Контакт

Спорт

Дејвис порасна со Меси како идол, сега вечерва ќе мора да го сопре!

Објавено пред

Талентираниот канадски бек на Баерн Минхен, Алфонсо Дејвис, проговори за својот омилен фудбалер Лионел Меси кого го гледал додека растел и како вечерва ќе мора да го чува Аргентинецот во четврт-финалето на ЛШ.

19-годишниот Дејвис, кој имаше фантастична сезона и 40 настапи за Баерн, во кои оваа сезона ниту еден противнички фудбалер не успеа да го издрибла, во интервју за УЕФА зборуваше за своето детство во кое прв идол му беше токму Меси.

„Одев на фудбалска академија, така што секоја среда или четврток, околу 12 часот по канадско време, гледавме мечеви од Лигата на шампионите. Сите сонувавме да играме во Лигата на шампионите, а сега ќе играм против мојот омилен фудбалер на планетата, Лионел Меси. Искрено, немам зборови да го опишам чувството. Се слушнав со мајка ми вчера и татко ми се уфрли со зборовите: ’Ќе играш против Меси, гледам?’ И потоа почна да се смее на телефон бидејќи знае колку го сакав“, вели Дејвис.

Притисокот на тинејџерот е зголемен кога генералниот директор на Баерн, Карл-Хајнц Румениге, кусо изјави дека Дејвис ќе се погрижи за Меси, но како вистински професионалец тој вели дека е подготвен.

„Ќе ја играм мојата игра, нема да сменам ништо и се надевам дека ќе го дадам максимумот. Сите знаеме дека е голем фудбалер и тоа нема да го одземеме од него. Возбуден сум што ќе играм и подготвен сум“, вели Дејвис.

Спорт

Тампа Беј ја освоија НХЛ лигата

Објавено пред

Хокеарите на Тампа Беј Лајтинг го освоија Стенли купот по пауза од 16 години. Избраниците на тренерот Џон Купер во финалната серија ги победија Далас Старс со 4:2. Шестиот меч им припадна на Тампа Беј со резултат 2:0. Ова е втора титула за Тампа Беј во историјата.

Тампа Беј Лајтинг на патото до титулата ги победија Колумбус Блу Џекитс, потоа најдобриот тим во регуларниот дел од сезоната Бостон Бруинс, Њујорк Ајландерс и во големото финале Далас Старс.

Победата на Тампа Беј во шестиот меч ѝ ја донесоа Брејдан Поинт со голот во првата третина и Блејк Колман кој погоди во втората третина. Играч на мечот беше голманот Андреј Василевски со 22 одбрани.

Трофејот Кени Смит наменет за најкорисен игра во финалната серија му припадна на Виктор Хедман.Прикажи повеќе...

Спорт

Медведев испадна од Ролан Гарос

Објавено пред

Четвртиот носител на Ролан Гарос, Данил Медведе, учеството на турнирот го заврши во првото коло. Медведев заклучно со оваа година досега во кариерата четири пати учествувал на Ролан Гарос и никогаш не успеал да го мине првото коло.

Скалпот на Медведев му го зеде Мартон Фучович. Унгарецот победи по три часа и 20 минути игра со 6/4, 7/6, 2/6, 6/1.

За пласман во треото коло Фучович ќе игра против Шпанецот Алберт Рамос Вињолас.

Прикажи повеќе...

Спорт

Риверс поднесе оставка – ЛА Клиперс останаа без тренер

Објавено пред

Док Риверс повеќе не е тренер на кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс. Тој решил да поднесе оставка откако не успеа да стигне до финалето во НБА лигата. Клиперс во плејофот беа елиминирани во седум натпревари од Денвер Нагетс.

Риверс беше тренер на оваа франшиза од 2013 година и никогаш не успеа стигне до конференциското финале. Оваа сезона беше најблиску до такво остварување меѓутоа неговиот тим испушти предност од 3:1 вo серијата.

