Контакт

Спорт

Барселона го потврди трансферот на Ерик Гарсија

Објавено пред

Ерик Гарсија е второто засилување за Барселона во летниот преоден рок. Талентираниот дефанзивец се врати на „Ноу Камп“ од Манчестер сити. Гарсија е продукт на школата на Барселона, „Ла Масија“.

Гарсија, со клубот од родниот град, потпишал петгодишен договор. Откупната клаузула во неговиот договор изнесува 400 милиони евра.

Ерик Гарсија е второто бесплатно засилување за Барселона во актуелниот преоден рок. Вчера, клубот ја официјализираше соработката со 33-годишниот Аргентинец, Серхио Агуеро.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Разиграните „Аѕури“ први во осминафиналето на ЕУРО 2020

Објавено пред

Италија десетти меч во низа успеа да стигне до победа без да прими гол, за да стане првата репрезентација која се пласирала во осминафиналето на Европското првенство, откако со двата гола на Мануел Локатели стигна до 3:0 победа над Швајцарија, втор нивни триумф во групата А.

Ако некој се сомневаше во квалитетот на тимот на Роберто Манчини по првата 3:0 победа над Турција, сега е јасно дека „Аѕурите“ одат на големо на ова првенство, и сега им преостанува само мечот со Велс, на кој ќе се одлучи на кој противник ќе одат меѓу најдобрите 16.

Италијанците прво ја сместија топката во голот на Јан Зомер уште во 19. минута, преку капитенот Џорџо Кјелини, кој постави рекорд со својот 14. настап за Италија на едно ЕП. Меѓутоа, ВАР го поништи голот поради играње на рака на Кјелини при скокот. За жал, капитенот се повреди и веднаш потоа го напушти натпреварот .

Само седум минути подоцна по одличната акција на Доменико Берарди, фудбалерот на Сасуоло, Мануел Локатели лесно ја смести топката во голот за водство. Во второто полувреме, Локатели повторно го покажа својот квалитет кога во 52. минута од мечот со удар од далеку зголеми на 2:0.

Во 89. минута, Чиро Имобиле ја продолжи голгетерската серија на четири меча со гол за Италија за да ги постави конечните 3:0. Пред стартот на ЕУРО 2020, Италија никогаш немаше стигнато до 3:0 победа на еден меч на ЕП, а сега имаат две во низа.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1688-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Серхио Рамос по 16 години заминува од Реал Мадрид!

Објавено пред

Сега нема дилема – Серхио Рамос го напушта клубот каде што беше капитен, Реал Мадрид, потврдија од „кралскиот клуб“, додавајќи дека ветеранот ќе го има своето збогување со клубот веќе утре.

Рамос по пристигнувањето од Севилја, одигра 671 натпревар за Реал Мадрид во кој постигна 101 гол (неверојатно за дефанзивен фудбалер), и освои 5 трофеи од Ла лига, 4 од Лигата на шампионите и 2 од Копа дел реј, или вкупно 22 трофеи со клубот.

Шпекулациите го поврзуваа Рамос со трансфер во својот стар клуб Севилја, но и со заминување надвор од Шпанија – Пари Сен-Жермен, Манчестер сити и Манчестер јунајтед беа во игра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пред мечот Италија-Швајцарија, пронајдена бомба во автомобил во близина на „Олимпико“!

Објавено пред

Италијанскиот весник „Кориере дело спорт“ тврди дека била пронајдена автомобил-бомба во близината на „Олимпико“ пред мечот Италија-Швајцарија, кој стартува во 21 часот, и таа била уништена со контролирана експлозија.

Според весникот, бомбата била во паркиран Смарт автомобил на „Пјаца Манчини“, во близината на фудбалскиот стадион, каде што фановите поминуваат пред мечот, на кој ќе има 25 отсто од капацитетот на стадионот.

Нивните извори велат дека случаен минувач забележан сомнителен обнјект во паркираниот автомобил и ја повикал полицијата, која направила контролирана експлозија во 18 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет5 часа

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет6 часа

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа7 часа

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија10 часа

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија10 часа

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија11 час

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Македонија13 часа

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет14 часа

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Регион15 часа

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските...

Македонија15 часа

Од денеска нема полициски час, дозволени се веселби и настани на отворено

Од ноќеска на полноќ престана да важи одлуката за полициски час, а се укина и ограничувањето на работното време на...

Свет16 часа

Средбата Путин – Бајден во Женева под строго засилени мерки

Денеска, во Женева, американскиот претседател, Џо Бајден, ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин, и тоа ќе биде нивна...

Економија16 часа

Денеска се затвора јавниот повик за ваучери за одмор на работници со ниски приходи

Министерството за економија ги известува граѓаните дека заклучно со денешниот ден, 16 јуни (среда), се затвора јавниот повик за издавање...

Свет17 часа

(Видео) Израел бомбардира позиции на Хамас, прекршено примирјето во Појасот Газа

Израел синоќа ги бомбардира позициите на Хамас, со тоа беше прекршено примирјето во Појасот Газа, јавуваат светските агенции. Израелската страна...

Топ1 ден

Пронајдени 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид

Полицијата пронајде 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите на МВР, приведени се две...

Македонија1 ден

28 новозаразени од коронавирус, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на...

Македонија1 ден

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Македонија2 дена

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 дози вакцини од „Астра зенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини на „Астра зенека“...

Свет2 дена

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Македонија2 дена

Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, прва доза примиле 3.222 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани,...

Досие