Контакт

Спорт

Дебакл на Тим – Димитров експресно до четврт-финалето

Објавено пред

Актуелниот вице-првак на Австралија опен, Доминик Тим, годинешниот настап на овој Гренд слем го заврши во осмина-финалето. Тим доживеа тежок пораз од Бугаринот Григор Димитров, во три сета (6/4, 6/4, 6/0). Дуелот Димотров-Тим траеше два часа.

Тим, еден од фаворитите за титулата, го одигра веројатно својот најлош меч на Гренд слем турнирите, се чини дека го плати данокот за драматичната победа, во пет сета, над Ник Кирјос во претходната рунда.

Тим забележа 41 неизнудена грешка, имаше 25 директни поени, додека Димитров имаше 18 грешки и 25 винери.

Бугаринот за пласманот во своето второ полу-финале во Мелбурн, ќе се бори против најголемата сензација во досегашниот тек од турнирот, Аслан Карацев.

Рускиот тенисер во пет сета, по голам борба, го победи младиот Канаѓанец, Феликс Оже-Алијасим.

Спорт

Вардар го скрши малерот, на крајот до победа над Елверум

Објавено пред

Со одличен камбек во последните неколку минути од мечот Вардар ја забележа втората победа во ЕХФ Лигата на шампионите, овој пат со 34:32 над норвешкиот Елверум, истиот тим со кој пред неколку дена им избега победата во последните секунди од мечот. Ова е прва победа за двократниот европски шампион во ЛШ од далечниот октомври откако многу мечеви им беа одложени или откажани поради Ковид-19.

Елверум имаше предност од три гола на полувремето (20:17), но Вардар, по десетина минути, успеа да израмни по што во интересна завршница стигна до победа, со што го прати Елверум на последното место на табелата во групата А со 5 поени, еден помалку од „црвено-црните“.

Тимур Дибиров беше најдобар со 9 постигнати гола, а Гоце Георгиевски додаде шест гола.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, ГРУПА А

Елверум – Вардар 32:35 (20:17)

Табела: 1. Кјелце 17, 2. Флензбург 15, 3. ПСЖ 12, 4. Мешков 11, 5. Пик Сегед 10, 6. Порто 8, 7. Вардар 6, 8. Елверум 5

Фото: РК Вардар

Прикажи повеќе...

Спорт

Али со луд гол со ножички, Тотенхем убедлив против Волфсбергер

Објавено пред

Тотенхем без мака го потврди пласманот во осмина-финалето на Лига Европа откако на реваншот со австрискиот Волфсбергер стигна до 4:0 победа кога на гости тримфира со 4:1.

Деле Али, малку подзаборавената ѕвезда на Тотенхем под Жозе Мурињо, постигна спектакуларен гол со ножички во 11. минута од мечот за рано водство на Спарси, а потоа во второто полувреме тие целосно доминираа над противникот.

Карлос Винисиус постигна голови во 50. и 83. минута, а во листата на стрелците се запиша и Герет Бејл во 73. минута по асистенцијата на Али.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чехот Венцл со лудачки рекорд – нуркаше 81 метар под мраз!

Објавено пред

Храбриот чешки нуркач Давид Венцл постави фасцинантен нов светски рекорд во пливање под мраз откога помина 81 метар и успеа да го држи здивот повеќе од една и пол минута при тешки услови.

38-годишниот Венцл, облечен само во костим за капење, се нурна во дупка во мразот во Лахост, Чешката Република, и исплива 80,9 метри за да го собори претходниот рекорд од 76,2 метри поставен од Данецот Стиг Авал Северинсен во октомври 2013 година.

„Беше побргу од моите очекувања, а се чувствував фантастично. Знаев дека ќе стигнам до 80 метри, но, секако, на крајот бев заморен. Мораш да останеш концентриран за да го правиш ова бидејќи не знаеш што може да се случи за пет минути или, пет секунди или пет метри“, вели Венцл, кој го задржа здивот 95 секунди.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија7 часа

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ9 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет10 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија10 часа

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија11 час

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет12 часа

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија12 часа

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија13 часа

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет23 часа

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија1 ден

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија1 ден

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија1 ден

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија1 ден

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија1 ден

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија1 ден

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија1 ден

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија1 ден

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Македонија1 ден

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

Бугарскиот претседател, Румен Радев, повикува на навремен одговор од одговорните институции во Бугарија и Македонија за проблемите со кои се...

Регион1 ден

„Организацијата е нула“ – огромни редици за вакцинирање во Загреб

Утрово голем број луѓе се собраа во Загреб, каде вакцинацијата почнува денеска, како дел од втората фаза. Иако вакцинирањето започна...

Досие