Контакт

Спорт

Бекам заработува повеќе од ФИФА 21 отколку кога беше фудбалер!

Објавено пред

Поранешната англиска фудбалска легенда, Дејвид Бекам е на насловната страница на новата генерација на видео-играта ФИФА 21, враќајќи се на насловната по 23 години, и според извештаите од Англија, заработувајќи повеќе пари од тоа што е вклучен во видео-играта отколку парите кои ги заработуваше како фудбалер.

Бекам претходно беше амбасадор за ривалите ПЕС, но сега, конечно е достапен како три верзии верзија „Икона“ од неговите играчки денови. Според „Дејли мирор“, Бекам за тригодишниот договор со ЕА спортс ќе заработи 40 милиони фунти, откако ја одбил првичната понуда од 30 милиони фунти.

Ова значи дека тој ќе заработува неверојатни 256.000 фунти неделно само со промотивни акции, што сигурно се најлесните пари кои ги заработил во животот. Бекам официјално ќе биде додаден во играта на 15 декември.

Домашен

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Објавено пред

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за младинци, кое пред две недели се одржа во Будва.

„Врз основа на Програмата за активностите во областа на спортот и младите во град Скопје, Градот Скопје редовно финансиски и логистички ги поддржува спортските клубови регистрирани на подрачјето на град Скопје, како што во овој случај е финансиската и логистичка поддршка на Боксерскиот клуб „Шкупи“ од Скопје, неколку години наназад. Во последниве 6 години постојан член на „Шкупи“ е наградениот 17-годишен боксер Ардијан Аземи, кој со младинската боксерска репрезентација на Република Северна Македонија го постигна најголемиот успех на македонскиот младински бокс, и за првпат по 25 години во младинските категории освои еден од највисоките пласмани на едно европско натпреварување“, соопшти Град Скопје.

Градот Скопје финансиски го поддржа и боксерскиот клуб „Шкупи“ така што во 2020 година преку Програмата за Спорт им додели 50.000 денари, а во 2019 година 40.000 денари за активностите на клубот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Започнува Европското првенство за ракометарки

Објавено пред

Денес во данските градови Херминг и Колдинг започнуваа Европското првенство за ракометарки. Првенството ќе заврши на 20.декември. Турнирот требаше да се игра и во Норвешка, но оваа држава се откажа од организацијата поради пандемијата на вирусот Ковид-19.

На ЕП во Данска, кое воедно ќе биде и квалификациско за пласман на Светското првенство наредната година (Шпанија, 2. до 19.декември), ќе учествуваат 16 репрезентации, кои се поделени во четири групи.

По завршувањето на првата фаза, по три селекции од секоја група ќе продолжат понатаму и ќе бидат формирани две нови групи. Селекциите ќе ги пренесуваат бодовите освоени во првата фаза.

Двете најдобри селекции од секоја група ќе се пласираат во полу-финалето и ќе изборат пласман на Светското првенство.

Титулата во Данска ќе ја бранат репрезентативките на Франција. Во најтесниот круг на фаворити покрај Франција и Данска се уште и Норвешка, Холандија, Шпанија и Русија.

Првенството од 18 часот ќе го отворат Романија и Германија, 15 минути подоцна ќе започне дуелот дербито на денот помеѓу Русија и Шпанија. Од 20.30 часот на програмата се натпреварите Норвешка-Полска и Шведска-Чешка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мектоминеј згрозен од однесувањето на Нејмар

Објавено пред

Натпреварот помеѓу Манчестер јунајтед и ПСЖ, покрај победата на францускиот тим (1:3), го обележа и судирот помеѓу Нејмар и Скот Мектоминеј.

Во еден момент, во првиот дел од натпреварот, Шкотланѓанецот во дуел згазна на глуждот на бразилскиот фудбалер. Од почетокот на минатата сезона Нејмар двапати имаше проблеми со глуждот на десната нога, поради што пропушти голем број натпревари.

По завршувањето на првото полувреме Нејмар сакаше да се пресмета со Мектоминеј, а откако ги раздвоија нивните соиграчи, Бразилецот се жалеше кај судијата Даниеле Орсато.

„Немам зборови со кои би го опишал однесувањето на нивните фудбалери“, рекол по натпреварот Мектоминеј.

„Не сакам да зборувам за нив. Можам само да си направам проблем доколку проговорам. Исто така не сакам да зборувам за судијата“, дополнил фудбалерот на Манчестер јунајтед, а потоа го критикувал ВАР-системот.

„Разбрав дека од мал офсајд сме примиле гол. Сведоци сме на такви грешки секоја недела. Мораме тоа да го поправиме и да го вратиме фудбалот на вистинските патеки“.

Манчестер јунајтед во последното коло ќе гостува во Лајпциг, додека ПСЖ ќе игра против Башакшехир. По пет натпревари Јунајтед, ПСЖ и Лајпциг имаат по девет поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Домашен34 минути

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Свет2 часа

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет2 часа

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија3 часа

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет3 часа

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион4 часа

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Топ4 часа

Притвор за скопјанец кој крадел oд викендички во Гази Баба

Триесет и седумгодишен скопјанец со иницијали А.Ф., за кого е распишана потерница од Одделението за криминалистички работи Гази Баба, е...

Европа4 часа

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет5 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет5 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион5 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа16 часа

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет17 часа

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт18 часа

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија18 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија20 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Македонија22 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Свет23 часа

Во Виена развиен најбрз тест за Ковид-19 во светот

На Виенскиот универзитет за технологија (ТУ Виен) е развиен нов метод на тестирање за коронавирус, кој е исклучително чувствителен и...

Македонија24 часа

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Досие