Контакт

Спорт

Динамо Москва го обнови интересот за Ристовски

Објавено пред

Динамо Москва го обновиле својот интерес за македонскиот репрезентативец од Спортинг Лисабон, Стефан Ристовски. Водечкиот спортски медиум во Португалија „А Бола“, пишува дека рускиот клуб ќе се обиде во јануарскиот преоден рок да го донесе Ристовски во своите редови.

Стефан Ристовски нема место во тимот на Спортинг кај тренерот Рубин Аморим. Динамо, минатото лето, понудиле 3.000.000 евра за неговите услуги. Спортинг ја прифатиле понудата, меѓутоа Ристовски одбил да се пресели во Москва. Во тој период тој имал надеж дека ќе успее да му се наметне на тренерот Аморим.

Ситуацијата сега е поинква и реално е Ристовски да ја прифати понудата од Москва. Него ќе му бидат потребни натпревари, за да ја одржи формата во пресрет на Европското првенство, кое ќе започне во јуни наредната година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ИФФХС му го оспори рекордот на Роналдо – Јосеф Бикан e кралот на стрелците

Објавено пред

Меѓунардониот институт за фудбалска историја и статистика (ИФФХС) не му го признава рекордот на Кристијано Роналдо. Португалецот, синоќа, против Наполи го постигна 760 гол во кариерата и стана најдобар стрелец во историјата на фудбалот. На вечната листа тој го мина Јосеф Бикан.

ИФФХС тврди дека Бикан во кариерата не постигнал 759, туку 821 гол. Според овој податок Чехот се уште е кралот на стрелците.

Бикан бил активен фудбалер во периодот од 1931 до 1958 година.

„Бикан како играч на Храдец Карлове, во Втората лига, има постигнато 53 гола. Тој податок недостигаше. Секој детал го проверивме два пати и дојдовме бројка од 821 гол. Толку голови постигнал Бикан на официјални натпревари. Тоа значи дека Кристијано Роналдо се уште не е најдобар стрелец во историјата, ќе мора уште многу да работи за да го урне рекордот“, рекол Јарослав Колар.

Не треба да се заборави дека и бразилските легенди Пеле и Ромарио тврат дека постигнале повеќе голови од Роналдо, но за разлика од Бикан тие немаат доказ дека тоа е вистина.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Пабло Ласо сака да го донесе во Реал најдобриот играч на Црвена звезда

Објавено пред

Кошаркарот на Црвена звезда, Џордан Лојд, внимателно го следат скаутите на Реал Мадрид. Реал процениле дека Лојд би бил идеална замена за ветеранот Џејси Креол.

„Марка“, пишува дека Реал планираат голема реконструкција по завршувањето на сезоната. Најмногу промени ќе има во бековската линија, во која се уште главни играчи се ветераните Џејси Керол, Серхио Љуљ и Руди Фернандез.

Керол кој има 38 години најави дека ќе се пензионира по завршувањето на сезоната.

27-годишниот Лојд, повеќе од еден месец е отсутен од тимот на Црвена звезда. Најпрвин, поради коронавирусот, беше во карантин, а потоа и се повреди. Со просек од 18,7 поени по натпревар, тој е еден од најдобрите стрелци во Евролигата.

Во кариерата, Лојд, играл за Форт Вејн, Хапоел Елијат, Торонто Репторс и Валенсија.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИФА се закани: Ако играат во Суперлигата фудбалерите нема да можат да настапуваат за репрезентациите

Објавено пред

Светската фудбалска федерација (ФИФА) се против на формирањето на европската Суперлига. Неколку месеци се шпекулира дека најбогатите фудбалски клубови ќе формираат своја лига. Ваквото натпреварување ќе ја уништи Лигата на шампионите на УЕФА.

ФИФА, се огласи преку соопштение, кое е потпишано од првиот човек на оваа организација Џани Инфантино и од претседателите на сите останати конфедерации.

Ставот на ФИФА е дека ниту еден играч и клуб, што ќе настапува во оваа лига, нема да може да се настапи во натпреварувањата кои се под капата на ФИФА и нејзините членки.

Во превод, ова значи, дека доколку биде формирана европската Суперлига, на големите натпреварувања за своите репрезентации нема да учествуваат најголемите ѕвезди на светскиот фудбал.

ФИФА потенцира дека сите натпреварувања треба да бидат организирани во договор со конфедерациите и ФИФА.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија2 часа

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Свет3 часа

(Видео) Избувна пожар во индискиот Институт за серуми, најголемиот светски производител на вакцини

Пожар избувна во производствен капацитет што му припаѓа на најголемиот светски производител на вакцини, Институтот за серуми во Индија (СИИ),...

Македонија3 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија4 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија4 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија5 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа5 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет6 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија7 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет18 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет20 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет21 час

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија21 час

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт22 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија22 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија23 часа

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет24 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија24 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија1 ден

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Досие