Контакт

Спорт

Бејл се закани дека ќе остане во Мадрид и ќе игра голф

Објавено пред

Герет Бејл и Реал Мадрид се подготвени да влезат во „војна“. Ова може да се заклучи од изјавата на Велшанецот до неговите соиграчи дека е подготвен да остане во шпанската престолнина и да игра голф цела сезона доколку клубот не му ги плати преостанатите 51 милиони евра од неговиот договор со „кралскиот клуб“.

Бејл остана цело време на клупата во последниот меч од Ла лига за Реал, поразот од 0:2 од Бетис, по што Зинедин Зидан изјави дека не би го ставил во игра дури и да имал четири замени. По ова се зголемија шпекулациите дека тој е на излез од клубот, но шпанското „Радиестато“ тврди дека тој не е многу загрижен и дека на своите соиграчи јасно им порачал:

„Имам уште три години од договорот. Ако сакаат да си заминам, ќе треба да ми платат 17 милиони евра по сезона. Ако не, ќе останам тука. Ако треба, ќе играм голф“, изјавил наводно Бејл.

Бејл е љубител на голфот до толку што голманот Тибо Куртоа во едно интервју во февруари едноставно го нарече „голферот“.

Зидан: И да имав уште една замена, Бејл немаше да игра©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Марез ја обезбеди стартната победа на Алжир (видео)

Објавено пред

Алжир имаше победнички старт на натпреварувањата на Африканскиот куп на нации, откако со 2:0 беа подобри од Кенија во вториот меч од групата Ц, каде што претходно Сенегал со идентични 2:0 беше подобар од Танзанија.

Триумфот за тимот на селекторот Џамел Белмади беше осигуран за 9 минути во првото полувреме, кога прво Багдат Бунеџах донесе водство во 34. минута со гол од пенал, за капитенот, Ријад Марез во 43. минута да ги постави конечните 2:0.

Со овие резултати, Алжир и Сенегал имаат по три поени, додека Танзанија и Кенија се без поени и без постигнат гол.

Прикажи повеќе...

Спорт

Спектакуларен кам-бек на Мајорка за враќање во Ла лига (видео)

Објавено пред

Мајорка успеа да се врати во првата шпанска лига, откако во реваншот на баражот против Депортиво Ла Коруња успеаја да ја надминат негативата од 2:0 од првиот меч и со 3:0 победа да се вратат во Ла лига по шест години пауза.

Пред 21 илјади гледачи на „Сон Моикс“, Мајорка изгледаше дека е елиминирана кога уште во четвртата минута беше досаден пенал, но тој беше одбранет. Во 20. минута, Будимир им даде надеж на навивачите дека е можен пресврт, за во 62. минута, Салва Севилја да постигне убав гол од слободен удар. Голот за прволигашки статус го постигна Абдон за делириум на трибините.

Прикажи повеќе...

Спорт

Аргентина, сепак, влезе во четврт-финале (видео)

Објавено пред

Аргентина со минимални 2:0 го совлада „гостинот“ на Копа Америка 2019, Катар за прва победа на континенталниот шампионат и за пласман во четврт-финалето на турнирот, откако Колумбија го потврди првото место на табелата со 1:0 победа над Парагвај.

Аргентинците имаа катастрофален старт на турнирот со поразот од 2:0 од Колумбија и 1:1 ремито со Парагвај, но на крајот се соземаа и најдоа сили да ги совладаат незгодните Катарци, кои во голем дел од мечот беа рамноправен противник.

Ѕвездата на Интер, Лаутаро Мартинез ги донесе „албиселесте“ во водство уште во четвртата минута по грешка на одбраната на Катар, додека конечните 2:0 ги постави Серхио Агуеро во 82. минута, откако во второто полувреме, Аргентинците играа многу подобро и создаваа повеќе шанси.

Сепак, првото место во групата Б оди кај Колумбија, која го изддржа почетниот притисок од мотивираните Парагвајци во Салвадор, за во 31. минута по една убава акција Густаво Куелјар да донесе победа.

