Контакт

Спорт

Дејмон Хил: Лоша проценка или пресметан потег на Ферстапен

Објавено пред

Дејмон Хил, поранешен светски првак во Формула 1, се огласи то коментар, по инцидентот што се случи во Монца, помеѓу кандидатите за титулата Макс Ферстапен и Луис Хамилтон. Хил, инцидентот го оценил „како лоша проценка или пресметан потег“.

Хил, во минатото, има слично искуство кога во 1994 година се бореше со Михаел Шумахер за шампионскиот трофеј.

„Никако не можеше да му помине она што сакаше да го направи во таа кривина. Мораше да се повлече, како што тоа Луис го направи на почетокот на трката. Единствен заклучок е дека тој си мислел дека мора да го исфрли Луис“, рекол Хил и дополнил.

„На сакам да имам лошо мислење за било кој од возачите, но мислам дека ова беше или лоша проценка или пресметан потег за да судри со Луис. Знам дека ова е јака изјава и не сакам никого да обвинувам, но тој има предност во генералниот пласман. На оваа патека требаше да победи Мерцедес, а Макс на крајот излезе како лидер во шампионатот“, рекол светскиот првак од 1996 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Ел класико“ со намален сјај – Меси и Роналдо ќе играат свои дербија

Објавено пред

Лео Меси ќе мисли на „Ле класик“, Кристијано Роналдо ќе се обиде да го победи Мохамед Салах во свои големи дербија, но на „Ноу Камп“ денеска ќе се игра најголемото дерби на светот, „Ел класико“ помеѓу Барселона и Реал Мадрид, првпат по подолго време без Меси или Роналдо.

Оваа недела е ден на фудбалски дербија – Меси и ПСЖ одат на „Велодром“ на дуел со Марсеј, Роналдо и Манчестер јунајтед играат со Ливерпул, додека во Италија, Интер го пречекува Јувентус. Што е со „Ел класико“, овојпат без најголемите ѕвезди, со финансиски проблеми и неубедлива игра на двата тима?

Меси и Роналдо ги одбележија последните десетина години на „Ел класико“. Во деветте години на Роналдо во Шпанија, тој и Меси не прошуштија ниту едно од 18-те дербија – во 17 беа стартери, а во едно беа замени.

Меси славеше повеќе – 10 победи, додека Мадрид имаше само 4 победи со четири ремија и 39:23 предност на Блауграна. Меси исто така во тој период беше поефикасен – погоди девет пати во девет меча на „Сантијаго Бернабеу“ (четири од пенал) и три во девет домашни мечеви. Роналдо имаше 6 гола во девет меча на „Ноу Камп“, но само три на „Бернабеу“ и тоа сите од пенал.

Но, 247. издание на дербито ќе помине без нив двајца. Барселона е во поголеми проблеми по заминувањето на Меси, со слаба игра и многу порази, кои конечно беа прекинати со двата триумфа над Валенсија и Динамо Киев. Откако ниту еднаш оваа сезона не успеаја да го распродадат „Ноу Камп“, денеска сигурно ќе биде полно на трибините, со вести дека останале само ВИП билетите со цена од 750 евра.

Ниту во Реал не „цветаат рози“. Предводени од одличниот Карим Безема тие на стартот на сезоната имаа големи победи над Селта и Мајорка, но тука беше и шокантниот домашен 1:2 пораз од Шериф Тираспол во Лигата на шампионите.

Тежок пораз, сигурно ќе ги втурне во криза или Барса или Реал. Мечот стартува во 16.15 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Внукот на Мухамед Али продолжи со импресивните победи

Објавено пред

Нико Али Волш, внукот на легендарниот Мухамед Али продолжи со својата боксерска кариера со втора победа, нокаутирајќи го Џејмс Вестли во третата рунда на мечот во Атланта, Џорџија.

21-годишниот Али Волш, кој е син на ќерката на Али, Рашида Али, го имаше своето професионално деби во август со нокаут во првата рунда, и повторно, на радост на гласната публика стигна до брз нокаут.

„Благословен сум што одам во стапките на мојот дедо. Сите кои го сакаа него, сега ме следат мене, но знам дека можам да бидам многу подобар и дека е потребна напорна работа“, изјави Али Волш по нокаутот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сунес: Салах е најсебичниот фудбалер на светот

Објавено пред

Легендата на Ливерпул, Греем Сунес го оцени Мохамед Салах како „гол машина“ и можеби најдобриот фудбалер на светот во моментов, но исто така посочи дека Египќанецот е „најсебичниот фудбалер“ кого тој имал шанса да го гледа.

Салах од пристигнувањето во Ливерпул од Рома во 2017 има 137 гола во 214 настапи за „црвените“, од кои 13 гола се оваа сезона. Сунес го цени тоа, но вели дека бројките се такви поради себичноста во шестнаесетникот.

„Се согласувам со Јирген Клоп дека Мохамед Салах е најдобриот фудбалер на светот оваа сезона. Но, исто така е и најалчниот фудбалер кого сум имал шанса да го видам. Сите кои се на врвот имаат таков фактор, но тој е екстремно себичен. Личните достигнувања му се важни и затоа шутира од секоја позиција, нешто што ги нервира неговите соиграчи, посебно Мане. Другите го прифаќаат тоа бидејќи е толку добар.  Или дава голови или ги става на мака голманите, и затоа е тешко да го критикуваш. Тоа можеби за него е и комлимент, но гол-машина е поради неговата себичност“, вели Сунес во колумна за „Тајмс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет2 часа

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ3 часа

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија18 часа

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија19 часа

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Македонија24 часа

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет1 ден

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија1 ден

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Свет1 ден

Австрија ги заострува мерките – воведува „локдаун“ за невакцинираните

Во Австрија од 1 ноември вработените ќе можат да доаѓаат на работа само доколку се вакцинирани, ако прележале коронавирус или...

Регион1 ден

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет1 ден

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија2 дена

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија2 дена

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет2 дена

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет2 дена

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија2 дена

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија2 дена

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ2 дена

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет2 дена

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион3 дена

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Досие