Контакт

Спорт

Бостон ќе ја повлечат „петката“ на Кевин Гарнет (Видео)

Објавено пред

Бостон Селтикс во чест на Кевин Гарнет ќе го повлечат дресот со бројот 5. Гарнет е дел од шампионскиот тим на славната франшиза кој во сезоната 2007/2008 ја освои титулата во НБА лигата.
Бостон низ историјата освоиле 17 шампионски титули, последната им ја донесе генерацијата предводена од Кевин гарнет, Пол Пирс и Реј Ален.

„Чест и задоволство ми претставува тоа што мојот број е пензиониран во Бостон. Секогаш ќе имам голема почит кон сосптвениците, генералниот менаџер Дени Ејнџ, тренерот Док Риверс, поранешните соиграчи и целата Селтикс-нација“, рекол Гарнет.

Еден од најдобрите крилни-центри во историјата на лигата во 2007 година од Минесота пристигна во Бостон. За Селтикс одиграл 396 натпревари, на кои во просек по натпревар бележел 15,7 поени, 8,3 скока, 2,7 асистенции, 1,2 украдени топки и една блокада.

Ко-сопственикот на Селтикс Вик Грусбек рекол дека Гарнет бил клучниот фактор во походот на титулата во 2008 година.

„Тој секогаш ќе биде мојот омилен Селтикс“, рекол Грунсбек.

Гарнет ја заврши кариерата во 2016 година во дресот на Бруклин Нетс. Тој е единствениот играч во историјата кој во кариерата бележел преку 25.000 поени, 10.000 скока, 5.000 асистенции, 1.500 украдени тпки и 1.500 блокади.

Исто така тој е единствениот што шест сезони во низа имал просек од најмалку 20 поени, 10 скока и пет асистенции.

Учествувал 15 пати на Ол стар натпреварите, а во 2004 година како играч на Минесота бил прогласен за МВП на регуларниот дел од сезоната.

Гарнет е најдобриот играч во историјата на Минесота поради што се очекува и Тимбервулс да го повлечат бројот 21 што го носел во оваа франшиза.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јуве и Интер ќе играат пред празни трибини

Објавено пред

Серија А потврдија дека викендов, поради коронавирусот, пет натпревари, вклучувајќи го и дуелот Јувентус-Интер, ќе се играат пред празни трибини.

Покрај „Дерби дела Италија“ кој е еден од најважните натпревари оваа сезона бидејќи Јувентус и Интер заедно со Лацио се борат за титулата, публика нема да има и на натпреварите: Удинезе-Фиорентина, Милан-Џенова, Парма-СПАЛ и Сасуоло-Бреша.

Серија А извести дека на овие натпревари максимално можат да бидат присутни по 100 луѓе кои се директно поврзани со организацијата.

Од медиумите, пристап ќе имаат само новинарите на редакциите кои ги имаат правата за пренос на натпреварите, додека задолжителните прес-конференции по натпреварите нема да бидат одржани.

Според последните податоци, во Италија, досега од коронавирусот починале 15, а 650 луѓе биле заразени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал спасуваше брејк-топки, Димитров го победи Вавринка

Објавено пред

Во полу-финалето на АТП турнирот од серијата 500, во Акапулко, ќе играат Рафаел Надал и Григор Димитров, односно Џон Изнер и Тејлор Фриц.

Надал го победи Кореецот Сонво Квон со 6/3, 6/1. Резултатот сугерира дека Надал запишал лесна победа, меѓутоа статистика покажува дека Квон пружил голем отпор бидејќи не успеал да искористи осум топки за брејк. За разлика од Квон, Надал искористил четири од шестте брејк топки.

Шпанецот два пати победил во Акапулко (2205 и 2013), а во 2017 во финалето бил поразен од Сем Квери.

За пласман во финалето ќе се бори со Григор Димитров. Бугаринот за 90 минути игра со 6/4, 6/4 го совлада Стен Вавринка. Димитров во 2014 година победил во Акапулко.

