Контакт

Спорт

Барса против Фенербахче го обезбеди првото место во Евролигата

Објавено пред

Барселона ја потврди доминацијата во регуларната сезона во Евролигата, победувајќи го на гости Фенербахче со 82:73 за шеста победа во последните седум натпревари на тимот на Шарунас Јасикевичиус.

Кајл Кјурик постигна 16 поени, Брендон Дејвис додаде 13 поени и 9 скока, а Никола Миротиќ имаше 12 поени и 6 скока за Барса да има 2:11 финиш на третата четвртина за да го обезбеди триумфот.

Фенербахче имаше малер со повредата на Јан Весели во првата четвртина, а без него Нандо де Коло имаше 19 поени, а Кајл Мекквин додаде 17, но тимот на Игор Кокошков не беше закана за гостите.

ЕВРОЛИГА, 33.КОЛО

Алба Берлин – Валенсија 86:90 (26:13, 27:29, 17:22, 16:26)

ЦСКА Москва – Химки 97:72 (21:17, 26:17, 29:13, 21:25)

Зенит Санкт Петерсбург – Асвел Лион 87:53 (20:15, 21:22, 25:6, 21:10)

Фенербахче – Барселона 73:82 (25:26, 17:21, 16:15, 15:20)

Реал Мадрид – Олимпијакос 72:63 (20:11, 16:15, 17:12, 19:25)Спорт

Блесок на Хаверц – Челси го растури Кристал Палас

Објавено пред

Челси експресно се врати на четвртото место на табелата во Премиер лигата, откако во последниот натпревар од саботната програма го победи Кристал Палас со 4:1.

„Сините“, имаа апсолутна доминација против градскиот ривал, а сите дилеми околу победникот ги решија во првите 30 минути кога постигнаа три гола.

Во овој период од натпреварот се истакна најскапиот играч во историјата на челси, Каи Хаверц, со гол и асистенција.

Хаверц во осмата минута го постигна првиот гол, а две минути подоцна му асистираше на Пулишиќ за 0:2. До крајот на првиот дел, во 30.минута, гол постигна и Зума.

Кристал Палас во првите 60 минути немаа ниту еден удар кон голот на Менди, додека играчите на Челси упатија 16 удари, од кои седум завршија во рамките на голот.

Првиот удар кон голот на Менди заврши во неговиот гол, стрелец беше Бентеке. Откако постигнаа гол домашните фудбалери порешително тргнаа кон голот на Челси, меѓутоа на противниците им оставија многу простор за контранапади.

Една таква брза акција резултираш со гол на Пулишиќ во 78.минута.

Челси се четврти на табелата со 54 бода, два повеќе од Ливерпул и Вест Хем јунајтед.Прикажи повеќе...

Спорт

Еурофарм Пелистер го декласира Металург

Објавено пред

Еурофарм Пелистер го декласираше Металург, во Автокоманда со 32:22, во натпревар кој требаше да биде дерби во домашното првенство.

Металург успеа да му пружи отпор на противникот само во првата половина од првото полувреме. Периодот од 14. до 20.минута, донесе серија од шест гола за Еурофарм Пелистер и предност 14:5.

На полувреме гостите водеа со 20:9. Во второто полувреме, Металург немаше никакви шанси да ја стигне предноста на Битолчани.

Периќ со седум гола го предводеше Еурофарм Пелистер, исто број на голови за Металург постигна Хорват.

Фото/facebook hceurofarmpelister

Прикажи повеќе...

Спорт

Арнолд во 91.минута спречи нов кикс на Ливерпул

Објавено пред

Фудбалерите на Ливерпул забележаа драмтична победа над Астон Вила 2.1, во 31.коло. „Црвените“ ја прекинаа серијата од осум натпревари, на кои немаа победа на „Енфилд“.

Победникот во Ливерпул го реши Трент Александр-Арнолд, кој во 91.минутуа испрати вистински прокетил кон голот на Мартинез кој ја погоди целта.

Претходно, Астон Вила, имаа предност со голот на Воткинс во 43.минута. Во втората минута од судиското надополнување на времето, во првиот дел, поради милиметарски офсајд ВАР го поништи голот на Фирмино.

Ливерпул израмни во 57.минута преку Салах. Египќанецот го постигна 19.гол оваа сезона во Премиер лигата.

Најдобрата шанса за Астон Вила во вториот дел ја имаше Трезеге кога дирекото го спаси Алисон.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија5 часа

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија7 часа

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет7 часа

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Топ8 часа

Три лица осомничени за силување на 18-годишна девојка во Струмица

Против три лица поднесена е кривична пријава за силување на 18-годишна девојка од Струмичко и за помагање во извршување на...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Македонија12 часа

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет12 часа

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет13 часа

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија1 ден

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Македонија1 ден

Приведен висок полициски службеник, запленета дрога вредна над 800.000 евра

Полицијата заплени дрога вредна над 800.000 евра, а приведен е висок полициски службеник, објави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски....

Свет1 ден

СЗО: Не препорачуваме комбинирање на вакцини, сè уште немаме доволно податоци

Светската здравствена организација (СЗО) во петокот повтори дека поради недостиг на соодветни податоци не може да даде препорака во врска...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски: Мафијашот Седат Пекер во Скопје бил пречекуван со полициски возила

Додека турската полиција денеска спроведува обемна акција и во Истанбул насекаде го бара меѓународниот мафијаш Седат Пекер, во Скопје тој...

Европа1 ден

Почина принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета

Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора, почина на 99-годишна возраст. Бакингaмската палата објави дека војводата од Единбург почина во...

Македонија1 ден

Антикорупциска откри случаи на злоупотреби од страна на обложувалници

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) откри злоупотреба на лични податоци и сомнежи за перење пари од страна на...

Свет1 ден

Почна клиничкото испитување на нова, поевтина вакцина против Ковид-19

Клиничките испитувања на новата вакцина против Ковид-19, чие производство би било поевтино, полесно и побрзо, почнуваат да се спроведуваат во...

Македонија1 ден

Филипче: Деновиве е намален бројот на хоспиталиразни пациенти во болниците

Министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната координација со директорите на Клиниките, истакна дека деновиве е намален бројот на хоспитализации во...

Европа2 дена

Оние кои примиле прва доза на „Астразенека“ во Франција, за втората ќе добијат друга вакцина

Француското здравствено тело денес треба да објави дека оние под 55 години кои ја примиле првата доза на „Астразенека“ ќе...

Европа2 дена

Зеленски ги посети војниците во источна Украина: „Се гордеам со вашето херојство“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети бојното поле каде се случуваат судири со проруските сепаратисти, а беше поддржан од Берлин,...

Регион2 дена

Србија ги отвора трговските центри и училиштата

На денешната седница на српскиот кризниот штаб е донесена одлука за отворање на трговските центри, но и за враќање на...

Досие