Контакт

Спорт

Дебакл на трибините во Бразил, никој не сака да гледа Копа Америка

Објавено пред

Пред три дена започна новата 46-та Копа Америка која годинава се одржува во Бразил, но организаторите и јавноста се соочуваат со неочекуван проблем – слаба посета на стадионите.

Воведниот меч на кој Бразил со 3-0 ја порази Боливија го следеа 46.000 луѓе, а во слободна продажба останале околу 20.000 влезници во „најфудбалската“ земја во светот.

epa07652720 Fans attend at the Copa America 2019 Group B soccer match between Paraguay and Qatar, at Maracana Stadium in Rio de Janeiro, Brazil, 16 June 2019. EPA-EFE/Antonio Lacerda

Вчерашниот меч меѓу Катар и Парагвај се одигра на популарната „Маракана“ која собира 74.000 навивачи. Мечот во живо го следеа само 19.000 фудбалски вљубеници. Да биде парадоксот уште поголем, дури 4.000 од тие 19.000 гледачи беа деца кои добија бесплатни влезници по училиштата во Бразил.

Венецуела и Перу, односно Уругвај и Еквадор ги гледаа по 13.000 луѓе, додека поголема посета имаше на мечот Аргентина – Колумбија, 35.000 гледачи.

Претседателот на Конмнебол, Алехандро Домингез признава дека ова е неочекувано.

„Очекувавме и посакувавме повеќе луѓе во земјата која живее за фудбалот. Ова е навистина загрижувачки и ве уверувам дека проблемот не е во организацијата“ – вели тој.

Уверлив аргумент за слабата посета е цената на влезниците. Најефтините влезници за мечот Бразил – Боливија чинеле 151 долар, што е повеќе од половина од бразилската минимална плата.
Влезниците за финалето ќе чината цела бразилска минимална плата, 228 долари.

Нов аргумент за слабата посета е и фактот што за 5 години во Бразил ова е трето големо натпреварување – Светско првенство, Олимписки игри и сега Копа Америка.

epa07652967 Soccer fans attend the Copa America 2019 Group C soccer match between Uruguay and Ecuador, at Mineirao Stadium in Bello Horizonte, Brazil, 16 June 2019. EPA-EFE/Paulo Fonseca


©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Граѓаните“ шокирани во Норич (Видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Норич приредија големо изненадување во петтото коло, во Премиер лигата, со победата над Манчестер сити 3-2. Норич ја забележа втората победа во новата сезона, додека Сити го запиша првиот пораз и сега имаат пет бода помалку од Ливерпул.

Првиот гол на мечот го постигна Кени Меклин во 18 минута, во период на мечот кога немаше никакви возбудувања на теренот.

Само десет минути подоцна „канаринците“ ја зголемија предноста. Тему Пуки му асистираше на Тод Кантвел кој го совлада Едерсон.

До крајот на полувремето Серхио Агуеро успеа да ја напали предноста на Норич. Аргентинецот го постигна седмиот гол во сезоната.

На почеткот на второто полувреме Пуки ја искористи грешката на Николас Отаменди и повторно ја врати предноста од два гола за Норич.

До крајот Сити притискаа, создадоа неколку добри шанси, но само Родри во 88 минута успеа да го совлада Крул.

Прикажи повеќе...

Спорт

Очекуван пораз на одбојкарите од Русија

Објавено пред

Македонската одбојкарска репрезентација го забележа третиот пораз во Ц-групата на Европското првенство. Македонија очекувани загуби од фаворизираната Русија 0-3 (15:25, 16:25, 28:30).

По поразите од Финска (3-1) и Трција (3-0), македонските одбојкари очекувно потклекна пред актуелните шампиони во Светската лига, репрезентативците на Русија. Со оглед на разликата во квалитетот македонските одбојкари не се посрамотија, особено добар отпор на фаворитот му пружија во третиот сет.

Манџунков и Никола Ѓорѓиев против Русија освоија по 12 поени.

Утре е слободен ден за Европското првенство за Македонија, а потоа следуваат дуелите со Белорусија на 16 и Словенија на 17 септември.

фото/facebook.com/volleyballmkd

Прикажи повеќе...

Спорт

Победнички старт за Вардар во Лигата на шампионите

Објавено пред

Европскиот првак Вардар со победа ја започна одбраната на титулата во Лигата на шампионите. Во Монпелје, дуелот на победниците во Лигата на шампионите во последните три сезони, Вардар победи 33:31 (16:17).

Вардар новата сезона во Лигата на шампионите ја започна на идентичен начин како и минатата, со победа во Монпелје. Ланската сезона по таа победа Вардар ја заклучи со победа на завршниот турнир.

Со оглед на тоа дека е почеток на сезоната двата тима одиграа меч со многу осцилации, иако е впечатокот дека Вардар и порано можеше да ја обезбеди победата. Марин Шего, голманот на Монпелје ја правше разликата на теренот.

На крајот тој заврши со 10 одбрани, од кои четири беа против Тимур Дибиров. На другата страна голманите на Вардар, Гебдан и Кугис, завршија со седум одбрани, но Алжирецот имаше две интервенции во последните осум минути кога Вардар ја врати предноста на своја страна.