Тејлор Фиц во меч со осум брејкови успеа да го победи Британецот Кајл Едмунд со 6/4, 6/3.

Во полу-финалето го чека сонародникот Џон Изнер.

Изнер во неизвесен меч, по два часа и три сета успеа да слави во дуелот со Томи Пол (7/6, 3/6, 6/2).

Прикажи повеќе...

Спорт

Дебакл на Голден стејт, Оклахома се вратија од -19 (Видео)

Објавено пред

Сакраменто Кингс не успеаја да победат во Оклахома иако имаа предност од 19 поени, Лејкерси за една четвртина ги декласираа Голден стејт Ворирос, Портланд го забележаа 34 пораз во сезоната, а Филалдлефија без првите ѕвезди Џоел Ембид и Бен Симонс лесно се справи со Њујорк.

Оклахома Тандер направија голем пресврт, се вратија по негативата од 19 поени и ги совладаа Сакраменто Кингс со 112:108.

Данило Галинари постигна 24 поени, а Крис Пол забележа 17 поени и седум асистенции за Оклахома, додека кај Сакраменто Херисон Барнс постигна 21 поен, а Немања Бјелица имаше 18 поени и девет скока.

Оклахома имаат скор 37/22, а Сакраменто 24/34.

ЛА Лејкерс ги декласираа Голден стејт Вориорс со 116:86. Вориост се држеа во првото полувреме кое заврши со само два поени предност за Лејкерс 52:54. Меѓутоа во третиот период Лејкерс го уништија противникот со 17:40.

Леброн Џејмс го пропушти овој натпревар, додека Ентони Дејвис воопшто не играше во последната четвртина. И покрај тоа Дејвис беше најефикасен со 23 поени, колку што на спротивната страна постигна Ерик Паскал.

Лејкерс се лидери во Западната конверенција со скор 45/12, додека Вориорс се на дното со 12 победи и 47 порази.

Кошаркарите на Филаделфија славеа победа против Њујорк Никс 115:106. Во отсуство на повредените Ембид и Симонс, до победата Филалделфија ја предводеа Тобајас Херис со 34 односно Шејк Милтон со 19 поени. Кај Никс се истакна Џулијус Рендел со 30 поени и 10 скока.

Филалделфија се петти на Истокот со 37 победи и 23 порази, додека Никс е претпоследни со скор 17/42.

Портланд минатата сезона стигна адо финалето на Западот, а како тргнале оваа нема воопшто да влезат во плејофот. Без најдобриот играч Демијан Лилард Портланд загубија од Индијана 106:100.

Мечот во Индијанаполис го реши Мајлс Тарнер кој постигна тројка за +6 во последната минута. Домантас Сабонис со 20 поени, 11 скока и шест асистенции се истакна кај Индијана. Портланд го предводеше Си Џеј мекалум со 28 поени.

Индијана Пејсерс се шести на Истокот со скор 35/24, додека Портланд се наоѓаат на деветтото место на Западот 26/34.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет49 минути

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни...

Македонија2 часа

Филипче предлага да се забранат сите јавни собири за најмалку седум дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, дал предлог Владата да ги ограничи масовните јавни собири како превенција од вирусот во пресрет...

Регион3 часа

Во Грција потврден четвртиот случај на коронавирус

Гркинка која неодамна се вратила дома од северна Италија стана четвртиот случај на коронавирус во Грција. Нејзината состојба е стабилна...

Топ3 часа

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети. Како што јавија од...

Македонија3 часа

Обвинителството нема да покрене постапка за продажбата на МРП-вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по...

Свет4 часа

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија,...

Свет4 часа

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет4 часа

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик, изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа14 часа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа15 часа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион16 часа

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа18 часа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија18 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија21 час

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија22 часа

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија23 часа

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија24 часа

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија24 часа

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија1 ден

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија1 ден

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Досие