Контакт

Спорт

Барса има загуба од 97 милиони евра во 2019/20, вкупниот долг 488 милиони евра!

Објавено пред

Барселона официјално ги претстави финансиските извештаи за сезоната 2019/20, кои покажуваат дека клубот има загуба од 97 милиони евра, предизвикана од пандемијата на корона вирусот, иако претходно проценуваа дека првпат ќе имаат приходи од милијарда евра.

Клубот проценува дека ќе имаше профит од 2 милиони евра доколку не се случеше пандемијата, а вкупно поради болеста ќе имаат загуба од огромни 203 милиони евра.

„Барселона не се имуни на КОВИД-19, кој имаше огромно влијание на спортската индустрија и со загуби за сите големи европски клубови. Европската асоцијација на клубови (ЕЦА) проценува дека вкупната загуба од 4 милијарди евра. Барселона ја заврши годината со приход од 855 милиони евра, далеку под предвидените 1.047 милијарди евра предвидени во буџетот“, изјави на прес-конференција потпретседателот на клубот, Жорди Моикс.

Вкупниот долг на Барса достигнува 488 милиони евра, а од корона вирусот се загубени пари од билети (47 милиони евра), продажба на дресови (35 милиони евра) и посета на музејот (18 милиони евра).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дончиќ исклучен, го удри Секстон

Објавено пред

Далас Маверикс, во Охајо, ги победија Кливленд Кавалирс со 124:97 и се зацврстија на петтото место на табелата во Западната конференција.

Победата на Далас над аутсајдерот ја обележа исклучувањето на Лука Дончиќ.

Словенецот на почетокот од третиот период, во борба за позиција му удри бокс на Колин Секстон, а потоа и го турна на паркетот.

Дончиќ против Кливленд одигра 21 минута, постигна 15 поени на кои придодаде по пет скока и асистенции.Прикажи повеќе...

Спорт

Де Зерби ќе го предводи Шахтјор

Објавено пред

Еден од најдобрите тренери во Италија, Роберто Де Зерби, ја напушта Серија А. Тренерот на Сасуоло кариерата ќе ја продолжи во Украина.

Инсајдерот, Фабрицио Романо, објави дека Де Зерби, се договорил со сопственикот на Шахтјор, да го предводи тимот најмалку до јуни 2023 година.

42-годишниот тренер, во кариерата ги предводел Фоџа, Палермо и Беневенти. Тренер на Сасуоло е од 2018 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пирло: Немам намера да отстапам од функцијата

Објавено пред

Андреа Пирло, тренерот на Јувентус, по катастрофата против Милан (0:3), рекол дека нема намера да поднесе оставка на функцијата. Пирло ја прифатил одговорноста за поразот и најавил борба до крајот за место во Лигата на шампионите.

„Оставка? Не, нема да отстапам. Дојдов овде со голем ентузијазам и покрај бројните проблеми. Имаме уште три натпревари, ќе остана до крајот“, рекол Пирло и дополнил.

„Кога нешто не е како што треба, тогаш јас ја преземам одговорноста. Овој тим има одлични играчи и очигледно е дека нешто не е како што треба. Имам поинаков проект во мислите, верував дека ќе има поинаков тим. Работев на некои концепти, но морав да направам некои промени за да се прилагодам на нивните карактеристики“.

Јуве се петти на табелата во Серија А, со поен помалку од Наполи и два од Милан и Аталанта.

До крајот на сезоната Јувентус ќе играат против Сасуоло, Интер и Болоња.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет41 минута

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умрат а лекарите го сокриле видеото

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени со коронавирус кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Македонија1 час

Заев денеска во Брисел, ќе разговара за пристапниот процес на Македонија во ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во седиштето на ЕУ во Брисел ќе има средби со претседателката на Европската Kомисија Урсула фон...

Свет1 час

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож во Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба откако биле прободени со нож во супермаркет во Нов Зеланд,...

Свет2 часа

Состанок на Министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет2 часа

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија19 часа

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет19 часа

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион20 часа

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ21 час

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија21 час

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија21 час

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија22 часа

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет23 часа

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија23 часа

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет1 ден

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет2 дена

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион2 дена

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт2 дена

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ2 дена

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија2 дена

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Досие