти. Меѓу...

Македонија17 часа

По објавата на „Макфакс“: МВР го бара човекот кој стои зад лажниот профил што повика на протест и бесење на Спасовски

По објавата на „Макфакс“ дека лажен профил потпишан како „Ѓоре Ајтов“ повикува на немири и протести за да го ослободат...

Регион20 часа

„Што ако детето ми е киднапирано?“ – се огласи мајката на исчезнатата Сара

Сара Петровиќ (17) од Борча, Белград, исчезна денеска околу 13 часот, последен пат била видена во близина на ресторанот „Франш“....

Регион21 час

Исчезна 17 годишна девојка во Белград: се јавила од автобус и оттаму ѝ се губи трага, непознат маж се јавува на нејзиниот телефон

17 годишна Сара Петровиќ од Белград исчезна денеска околу 13 часот, а последен пат е видена во близина на ресторанот...

Македонија21 час

Европски сојуз за промени: Соравија е симболот на корупција во ДУИ

Денеска по повод Меѓународниот ден на борбата против корупцијата младите од Европскиот сојуз за промени се собраа пред Трговскиот центар...

Македонија23 часа

Министерот за правда очекува брза екстрадиција на Палчо

Министерот за правда очекува дека Љупчо Палевски релативно брзо ќе биде екстрадиран од Турција. Сепак рече дека е рано да...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада. Таа треба да биде избрана на 28 јануари,...

Македонија24 часа

Скандалозна изјава на Османи: следната мисија на ДУИ била Албанец претседател на Македонија

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, во изјава за медиумите рече дека изборот на Џафери за технички премиер е историски оти...

Македонија1 ден

Партиите поделени за изборот на Џафери: СДСМ го прифаќа, ВМРО-ДПМНЕ гледа ДУИзација на државата

За СДСМ е прифатлив предлогот на ДУИ, Талат Џафери да биде технички премиер кажа пратеничката Даниела Маркоска и потврди дека...

Македонија1 ден

Брука и срам: лажен профил на ФБ повикува на протести и немири попладнево, сакал да го ослободат Палчо

Лажен профил на ФБ во срамната група „Правда за Палчо, правда за Вања, правда за Панче, правда за Македонија“ каде...

Регион1 ден

Детали за крвавата пресметка пред ресторан во Нови Сад: Напаѓачите по жестока расправија се вратиле со пиштол, ранетиот со комплицирана рана

Во престрелката што се случила околу 2 часот по полноќ на Футошки пут 5 во Нови Сад е ранет 40-годишен...