Првото полувреме беше израмнето, предноста беше кај едните и другите, а ниту еден од тимовите немаше поголема предност од два гола. Сепак на одморот домаќините имаа гол предност.

Вардар го издржаа притисокот на почетокот на второто полувреме кога Французите создадоа разлика од три гола. До 45 минута Вардар направи пресврт со серија 6-3 (23:20).

Драматичниот финиш му припадна на Вардар, Скубе постигна два гола, Шишкарев еден и избори исклучување и црвен картон за Дуарте. На две минути до крајот Скубе со уште еден гол стави точка на победата.

Токму Словенецот Скубе беше најефикасен на мечот со осум гола, Дибиров постигна шест, Шишкарев пет, а Атман четири гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Култура18 минути

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Македонија2 часа

Целосно завршен процесот за разрешување на Катица Јанева

Советот на јавни обвинители на вечерашната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која е третоосомничена за...

Спорт3 часа

Победнички старт за Вардар во Лигата на шампионите

Европскиот првак Вардар со победа ја започна одбраната на титулата во Лигата на шампионите. Во Монпелје, дуелот на победниците во...

Европа4 часа

Околу 25.000 луѓе протестираа за еколошки транспорт на Саемот за автомобили во Франкфурт

Илјадници демонстранти се собраа денес, поради Саемот за автомобили во Франкфурт (IAA), истакнувајќи ги своите барања за зголемување на еколошкиот...

Топ6 часа

Во „порше“ кај Куманово пронајдени 16 мигранти

Шеснаесет мигранти од кои две деца биле пронајдени при полициска контрола на автопатот Куманово – премин Табановце, во раните утрински...

Македонија7 часа

(Видео) Собранието ја разреши Катица Јанева

Со 102 гласа ,,за”, и ниту еден глас ,,воздржан” и ,,против” пратениците денеска донесоа одлука за разрешување на специјалната јавна...

Македонија9 часа

Стотина пожарникари и волонтери ги гаснеа пожарите во Прилепско, зафатени се 400 хектари шума

Пожарите кои вчера избувнаа на територијата на општина Прилеп се ставени под контрола. Во нивното гаснење учествуваа Територијалната противпожарна единица...

Свет11 час

(Видео) Дронови нападнале нафтени постројки во Саудиска Арабија, предизвикувајќи пожари

Саудиска Арабија соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари. Пожарите избувнаа во...

Спорт11 час

УЕФА: Во преодниот рок се потрошени четири милијарди евра

Европските клубови во летниот преоден рок на трансфери потрошиле 3,98 милијарди евра, објави Европската фудбалска унија (УЕФА). УЕФА наведува дека...

Свет12 часа

(Видео) Сноуден проговори за неговиот живот во Русија: Тајно се оженив и не стравувам дека можат да ме убијат на улица

Поранешниот американски разузнавач и свиркач Едвард Сноуден, кој избега во Русија, вели дека благодарение на неговите откритија, тој сега живее...

Свет13 часа

Иранка се запали со бензин откако била фатена дека се облекува како маж за да гледа фудбал

Иранка се запали со бензин откако била приведена поради тоа што се облекувала како маж за да може да влезе...

Свет13 часа

Финска: ЕУ да престане да увезува говедско месо и соја од Бразил

Европската унија (ЕУ) треба да го блокира увозот на говедско месо од Бразил и да размисли за суспендирање на увозот...

Македонија14 часа

Локализиран пожарот кај Плетвар, по седум часа пуштен во сообраќај патот Прилеп – Росоман

Сообраќајот на патниот правец Прилеп – Росоман е нормализиран околу 23 часот, информира АМСМ. Тој беше во прекин поради шумски...

Македонија14 часа

Собранието ќе одржи седница за разрешување на Катица Јанева

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за денеска во 13 часот ја закажа седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка, Катица...

Спорт1 ден

Де Хеа стана најплатениот фудбалер на Манчестер јунајтед

Давид де Хеа потпишал нов договор со Манчестер јунајтед по преговори кои траеја (пре)долго, откако клубот „потклекнал“ и се согласил...

Регион1 ден

Во Мостар отворен првиот ресторан во кој работат само лица со посебни потреби

Во Мостар е отворен ресторанот „Лонато“ како дел од Центарот за деца и млади Los Rosales, во кој ќе работат...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ: Има поважни работи во животот од тениските рекорди

Новак Ѓоковиќ го очекува неизвесен крај на сезоната кога поради повредата на рамото (која придонесе да се повлече од САД...

Македонија1 ден

(Видео) Ивановска: Го викнавме Кочо Анѓушев на отчет за „Тополки“

За неколку актуелни случаи на сомнежи за корупција пријавени во Државната комисија за спречување на корупцијата, многу набргу ќе има...

Македонија1 ден

Продолжен притворот на Боки 13 и Кичеец

Судот им го продолжи притворот за уште 30 дена на Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милески – Кичеец,...

Македонија1 ден

Љупчо Палевски приведен во Белград, сакал да замине во Русија

Во Белград е уапсен бизнисменот Љупчо Палевски – Палчо. Според тековните информации, апсењето се случило вчера кога Палевски сакал да...

Досие