„Благодарност до Клиперси што ми овозможија да бидам тренер, благодарам за поддршката што ја имав. Кога го презедев тимот имав цел од оваа франшиза да направам победнички тим, дестинација во која ќе сака да дојде секој слободен играч и да ја освојам шампионската титула. Успеав да исполнaм многу цели, додека некои не, разочаран сум од што тоа се случи, особено кога знаете дека вашиот тим може да биде шампион“, рекол Риверс.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ46 минути

Се преврте автобус со 16 војници на АРМ, пренесени се во болница со полесни повреди

Изутринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица-Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ....

Македонија54 минути

МОН: За еден ден на платформата за учење на далечина 
се пријавиле над 88 илјади корисници

„Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога започнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина,...

Свет2 часа

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата дебата за претседателските избори

За прв пат лице в лице, во првата од трите претседателски дебати, Доналд Трамп и Џозеф Бајден ќе се сретнат...

Свет2 часа

(Видео) Судирот ескалира: соборен авион на азербејџанските сили, убиени се уште 26 ерменски војници

Армијата на Нагорно-Карабах собори авион на азербејџанските сили, изјави портпаролот на претседателот на таа непризнаена република, Ваграм Погосјан. Како што...

Македонија2 часа

Министрите на владина седница ќе потпишат Кодекс за етичко однесување

Владата на Република Северна Македонија денеска со почеток во 12 часот во Свечената сала ќе ја одржи седмата седница. На...

Свет2 часа

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Денеска треба да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ООН за регионот Нагорно- Карабах, каде се водат...

Европа3 часа

Село во Романија по третпат избра ист градоначалник иако е мртов

Жителите на едно село во Романија го реизбраа истиот градоначалник на локалните избори, иако тој почина пред две недели од...

Спорт12 часа

Дури 11 фудбалери на Џенова имаат КОВИД-19, нејасно е дали Пандев е меѓу нив!

Италијанските медиуми тврдат дека дури 11 фудбалери на Џенова и 3 членови на тимот имаат позитивен тест на КОВИД-19, вклучувајќи...

Регион14 часа

Србинка заврши со притвор со новороденчето – била шеф на балканска наркобанда во Шпанија

37-годишна Србинка заедно со нејзиното новороденче е притворена во Шпанија, откако тамошната полиција спровела истрага во која е откриена балканска...

Свет16 часа

Ако Баку користи турски авиони „Ф-16“ – Ереван ќе ги користи ракетите „Искандер“

Ерменскиот амбасадор во Русија, Вардан Тогањан, изјави дека Ереван ќе користи ракети „Искандер“ доколку Баку употреби турски ловци „Ф-16“ во...

Свет16 часа

Ерменија бара итна реакција од Европскиот суд за човекови права

Ерменија итно реагираше до Европскиот суд за човекови права од кого побара привремени мерки против Азербејџан, каде што траат борбите...

Македонија17 часа

Јанкулоска спроведeна во затворот „Идризово“

Ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска од нејзиниот дом е спроведена во затворот „Идризиво“, потврдуваат од МВР. Таа треба да...

Македонија18 часа

Јанакиески до судот: Дали треба да се најде жртвено јагне за да ја понесе одговорноста за постапките на Груевски?

„Ниту сум прифатил, ниту сум дал насоки, ниту сум поттикнувал“, вели обвинетиот ексминистер Миле Јанакиески во завршните зборови на рочиштето...

Македонија22 часа

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија22 часа

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Регион22 часа

Црна Гора го враќа полицискиот час во некои градови

Со оглед на екстремно распространетиот локален пренос на коронавирус, големиот број случаи во болниците и огромниот притисок врз здравствениот систем,...

Свет23 часа

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет23 часа

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува короната

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19 бидејќи примероците...

Македонија1 ден

Притвор за десеттемина дрвокрадци кои претепаа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион1 ден

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Досие