Контакт

Спорт

Чави знае кој ќе ги наследи Меси и Роналдо

Објавено пред

Легендарниот играч на Барселона, Чави, го знаел името на фудбалерот што треба да ги наследи Лионел Меси и Кристијано Роналдо на светскиот трон.

Чави е уверен дека кога ќе се повлечат двајцата најдобри в последната деценија дека на нивното место ќе дојде играчот на Манчестер сити, Рахим Стерлинг.

„Меси и Роналдо со години доминираат. Тешко е и да се сетите како било пред нив. Двајцата се се уште активни фудбалери, но ќе дојде денот кога некој друг ќе „влезе во нивните кондури“, рекол Чави и дополнил.

„Кога ќе ги погледнете играчите што би можеле да бидат крунисани секогаш ќе помислите на Нејмар, Мбапе, Салах. Сепак, во моментов Стерлинг е пред нив. Секогаш бил добар играч, а кај Пеп Гвардиола може да стане најдобар во светото. Сеуште е млад, видливи се резултатите од неговата соработка со Гвардиола, иако има него работи што треба да ги исправи. Тој може да биде најдобриот во светот“.

Спорт

Кеш: Федерер не е ниту втор најдобар во историјата

Објавено пред

Австралиската тениска легенда Пет Кеш вели дека Роџер Федерер не само што нема да биде запаметен како најдобар тенисер во историјата туку нема да биде ниту на второто место на оваа вечна листа.

Федерер е сопственик на рекордни 20 гренд слем титули, но неговите лути ривали, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ, се многу блиску – Шпанецот има 19, а Србинот 17 големи трофеи. Покрај тоа, Федерер има негативен скор против двајцата и Кеш смета дека тој ќе треба да се оценува според дуелите со своите главни ривали.

„Сите велат дека Федерер е најдобриот тенисер во историјата, но, искрено, тој не е ниту втор најдобар во сопствената ера. Тешко е да се поверува, но така е. Ако си најдобар на сите времиња, треба барем да имаш подобар скор против своите двајца најдобри ривали. Тоа треба да е првиот фактор. Според ударите што ги упатува, за мене Федерер е најдобриот што сум го гледал. Но, на многу начини тој е и старомоден и новите подлоги и топчиња не му одговараат. Тој има неверојатен успех, но Ѓоковиќ е многу блиску и бргу ќе го помине“, вели Кеш.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бундеслигата нема да ги казнува протестите на фудбалерите

Објавено пред

Германската фудбалска федерација (ДФБ) дозволи фудбалерите во Бундеслигата да ги поддржуваат протестите по смртта на Џорџ Флојд и покрај тоа што вообичаено ги казнува политичките протести.

ДФБ потврди дека нема да се поднесе дисциплинска постапка против фудбалерите на Борусија Дортмунд, Ашраф Хакими и Џејдон Санчо, Вестон Меккени од Шалке и Маркус Турам од Борусија Менхенгладбах, кои протестираа со маички и со симболи за време на мечевите. Санчо доби жолт картон кога го соблече дресот за да покаже маичка со „Правда за Џорџ Флојд“, но тоа беше поради соблекувањето на дресот, а не поради слоганот.

ФИФА исто така го прекрши сопственото правило објавувајќи дека федерациите треба да имаат здрав разум во дозволувањето на протестите.

„Во овој специфичен случај се работи за намерни акции за да се покаже антирасизам, вредности што ДФБ ги поддржува“, изјави претседателот на дисциплинската комисија на ДФБ, Антон Нахрајнер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Валенсија бара казна за тренерот на Аталанта, Гасперини

Објавено пред

Шпанскиот клуб Валенсија побара од УЕФА и од италијанските власти да го казнат тренерот на Аталанта, Џанпјеро Гасперини, откако 62-годишниот италијански тренер во неделата изјави дека имал симптоми на корона вирусот пред Аталанта да гостува на Валенсија за вториот меч од осминафиналето на Лигата на шампионите во март.

Шпанскиот клуб вели дека е изненаден од коментарите на тренерот, обвинувајќи го дека поставил во опасност многу луѓе. Ана Барсело, секретар за здравство на провинцијата на Валенсија исто така се јави на прес-конференција.

„Тој се однесуваше неодговорно. Знаеше дека доаѓа од подрачје на висок ризик и не требаше да патува. Ова покажува дека мечот мораше да се игра без гледачи, како што и беше одлучено“, вели Барсело.

Аталанта ја елиминираше Валенсија во еден од последните мечеви пред стопирањето на европскиот фудбал, откако и првиот меч во Милано беше посочен како„биолошка бомба“ поради 50-те илјади луѓе на стадионот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Комисијата предлага карантин во некои општини од четврток вечер до понеделник наутро

Комисијата за заразни болести до Владата ќе достави предлог за повторно враќање на полицискиот час за време на претстојниот продолжен...

Топ1 час

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија2 часа

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија3 часа

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија5 часа

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија5 часа

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет8 часа

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа8 часа

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет8 часа

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет9 часа

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа10 часа

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион22 часа

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет22 часа

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет23 часа

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија23 часа

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија1 ден

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија1 ден

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија1 ден

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија1 ден

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион1 ден

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Досие