Контакт

Спорт

Австралијците подобри пеналџии – одат на СП во Катар

Објавено пред

Австралија патува на Светското првенство во Катар откако на пенали (5:4) ја доби драматична пресметка против Перу во плеј-оф дуелот што се одигра во Ал Рајан во Катар. Натпреварот заврши без голови, а мрежите мируваа и по продолженијата.

dobivaj vesti na viber

Австралијците беа посреќни при пеналите. Прв не реализира Мартин Бојл, фудбалерот на Австралија, но на крајот се радуваше со своите соиграчи.

За Перу пенали не реализираа Луис Адвинкула и Алекс Валера.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Онс Жабер е првата финалистка на Вимблдон

Објавено пред

Онс Жабер од Тунис е првата финалистка на престижниот грен-слем турнир Вимблдон. Втората носителка ја оправда фаворитската улога во полуфиналната пресметка со Татјана Мариа и славеше со 2:1 во сетови (6-2, 3-6, 6-1).

dobivaj vesti na viber

Тунижанката подобро го почна мечот, веднаш стигна до брејк и првиот сет го доби со 6-2. Но, германската тенисерка Татјана Мариа возврати во вториот со 6-3.

Финалистот се одлучуваше во третиот сет. Жабер тргна фуриозно и ги освои првите пет гема, а потоа го комплетираше мечот со 6-1.

Елена Рибакина и Симона Халеп ќе го играат второто полуфинале во женска конкуренција на Вимблдон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Уште еден демант од Минхен: Не сме заинтересирани за Роналдо

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Баерн Минхен ги отфрли шпекулациите дека ќе се заинтересирани за играчот на Манчестер Јунајтед, Кристијано Роналдо, објавија германските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Генералниот директор на Баерн, Оливер Кан, изјави дека потпишувањето на договор со 37-годишниот Португалец би било „против клупската филозофија“, објави магазинот „Кикер“.

Роналдо сака да го напушти Манчестер јунајтед и да се приклучи на клуб со кој би играл во Лигата на шампионите. Јунајтед минатата сезона заврши на шестото место во Премиер лигата, а оваа сезона ќе игра во Лига Европа.
Роналдо освои пет титули во Лигата на шампионите, четири со Реал (2014, 2016, 2017, 2018) и една со Манчестер Јунајтед (2008).

Британските медиуми објавија дека Манчестер јунајтед ќе го пушти Роналдо за 15 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џоу ќе вози во Австрија

Објавено пред

Гуању Џоу ги помина сите лекарски прегледи и викендов ќе ја вози трката за Големата награда на Австрија.

dobivaj vesti na viber

Кинезот зад воланот на Алфа Ромео имаше страшна несреќа на минатонеделната трка во Силверстон, но за среќа неповреден излезе од автомобилот кој неколку пати се преврте.

Според неговите зборови, ореолот што го имаат сите болиди му го спасил животот.

Џоу има освоено пет бода во сезоната и се наоѓа на 16. место во поредокот кај возачите.

Трката за Големата награда на Австрија се вози на патеката Ред Бул ринг во Спилберг.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Францускиот предлог стигна во Собранието, седница не е планирана за вечерва

Владата до Собранието ја достави Информација за содржината на предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Македонија со Европска Унија,...

Македонија1 час

(Интервју) Марјан Ѓорчев: Францускиот предлог нè фрла во амбис и води кон сeриозни проблеми

Македонија е внедрена во погрешна рамка закачена на погрешен ѕид, тој ѕид нè оддалечува од европската перспектива и не се...

Македонија3 часа

Ковачевски: Најостро го осудувам насилството на протестите

Премиерот Димитар Ковачевски на „Фејсбук“ остро ги осуди немилите настани на вчерашните протести, апелирајќи до граѓаните да го изразат својот...

Свет4 часа

(Видео) Борис Џонсон поднесе оставка

Премиерот Борис Џонсон ѝ се обрати на британската јавност и ја разреши дилемата дали поднесува оставка или не. Пред Даунинг...

Економија4 часа

Поевтинуваат бензините и дизелот

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 3,00 ден/лит, додека малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е...

Македонија5 часа

Макрон: Се отвора историска можност, изборот е ваш

„Повторно Северна Македонија се наоѓа пред клучен момент од својата историја. Седумнаесет години по добивањето кандидатски статус, штотуку се отвора...

Македонија6 часа

Нови 355 заразени со ковид и двајца починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.129 тестови,...

Македонија6 часа

Чулев: Оставки на Спасовски и Османи затоа што тргнаа против својот народ

„На вчерашниот протест Оливер Спасовски и неговите партиски пулени, исклучиво раководејќи се од партиски интереси и желба за зачувување на...

Македонија7 часа

Приведен 18-годишник кој фрли молотов коктел кон Собранието

Во текот на вчерашното деноноќие приведено е 18-годишно момче кое фрли молотов коктел кон зградата на Собранието, соопшти МВР. Станува...

Македонија9 часа

Вечерва нов протест во Скопје – „Ултиматум – НЕ благодарам“

„Нема враќање чекор назад. Нема отстапување од Македонија. Денес продолжуваме, масовно, мирно и гордо во 19:00 часот пред Влада, преку...

Македонија9 часа

Пендаровски: Неприфатливо е користење и поттикнување насилство во политички цели

Претседателот Стево Пендаровски се огласи по вчерашниот инцидент за време на протестите против францускиот предлог. „Неприфатливо е користење насилство и...

Економија9 часа

Лајен: Европа мора да се подготви за целосно прекинување на испораките на руски гас

Европската Унија мора да се подготви за потенцијално целосно суспендирање на испораките на руски гас, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет10 часа

Војната во Украина во фокусот на самитот на Г20 во Индонезија

Министрите за надворешни работи на Групата 20 (Г20) денеска доаѓаат на Бали, Индонезија, на разговори во кои ќе доминира конфликтот...

Македонија20 часа

Мицкоски: Подолго време добивам информации за моја елиминација

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека на денешниот протест при инцидентите кај „Мавровка“ имало намера да се изгуби човечки...

Македонија22 часа

Демонстрантите нападнати со камења и шишиња кај „Мавровка“

Демонстрантите што протестираа против францускиот предлог беа нападнати со стаклени шишиња и камења од група луѓе кај плоштадот Скендербег по...

Спорт23 часа

Ексклузивно интервју со Калин Ивановски: Верувам дека в недела можам да го освојам Вимблдон

Од Лондон, Ненад Живановски Калин Ивановски, осумнаесетгодишниот русокос скопјанец, веќе втора година по ред како единствен ја претставува Македонија на...

Македонија24 часа

Маричиќ: Би можеле да ги завршиме преговорите до крајот на оваа деценија, шансата е сега

Вицепремиерот Бојан Маричиќ е убеден дека Македонија може да влезе во ЕУ ако го прифати францускиот предлог и ги почне...

Регион1 ден

Генчовска: Имаме џентлменски договор со Османи дека протоколите се прецизирани, нема да ги отвораме текстовите

Бугарија ќе преземе мерки против говорот на омраза што деновиве се случува Македонија, како што секогаш правиме, изјави бугарската министерката...

Македонија1 ден

(Видео) Митрески: Ќе дадеме наши предлог-заклучоци кои ќе се однесуваат на стратешките определби за членството во ЕУ

„Зборуваме за заклучоци коишто би се донеле евентуално по информацијата што ќе ја достави Владата до Собранието по која ние...

Македонија1 ден

(Видео) Порака со среден прст за францускиот предлог

Маж изведе перформанс пред Клубот на пратеници, испраќајќи порака до политичарите со среден прст. Тој со кацига на главата во...