Контакт

Спорт

Лазаров: Им се извинувам на сите Македонци

Објавено пред

Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров, како и неговите колеги од националниот тим, беше разочаран по поразот од Австрија и елиминацијата од ЕП. Тој ѝ се извини на македонската јавност.

„Треба да се анализира со ладна глава. Стојам на тоа дека можеме да играме со овој тим на Австрија. Одигравме под нашето ниво, со многу технички грешки, го разбранивме нивниот голман, а таквите работи се пресудни. Тактички нè изненадија со 5-1 играта, со полуфластер на мене. Немавме решение. Разочарани сме, очекувавме многу повеќе затоа што имавме добра група“, рече, меѓу другото, Лазаров по завршувањето на мечот.

Тој изрази благодарност за поддршката, особено до сите присутни што одвоија време и средства за да дојдат да ги бодрат во Виена.

„Капа до под до сите Македонци. Останавме должни и заслужуваме секаква критика. Ова е удар за нас и македонскиот ракомет, но треба да се анализираат некои работи и да се почне од почеток. Не смееме да го загубиме она што е најубаво, најдрагоцено и најсвето. Ни една репрезентација во светот не може да си дозволи да има 5-6.000 навивачи во туѓа земја. Тоа е огромно богатство и јавно како капитен сакам да им се извинам на сите навивачи што дојдоа овде во Виена и за целата поддршка што ни ја даваа другите Македонци од Македонија“, рече капитенот.

Спорт

Полицијата тврди дека имало девет лица во хеликоптерот, именувани само Коби и неговата ќерка

Објавено пред

Полицијата на Лос Анџелес на официјална прес-конференција даде првични детали за хеликоптерската несреќа во која загина НБА ѕвездата Коби Брајант.

Според полицијата  во хеликоптерот имало девет луѓе, а не пет како што беше првично соопштено, но ги именуваа само Коби и неговата 13-годишна ќерка Џиџи, велејќи дека е прерано да се дадат други информации.

Тие исто така го нападнаа веб-сајтот „ТМЗ спортс“ за објавувањето на информацијата за смртта на Брајант пред трагичната вест да се соопшти на семејството.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зошто денеска се игра НБА? Кошаркарите плачат на клупата (видео)

Објавено пред

НБА лигата не најде за сходно да ги откаже денешните мечеви по смртта на Коби Брајант, што донесе навистина срцепарателни сцени на терените.

Ова посебно се забележа на мечот Хјустон-Денвер, каде што кошаркарите едноставно не можеа да ги заддржат солзите во една траорна атмосфера.

Мечот Торонто-Сан Антонио пак почна на необичен начин – двата тима решија да не играат во првите 24 секунди од мечот поради Коби.

Прикажи повеќе...

Спорт

Се јави и Шекил: Денеска загубив брат и внука!

Објавено пред

Шекил О’Нил, човекот кој со Коби Брајант играше неверојатни осум сезони, кои оставија немерлив печат на модерната НБА, се јави со порака на социјалните мрежи по трагедијата.

„Нема зборови со кои можам да ја искажам болката низ која поминувам сега во овој тажен и трагичен момент кога ги загубив мојата внука Џиџи и мојот брат Коби Брајант. Ве сакам и ќе ми недостигате. Сочувство до семејството Брајант и до семејствата на другите загинати. Во моментов ми е многу мака“, напиша Шекил на Твитер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

(Видео) Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа

Легендарниот американски кошаркар и еден од најдобрите во НБА историјата Коби Брајант загина во својата четириесет и прва година во...

Топ11 час

Со возило на Црвен крст излетале од патот на Водно додека се обидувале да спасат повреден маж

Екипа на Црвен крст не успеала да го спаси повредениот маж на Водно по којшто трганала, бидејќи нивното возило излетало...

Македонија13 часа

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски калкулации“

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како...

Свет13 часа

(Видео) Успешно полета најдолгиот патнички авион во светот

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е завршен пробнот лет на нивниот нов модел на авион „боинг 777Х“, најголемиот двомоторен...

Македонија15 часа

Термалните камери на скопскиот аеродром ќе детектираат симптоми за коронавирусот

Нема простор за паника кога во прашање е коронавирусот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со Комисијата за...

Култура16 часа

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната ASC награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34...

Свет16 часа

Бројот на загинати од земјотресот во Турција се искачи на 31 лице

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во петокот се искачи на 31 лице, додека спасувачите се...

Регион17 часа

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според...

Свет17 часа

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен...

Свет1 ден

Москва: Седум кинески државјани пренесени во болница за заразни болести

Седум кинески државјани од хотел во Москва се пренесени во болница за заразни заболувања, поради сомнение дека имаат акутна вирусна...

Регион1 ден

Нов земјотрес во Турција

Не престанува да се тресе земјата во Турција. Нов земјотрес ја потресе земјата за помалку од 24 часа. Земјотрес со...

Свет1 ден

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија,...

Топ1 ден

Нова жртва на иста измама – ѝ рекле да даде пари или синот ќе лежи во затвор поради сообраќајка

„Син ти направи сообраќајна несреќа во која загина дете. Да ни дадеш пари и ќе средиме тој да не лежи...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија2 дена

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ2 дена

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет2 дена

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет2 дена

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет2 дена

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа2 дена

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Досие