Контакт

Спорт

Интер со драма против Торино, Сасуоло е лидер во Серија А!

Објавено пред

Интер губеше 0:2 од Торино до 64. минута од мечот, за на крајот да успее да извлече 4:2 победа против „биковите“, за да скокнат на петтото месот во Серија А, три поени зад неверојатниот нов лидер, Сасуоло.

Симоне Заза во финишот на првото полувреме ги донесе гостите на водство на „Меаца“, пред во 62. минута тие да го удвојат водството со гол од пенал на Кристијан Ансалди. Сепак, тимот на Антонио Конте одговори бргу, само две минути подоцна кога Алексис Санчез најдобро се снајде во мешаницата пред гостинскиот гол, за три минути подоцна Чилеанецот да го најде Лукаку за израмнување.

Лукаку беше стрелец на победничкиот гол во 84. минута со удар од белата точка, пред Лаутаро Мартинез во 90-тата минута да зголеми на 4:2.

Сасуоло, кои успеја со 2:0 да слават кај Верона со головите на Жереми Бога и Доменико Берарди, се лидери во Италија со 18 поени, еден повеќе од Милан (кои вечерва гостуваат кај Наполи) и Рома, која, пак, лесно ја „реши“ Парма во првото полувреме со двата гола на Хенрик Мхитарјан и еден на Борха Мајорал.

СЕРИЈА, 8.КОЛО

Рома – Парма 3:0

Интер – Торино 4:2

Сампдорија – Болоња 1:2

Верона – Сасуоло 0:2©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса го мина и данскиот тест, Веспрем го „уништи“ Кил

Објавено пред

Барселона се намачи, но стигна до 35:32 победа кај најголемото изненадување во ЕХФ Лигата на шампионите оваа сезона, данскиот Алборг за да го заддржи совршениот скор од 8 победи во 8 меча оваа сезона.

Каталонскиот тим направи предност од четири гола на полувреме, која ја оддржуваше до последните 10 минути од мечот, кога Алборг успеа да израмни и да најави ново изненадување како победата над Веспрем. Сепак, каталонскиот гигант се созеде во финишот и стигна до нова победа. Арон Палмарсон уфрли 6 гола, Лука Циндриќ и Тимоти Н’Гесан имаа по пет, додека за Алборг, Николај Кристенсен имаше дури 10 гола.

Веспрем пак, се врати на победите со 41:33 триумф над Кил, откако на полувреме беше израмнето (19:19). Петар Ненадиќ со 10 гола беше најдобар кај унгарскиот тим, додека Никлас Екберг имаше 8 за Кил.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ГРУПА Б

Алборг – Барселона 32:35 (15:19)

Веспрем – Кил 41:33 (19:19)

Табела: 1.Барселона 16, 2.Веспрем 13, 3.Алборг 10, 4.Кил 7, 5.Нант 4, 6.Мотор 4, 7.Целје 2, 8.Загреб 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на неговиот татко

Објавено пред

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со дресот на Њуелс олд бојс во чест на неговиот татко во текот на викендот, но сега побара тој да се откаже од „десетката“ која ја носи во каталонскиот клуб, за таа да биде повлечена во чест на Диего.

Меси, сегашниот носител на славната бројка, во текот на викендот откако постигна гол против Осасуна, соблекувајќи го својот дрес за да го покаже стариот дрес на Њуелс олд бојс (аргентинскиот клуб каде што и двајцата играа), со бројот 10. Потоа, тренерот на Марсеј, Андре Вилаш-Боаш предложи сите клубови на светот да ја повлечат „десетката“ во чест на Аргентина, но Диего Синагра вели дека само Меси треба да си побара нов број.

„Бев навистина трогнат од гестот. Овие денови беа многу емотивни, а гестот на Лео беше навистина посебен, навистина убав. Ме натера на солзи. Исто така гестовите на Наполи, Гимназија, Бока јуниорс. Многу емотивни моменти. Мислам дека ‘десетката’ треба да се повлече само во тимовите каде што играл, вклучувајќи ја и Барселона. Не знам точно што сакам да се случи“, вели Синагра во интервју за шпанска „Марка“.

Инаку, Меси беше казнет со 600 евра за соблекувањето на дресот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леброн доби 85 милиони долари за дополнителни две години со Лејкерси!

Објавено пред

Леброн Џејмс, ѕвездата на НБА шампионите, Лос Анџелес лејкерс се согласи со клубот за двегодишно продолжување на договорот за 85 милиони долари, објави неговиот агент Рич Пол.

Џејмс, кој ќе наполни 36 години овој месец, имаше просек од 25.3 поени минатата сезона, и најдобар скор во НБА лигата со 10.2 асистенции по натпревар, а со продолжувањето останува во НБА до сезоната 2022/23, за вкупно 20 сезони во НБА. Леборн ќе искешира 39.2 милиони долари во 2020/21, 41.1 милиони долари во 2021/22 и 44.4 милиони долари во 2022/23.

Џејмс беше прогласен за МВП на НБА финалето, откако ги предводеше Лејкерси до победа над Мајами хит во шест натпревари, станувајќи првиот кошаркар во историјата со МВП награда со три тима – со Мајами хит во 2012 и 2013 и со Кливленд кавс во 2016.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 минути

Белгија планира да започне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да започне со вакцинација на 5 јануари, доколку се одобри вакцина развиена против коронавирус. Премиерот Александер Де Кро...

Свет48 минути

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Кучјак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелациониот суд...

Спорт1 час

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на неговиот татко

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија2 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија3 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Македонија6 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Свет6 часа

Во Виена развиен најбрз тест за Ковид-19 во светот

На Виенскиот универзитет за технологија (ТУ Виен) е развиен нов метод на тестирање за коронавирус, кој е исклучително чувствителен и...

Македонија8 часа

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија8 часа

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија8 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија9 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија9 часа

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет9 часа

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион9 часа

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет10 часа

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Регион10 часа

Во Хрватска 3.539 новозаразени и 55 починати од Ковид-19

Според официјалните податоци, во Хрватска денес има 3.539 новозаразени лица со Ковид-19, а 55 пациенти починале. Хоспитализирани се 2.408 пациенти,...

Македонија10 часа

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се примени 30 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно...

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 16 града

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира во 16 града. Од партијата најавија дека на протестите ќе биде испратена порака до премиерот Зоран...

Свет12 часа

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет13 часа

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Досие