КОПА АМЕРИКА, ГРУПА Б

Аргентина – Катар 1:0

Колумбија – Парагвај 1:0

Табела: 1.Колумбија 9, 2.Аргентина 4, 3.Парагвај 1, 4.Катар 1

АРГЕНТИНА – КАТАР

КОЛУМБИЈА – ПАРАГВАЈ
Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 минути

Ердоган и ја честиташе победата на опозицијата, на улиците еуфорично се славеше

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му ја честита на кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу победата на повторените избори за...

Македонија11 час

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ13 часа

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Регион14 часа

Топлотен бран и се заканува на Европа со температури над 40 степени

Европејците следната недела ги очекува топлотен бран со температури кои ќе достигнат над 40 степени, кои се невообичаени за јуни,...

Македонија19 часа

Нови министри во Владата се Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, го соопшти предлогот со имињата за нови министри како дел од реконструкцијата на Владата...

Македонија19 часа

(Видео) За 24 часа регистрирани два случаи на незаконско исфрлање медицински отпад

Инспекторатот на град Скопје и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, по дојава од граѓани, на 20.06.2019 и 21.06.2019 извршија вонреден...

Македонија19 часа

Заев ќе биде и министер за финансии и премиер

Премиерот Зоран Заев го соопшти предлогот на новите имиња на министри, што ќе го достави до Собранието во текот на...

Македонија20 часа

(Видео) Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР,...

Свет21 час

Ким Џонг-ун доби „одлично“ писмо од Трамп

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, доби лично писмо од американскиот претседател Доналд Трамп, објавија државните медиуми. Ким го пофалил...

Регион22 часа

Повторни избори за градоначалник во Истанбул

Граѓаните на Истанбул денеска повторно избираат градоначалник, откако беа поништени претходните изборни резултати, од изборите на 31 март. На претходните...

Свет22 часа

САД изведоа хакерски напади врз одбранбениот систем на Иран

САД изминатата недела извеле компјутерски напади на иранскиот систем за лансирање ракети и на шпионската мрежа, по што Техеран го...

Топ23 часа

Кривична против 18-годишник поради дистрибуција на детска порнографија

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против Б.М.(18) од село Русиново, беровско, поради постоење основи на сомнение...

Свет2 дена

(Видео) Трамп му се закани на Иран со уништување ако дојде до војна

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не сака војна, но го предупреди Иран дека ако дојде до војна ќе се...

Топ2 дена

Свирепо убиство на уличен продавач на девизи во Струмица, убиецот зад решетки

Министерството за внатрешни работи во координација со јавното обвинителство информира дека го расчистиле случајот со пронајденото тело во метално буре...

Македонија2 дена

Дипломатскиот кор на филџан кафе и чај во Скопската чаршија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со заменик – градоначалникот на град Скопје, Енвер Малиќи,...

Свет2 дена

(Видео) Се урна авион на Хаваи, загинаа сите патници

Девет лица загинаа во авионска несреќа што се случи ноќеска на Хаваи. Како што јавуваат медиумитe, мал двомоторен авион од...

Топ2 дена

Воз прегази мигрант кај Демир Капија

Мигрант загина на пругата кај Демир Капија откако го прегазил воз. Како што информира МВР, синоќа во 22,50 часот било...

Топ2 дена

МВР со детали за сообраќајката на обиколница во која загина и полицаец

МВР соопшти детали околу сообраќајната несреќа која се случи вчера околу 16,30 часот на обиколницата ,,Мајка Тереза“, кај клучка Приштина...

Македонија2 дена

На Богородица и Табановце се чека по половина час

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен....

Економија2 дена

Над 70 министри за финансии и гувернери на состанок во Скопје

Преку седумдесет министри за финансии, гувернери на централни банки, високи претставници на министерства за финансии и централни банки, високи претставници...

Досие