Контакт

Спорт

Менди го тужи Манчестер Сити

Објавено пред

Фудбалерот на Манчестер Сити, Бенџамин Менди, поднесе тужба против својот клуб поради неисплатени плати.

dobivaj vesti na viber

Тој се соочи со голем проблем, кој беше обвинет за сексуална злоупотреба. Тоа го оддалечи французинот од теренот долг временски период, поради што на крајот остана без клуб.

Кога му истече договорот на Менди со Сити, клубот немаше дилема и не му го продолжи договорот.

Затоа, Менди се упати кон Лориен, кадешто повторно се обидува да ја оживее кариерата.

Французинот беше ослободен и прогласен за невин за сексуалниот престап, но Сити не обрна премногу внимание на тоа, туку му остана должен.

Фудбалерот поради ова реши да реагира и почна тужба против поранешниот клуб.

Манчестер Сити за неговиот трансфер потроши 60 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Имобиле херој на Лацио, Шахтјор го победи Антверп

Објавено пред

Лацио и Шахтјор со победи го отворија претпоследното коло во Лигата на шампионите. Лацио, во Е групата го победи Селтик со 2:0, а Шахтјор во групата славеше над Антверп со 1:0.

dobivaj vesti na viber

Лацио одигра лош натпревар против аутсајдерот Селтик, но успеа да искористи два кикс во одбраната на шкотскиот тим и во самиот финиш дојде до значајна победа, која го остави во игра за пласман во осминафиналето.

Ништо не се случуваше на „Олимпико“ 82.минути, исклучок е шансата на Фелипе Андерсон во раната фаза на натпреварот, а потоа ветеранот Имобиле искористи два лоши реакции во одбраната на Селтик и постигна два гола во 82. и 85.минута.

Лацио сега е лидер во Е групата со 10 бода, Атлетико има осум, Феенорд седум, Селтик еден бод. Вечерва во Ротердам Феенорд ќе го пречека Атлетико.

Голот на Матвиленко во 12.минута го реши победникот во Хамбург, каде Шахтјор го пречека Антверп. Можеше Шахтјор да постигне уште некој гол, но и вака со три бода остана во трката за пласман на една од првите две позиции.

Многи работи во Х групата можат да бидат појасни по завршувањето на натпреварот Барселона-Порто.

Во моментов на табелата Барселона, Порто и шахтјор имаат по девет бода, додека Антверп остана едниствената екипа без освоен бод сезонава во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алкалоид поразен од Војводина

Објавено пред

facebook.com/rkalkaloid
Ракометарите на Алкалоид го забележаа четвртиот пораз во петтиот натпревар, во Ф групата во Лига Европа. Вечерва во Нови Сад, Војводина го победи Алкалоид со 34:29 (16:11).

dobivaj vesti na viber

Секој натпревар во Лига Европа е голема школа за младиот тим на Алкалоид. Тоа го покажа и дуелот против Војводина.

И овој натпревар, кога е во прашање Алкалоид го обележаа осцилации во играта и технички грешки.

Алкалоид парираше до резултат 8:7, потоа Војводина со серија 4:0 се одлепи на четири гола, а ракометарите на македонскиот вицепрвак во ниту еден момент не успеаја да ја оспорат предноста на противникот.

Ако и имаше дилеми околу конечниот победник по првото полувреме, Војводина сите дилеми ги реши во првите шест минути од вториот дел кога ја зголеми предноста на 20:13.

До крајот Алкалоид неколку пати успеа да дојде до минус од четири гола, но повеќе од тоа едноставно не можеше.

Војводина до победата го предводеа четворица играчи кои заедно постиггнаа 29 од 34 гола. Азиз постигна девет, Воркапиќ и Пуховски по седум, а Голубовиќ шест гола.

Најдобар играч на Алкалоид беше Серафимов со осум гола, Митев постигна шест, а Стојковиќ пет гола.

Војводина со оваа победа, четврта во пет натпревари си обезбеди место во нокаут фазата, додека Алкалоид остана на еден бод.

Сезоната во Лига Европа, Алкалоид ќе ја заврши на домашен терен против Ла Риоха.

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал ги спореди Новак и Федерер, па призна кој му е најтежок противник: „Незапирлив е“

Објавено пред

Ривалството меѓу Надал, Ѓоковиќ и Федерер одбележа период од тениската историја.

dobivaj vesti na viber

Рафаел Надал, еден од најдобрите тенисери на сите времиња, напиша книга во која го спомна Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот.

Во таа книга се зборуваше за ривалството на Надал со Ѓоковиќ и Роџер Федерер.

„Кај Федерер правило е секогаш трпеливо да се исклучувате, знаејќи дека порано или подоцна ќе го натерате да направи грешка. Ѓоковиќ нема јасен тактички план. Едноставно, се работи за играње на најдобар можен начин, со максимален интензитет и агресивност, во обид да се задржи контролата на поенот, бидејќи во моментот кога ќе му дозволите да ја добие предноста, тој е незапирлив“, напиша Надал.

