Контакт

Спорт

Брестовац: Оваа хемија тешко ќе се создава во иднина, ќе правиме анализа!

Објавено пред

Селекторот на македонската ракометна репрезентација,Данило Брестовац на прес-коференцијата по мечот со Австрија не го криеше разочарувањето од неуспехот.

„Не смееме да промашуваме чисти ситуации, се провлече нервоза без потреба, пробавме да се вратиме, но беше неуспешно. Ако се вратиме на сите мои прес-конференции, кога ви кажував од кој се плашам најмногу, така и излезе. Оваа хемија тешко ќе се создава во иднина, морам да му се заблагодарам на капитенот што одигра максимално на овие натпревари.
Сепак мораме да бидеме на чисто, кој сака да игра, кој не сака да игра, тешко се спојуваат играчите, оние поискусните со помладите. Ќе направиме анализа, ако треба ќе ризикуваме едно големо натпреварување, за да можеме во иднина да бидеме конкурентни“ – рече Брестовац.

Според него голем проблем е и фактот што мала е минутажа на дел од играчите во клубовите.

„Имаме тројца-четворица играчи кои немаат минутажа на терен. Танкоски не игра во Европа. Мишевски не игра напад, само одбрана. Нашите не играат, седат на клупа. Мораме да најдеме нови опции. Костески не игра во Загреб, Димитриоски имаше слаба реализација на пријателските натпревари“ – потенцираше селекторот.

Спорт

Наполи ја запре серијата на Интер од 11 победи по ред во Серија А

Објавено пред

Лидерот на табелата во Серија А, милански Интер одигра само 1-1 на „Диего Армандо Марадона“ во Неапол. Домашниот Наполи по цели 12 кола успеа да му откине бод на тимот од Милано.

Иако во првото полувреме иницијативата беше на страна на домашниот тим, гостите предводени од тандемот Лаутаро – Лукаку беа поконкретни.

Сепак, Наполи е тимот кој на полувреме отиде со предност од 1-0.

Се играше 36 минута, Инсиње нафрли топка од левата страна, Хандановиќ ја имаше в раце, но на него налета невнимателниот Де Фрај, па топката заврши во мрежата.

Во второто полувреме повторно Наполи ја имаше иницијативата, но Интер беше поконкретен.

По една мешаница во шеснаесетникот на Мерет, на околу 16 метри Ериксен собра еден отпадок и со прецизен удар лево долу израмни на 1-1.

До крајот двете екипи играа отворен фудбал, Политано ја погоди пречката на Хандановиќ, но мрежите мируваа.

Македонскиот фудбалски репрезентативец Елиф Елмас мечот го следеше од клупата за резерви се до 88 минута, тогаш влезе во игра на местото на Зиелински.

Последен пат меч без триумф „Нероазурите“ одиграа на 23 јануари годинава, 0-0 нагости кај Удинезе.

Интер останува лидер на табелата со 75 бода, 9 повеќе од градскиот ривал Милан на 7 кола до крајот на првенството.
Наполи, пак, останува петтопласиран со 60 бода.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Лисиците“ ќе играат финале на ФА купот

Објавено пред

По полуфинални 90 минути на легендарниот „Вембли“ избраниците на Брендан Роџерс се изборија за финале во англискиот ФА куп.

Вечерва „лисиците“ со 1-0 го совладаа тимот на Саутемптон и на тој начин им се отвори можноста за освојување на трофеј сезонава.

Статистиката на мечот вели дека само еден удар одел во рамките на двата гола, а тоа е оној на Келечи Ихеаначо во 55 минута кога се затресе мрежата на голманот Фостер.

Противник на Лестер во финалето ќе е тимот на Томас Тухел – Челси кој вчера беше подобар од Манчестер Сити.

Погледнете ги дел возбудувања кои можеа да се видат на овој тактички меч:

Прикажи повеќе...

Спорт

Атрактивно реми во Севилја – Бетис по третпат во низа

Објавено пред

Бетис и Валенсија вечерва одиграа нерешено 2-2 во рамките на 33. коло од Ла Лига.

Фекир во 12. Минута носи предност за домашниот тим, но Гуедеш по 10 минути погодува за 1-1.

Канаљес во 42 минута по вторпат го носи Бетис во водство, овојпат од 2-1.

Израмнувачкиот гол за конечни 2-2 го постигна Солер во 61 минута.

Со денешниот освоен бод Бетис остана петти на табелата, на позиција која носи во Лига Европа, додека Валенсија е на 14-тата позиција

Во истиот термин Кадис и Селта Виго одиграа 0-0.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Свет3 часа

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални...

Македонија4 часа

Заев: Со згрозување ја примив информацијата дека за Мицкоски гласањето во Собрание било тероризам

Со згрозување ја примив информацијата дека за Христијан Мицкоски овој чин бил тероризам. Мицкоски се дрзна гласањето помош за граѓаните...

Македонија6 часа

Мицкоски за болните пратеници во Собранието: Ова е тероризам, а не 27 април

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментира доаѓањето на пратениците болни од коронавирус во Собранието. „Ова во Собрание е тероризам,...

Македонија7 часа

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија8 часа

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од ковид да одат во Собрание

Зоран Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од КОВИД во изолација, во скафандери да одат во Собрание,...

Свет11 час

Инцидент на забава во САД – подот од куќата пропадна во подрумот, повредени над 30 луѓе

Најмалку 30 луѓе се повредени на забава кога се урнал подот на двокатна куќа во американската држава Џорџија. Полицијата соопшти...

Свет11 час

Бабиш: Агeнтите кои го отруја Скрипаљ, се поврзани со експлозијата во Чешка

Двајца руски државјани, обвинети за труење на Сергеј Скрипаљ во 2018 година во градот Солсбери во Велика Британија, се поврзани...

Македонија13 часа

Во ковид центрите во Скопје хоспитализирани нови 42 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 42 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Свет13 часа

(Видео) Во Кина пуштен во функција воз без машиновозач

Во Кина почна да работи линија на автономен воз без машиновозач и екипаж. Линијата е отворена во Чонгкинг и е...

Регион13 часа

Белград би можел да биде домаќин на самитот Бајден и Путин

Прашањето дали Белград, како неутрален терен, може да биде домаќин на средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател...

Македонија14 часа

Утре пристигнуваат вакцините на „Фајзер“

Во Македонија утре ќе пристигнат 10 илјади вакцини на компанијата „Фајзер“. Исто толку вакцини се очекува да пристигнат и на...

Свет1 ден

Чешка протера руски дипломати

Чешка одлучи да протера 18 вработени во руската амбасада во Прага, за кои надлежните чешки служби тврдат дека се руски...

Свет1 ден

ФСБ спречи атентат на Лукашенко

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси две лица кои планирале да извршат воен удар во Белорусија на 9 мај...

Македонија1 ден

Нови 824 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 313,...

Свет1 ден

Познати личности од целиот свет му напишаа писмо на Путин

Повеќе од 70 познати личности од целиот свет му напишаа отворено писмо на рускиот претседател Владимир Путин. Во писмото бараат...

Свет1 ден

(Видео) Погреб на принцот Филип – Цела нација со една минута молк

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 99-годишна возраст, ќе биде...

Економија1 ден

Ивент индустријата ќе добие финансиска помош за смислување настани за Денот на независноста

Следната недела ќе биде објавен јавниот повик за финансиска поддршка од 1 милион евра за компаниите да можат да реализираат...

Македонија1 ден

Османи ги претстави првите економски советници кои ќе бидат испратени во Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги престави првите четири избрани економски советници, кои ќе бидат упатени во рамките на...

Досие