Контакт

Спорт

Џејми Варди е „лек“ за Арсенал!

Објавено пред

Лестер успеа да стигне до импресивна 1:0 победа на гостувањето кај Арсенал, откако Џејми Варди ја продолжи својата фантастична форма против „топчиите“ постигнувајќи го единствениот гол на мечот. Варди има постигнато дури 11 гола против Арсенал во 12 меча.

Во првото полувреме, домаќините имаа повеќе шанси, но Ектор Белјерин, Букајо Сака и Александер Лаказет промашија чисти шанси, по што во второто полувреме, Брендан Роџерс го внесе во игра Варди во 60-тата минута, и тоа се исплатеше, откако во 80. минута по фантастично брза акција, Варди успеа да го совлада Лено за победа.

Ова е прекинување на лошата низа од два порази едноподруго за „лисиците“, кои сега се на четвртото место со 12 поени, еден помалку од лидерите Евертон и Ливерпул, додека Арсенал сега има два порази во низа и се наоѓа на десеттото место со 9 поени.

Спорт

Ибра контра ФИФА 21: Кој сака да заработи пари на мене?

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ влезе во напад на американската компанија за производство на видео-игри ЕА Спортс, тврдејќи дека тие го користат без дозвола неговиот лик во нивната игра ФИФА 21.

„Кој им даде дозволна ФИФА ЕА спортс да го користат моето име и моето лице? ФИФПРО? Не сум свесен дека сум член на ФИФПРО и ако сум таму тогаш некој ме ставил без мое знаење преку некои чудни работи. Сигурно не сум дозволил на ФИФА или ФИФПРО да прават пари користејќи ме мене. Некој профитира на моето име овие години. Време е за истрага“, напиша Златан на Твитер.

Поради сличен конфликт на користењето на ликот, Дејвид Бекам повеќе од 20 години беше отсутен од видео-играта, пред да се врати оваа година по богатиот договор кој го има добиено.

Досега и други фудбалери се лути на ЕА Спортс за нивното вклучување во ФИФА 21, но поради други причини – Ромелу Лукаку се жалеше на ниската вредност за брзина која ја има во играта, додека Сами Кедира јавно побара компанијата да ја смени неговата фризура.

Бекам заработува повеќе од ФИФА 21 отколку кога беше фудбалер!

Прикажи повеќе...

Спорт

Англичаните ќе пуштат минимален број на навивачи на стадионите

Објавено пред

Ограничен број на навивачи ќе добијат дозвола да се вратат на фудбалските стадиони следниот месец, потврди британскиот премиер Борис Џонсон.

„Локдаунот“, затварањето во Англија завршува следната недела, по што ќе се врати стариот систем на рестрикции во три фази. Таму каде што ќе има намалена бројка на новозаразени од КОВИД-19, односно во првото и второто ниво ќе бидат дозволени по 4.000, односно 2.000 гледачи на стадионите, додека таму каде што заразата е висока уште нема да биде дозволено влегување на навивачи.

Покрај ова, во неделата, Џонсон потврди план за „спас“ на спортот во Велика Британија тежок 300 милиони фунти.

Во Англија се обидуваа постепено да ги вратат навивачите на трибините во мечевите пред стартот на сезоната, но како што се зголемија бројките на заразените, овој план пропадна.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сериозни обвинувања за сексуално вознемирување за Давид Вилја

Објавено пред

Скајлер Бадило, поранешна вработена во американскиот МЛС Клуб, Њујорк сити ФЦ, тврди дека славниот шпански голгетер Давид Вилја постојано сексуално ја вознемирувал додека бил во клубот и дека управата на клубот не направила ништо да ја заштитат.

Вилја, поранешниот фудбалер на Барса и Валенсија, беше супер-успешен во МЛС лигата, постигнувајќи 80 гола во 126 меча во четири сезони со клубот од Њујорк, кој е во сопственост на газдите на Манчестер сити. Сега, 38-годишниот Шпанец е под „лупа“ по обвинувањата на Бадило.

„Тоа што го доживеав во Њујорк сити беше толку лошо што ме плаши да работам во професионалниот спорт. Ја менувам кариерата поради ср.њата кои ми ги направија и ми ги уништија соништата. Наместо тоа го добив Давид Вилја кој ме допираше секој е.ен ден и шефовите кои сметаа дека тоа е нешто за смеење“, тврди Бадило.

Вилја ги отфрла обвинувањата, велејќи дека се измислени, но побара истрага во клубот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Бајден избра нов државен секретар

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го избра Ентони Блинкен за државен секретар на САД, соопшти тимот на Бајден. Toj денеска...

Свет2 часа

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет2 часа

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија4 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија6 часа

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион8 часа

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа8 часа

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија9 часа

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион9 часа

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија9 часа

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа10 часа

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион11 час

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа11 час

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија11 час

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Свет12 часа

Оксфордската вакцина против коронавирусот е 70 проценти ефикасна

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува...

Свет12 часа

(Видео) Напад во црква во Калифорнија, најмалку двајца убиени

Две лица се убиени, а неколкумина тешко повредени во црква во калифорнискиот град Сан Хозе кога непознат маж ги нападна...

Свет13 часа

УНИЦЕФ на сиромашните земји ќе им испрати две милијарди дози вакцини

Земјите во развој ќе добијат речиси две милијарди дози вакцина против Ковид-19 в година, објави Агенцијата за деца на ООН....

Свет24 часа

Британија ќе ја прекине блокадата, намален бројот на нови инфекции

Британскиот премиер Борис Џонсон планира да ја прекине блокадата низ Англија, која е предвидено да трае до 2 декември и...

Македонија1 ден

Во Македонија се регистрирани нови 1.112 заболени и 24 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на...

Македонија1 ден

Старата „Систина“ ќе биде ковид-центар, лекувањето на трошок на државата

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва по состанокот со сопствениците на приватните болници на „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“, истакна...

Досие