Надал во кариерата има освоено 22 Грен слем турнири, што го прави вториот најдобар тенисер во историјата, зад Ѓоковиќ кој има 24.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Бојан Јовановски-Боки 13 излегува на слобода

Поради лошата здравствена состојба, осудениот Бојан Јовановски-Боки 13 е пуштен на слобода. Кривичниот суд добил лекарски извештаи од повеќе клиники,...

Топ5 часа

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Ловечката Федерација на Македонија преку социјалните мрежи ги повика сите ловци да се вклучат во потрагата по Вања Ѓорчевска. Тие...

Македонија6 часа

По 3.000 денари за пензионерите со пензии до 14.000 денари, 1.200 за основци, 1.800 за средношколци, Ковачевски ги објави мерките

Основците, средношколците, студентите и пензионерите се првите категории опфатени со новиот пакет-мерки за кои е предвидена неколкумесечна парична помош. Мерките,...

Македонија7 часа

Балтичките земји ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

По Украина, и Естонија, и Летонија, и Литванија најавија дека нема да допатуваат на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје...

Македонија7 часа

Поради Лавров, украинскиот министер Кулеба нема да допатува во Скопје на состанокот на ОБСЕ

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, нема да присуствува на министерскиот состанок во Скопје, а земјата ќе ја претставува делегација...

Македонија7 часа

Бухова по прозивките за одговорност за случајот на Онкологија: Заклучоците се неиздржани и се одраз на политички реваншизам

„Како поранешен директор на ДЗСИ, најостро реагирам за моја политичка одговорност на предлог-заклучоците на анкетната комисија при Собранието за случајот...

Македонија7 часа

Амбулантите и болниците ќе работат за време на министерскиот состанок на ОБСЕ

Министерството за здравство информира дека одлуката 29 и 30 ноември да бидат неработни денови за сите вработени во државната и...

Топ11 часа

Исчезнатата Вања последен пат забележана кај „Броз кафе“, од каде што ѝ се губи трагата; „Како родители мислиме само на најлошото“, вели мајката

МВР интензивно трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје откога вчера, во 8.35 часот, мајка ѝ пријавила дека е исчезната....

Свет12 часа

Рјабков: Америка сака да предизвика немири и да ја смени власта во Русија

САД сè повеќе се фокусираат на промена на владата и организирање внатрешни немири во Русија, изјави заменик-министерот за надворешни работи...

Свет12 часа

Кадиров: Нови војници се подготвени за специјалната операција во Украина

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека уште 3.000 негови борци се подготвени да заминат да се борат во Украина како...

Македонија12 часа

ДПМНЕ побегна од анкетната комисија за Онкологија откога ја злоупотреби, велат од СДСМ

ДПМНЕ побегна од собраниската Анкетна комисија за случајот Онкологија, бидејќи беа фатени во лага, во обид да ги излажат граѓаните,...

Свет13 часа

(Видео) Продолжен прекинот на огнот на Блискиот Исток: Израел ослободи 30 деца

Портпаролот на катарското Министерство за внатрешни работи, Мајед ал-Ансари, објави дека е постигнат договор за продолжување на хуманитарниот прекин на...

Македонија13 часа

Руската амбасада со потврда: Бугарија дозволи прелет на авионот на Лавров за да пристигне на самитот на ОБСЕ во Македонија

Руската амбасада во Бугарија соопшти дека бугарските власти дозволиле авионот на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, да прелета...

Свет13 часа

Хамас ослободи брат и сестра, дури по излегувањето дознале дека мајка им е убиена

Ноам и Алма Ор беа заробени 50 дена во Газа. Тие, според нивните раскажувања, постојано размислувале како ќе ја видат...

Топ23 часа

Потрагата по Вања Ѓорчевска продолжува и во текот на ноќта, извести МВР

Министерството за внатешни работи извести дека се преземаат интензивни мерки и активности за пронаоѓање на 14-годишната Вања Ѓорчевска откако денеска...

Европа1 ден

Москва: Нема да има средба меѓу Лавров и Блинкен во Северна Македонија

Москва објави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Ентони Блинкен нема да се сретнат...

Македонија1 ден

(Видео) СДСМ: ДПМНЕ бега од седница на Анкетната комисија за Онкологија

„ДПМНЕ цел ден бега од седница на собраниската Анкетна комисија за случајот Онкологија. Бегаат затоа што се обидоа да ги...

Топ1 ден

Кривична против вработен во „Македонски пошти“, ја злоупотребил својата положба и присвоил над 3 милиони денари

ОВР Дебар поднесе кривична пријава против 29-годишниот Е.М. од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија1 ден

Ковачевски: Пензиите ги зголемивме на историско ниво, има 100 милиони евра повеќе за 2024 и антикризни мерки

„Оваа Влада покажа како се зголемуваат пензиите на системски начин. Донесовме решение за зголемување на пензиите, два пати во годината,...

Македонија1 ден

За повеќе од 330.000 евра продадени на аукција три стана на Мијалков на Водно и гаража, не е познато кој е новиот сопственик

Три стана на Водно и гаража, кои му припаѓаа на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, беа продадени на аукција, што...