Контакт

Спорт

Дали Герет Бејл го постигна најдобриот поништен гол во историјата? (видео)

Објавено пред

Гостувањето на Реал Мадрид кај Пари Сен-Жермен не помина најдобро, но можеше да биде поинаку ако ВАР-системот не го поништеше фантастичниот гол на Велшанецот Герет Бејл во 35. минута од нивниот меч.

Велшанецот успеа да го лобува голманот на ПСЖ и негов поранешен соиграч Кејлор Навас од 20 метри откако прво ја „жонглираше“ топката во 35. минута, кога неговиот тим губеше со 2:0, но ВАР одлучи дека топката ја „закачи“ раката на Бејл кога паѓаше над неговото рамо. Секако, ова не изгледаше дека е намерно, но англискиот судија Ентони Тејлор го поништи голот.

Спорт

„Ел Класико“ ќе се игра на 18 декември?

Објавено пред

Барселона наредната сабота (26 октомври) треба да го пречека Реал Мадрид, но како стојат работите тој ден нема да се игра „Ел Калсико“.

Протестите во Барселона што веќе три дена се одржуваат во Барселона поради изрекувањето на судските пресуди за Каталонските лидери го парализираат градот. Се претпоставува дека гостувањето на Реал само ќе ги зголеми тензиите.

Предлогот првото сезонско „Ел Класико“ да се одигра во Мадрид, а во вториот дел од сезоната на 1 март наредната година Барселона да биде домаќин го одбија двата клуб.

Ла Лига, Фудбалскиот сојуз на Шпанија, па дури и шпанската влада не сакаат дербито да биде одиграно на 26 октомври во Барселона.

Компромисно решение кое нема да г задоволи двете страни предложиле од натпреварувачката комисија на Фудбалскиот сојуз на Шпанија. Решението е дербито да биде одложено и да се игра на 18 декември.

Ла Лига не се задоволни од предлогот „Ел Класико“ да се игра в среда, но тоа е така бидејќи друг слободен термин нема.

Клубовите имаат пренатрупан распоред, а 18 декември е слободен термин кога ќе се играат и натпреварите од првото коло во Купот на Кралот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Починал боксерот Патрик Деј

Објавено пред

Американскиот боксер Патрик Деј почина четири дена по борбата со сонародникот Чарлс Конвел во Чикаго.

Деј доживеал тешки повреди на главата, поради што бил во кома. Тој бил нокаутиран од десетата рунда. Веднаш по борбата на носилки бил однесен од салата и префрлен во најблиската болница.

Промотерот Лу Дибела потврдил дека Деј починал во средата опкружен со членовите на семејството, блиските пријатели и членовите на својот тим.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кокшаров нов тренер на РК Вардар, Писонеро ќе му биде помошник

Објавено пред

Катастрофалниот пораз од Кил, во неделата (20:31), ќе предизвикаат промени во стручниот штаб на ракометниот клуб Вардар.

Вардар одиграа скандалозно во првиот дел против Кил кога постигнаа само четири гола, на крајот ниту солидното издание во второто полувреме не успеа да го поправи впечатокот. Кил од почетокот на сезоната два пати го победил Вардар, претходно германскиот тим славеше на Супер глоуб.

Се шпекулира дека цехот за лошото издание против Кил ќе ја плати тренерот Давид Писонеро.

Наводно Писонеро ќе остане во клубот како помошник, а функцијата на прв тренер ќе ја преземе спортскиот директор Едуард Кокшаров.

Инаку Кокшаров покрај тоа што е спортски директор на Вардар, од 2017 година е и селекторот на репрезентацијата на Русија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион44 минути

Сараево: Малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и нејзината мајка под...

Свет53 минути

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа1 час

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија12 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија13 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија15 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа17 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија18 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија20 часа

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија20 часа

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија21 час

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет21 час

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион22 часа

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија22 часа

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет24 часа

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет1 ден

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет1 ден

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион1 ден

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа1 ден

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Македонија1 ден

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Досие