Контакт

Домашен

Слаба одбрана, лош напад, пораз на Македонија

Објавено пред

Македонската ракометна репрезентација го доживеа првиот пораз на 25-от Мундијал, откако во третото коло загуби од Словенија 29:22 (16:10).

По блескавиот пресврт и победата над Тунис и рутинскиот триумф над Ангола, македонските ракометари против Словенија одиграа исклучително лош натпревар, по што поразот беше неминовен.

Многу слабости демонстрирааа избраниците на Лино Червар во текот на целиот меч, одбраната порозна, голманите слаби, а напаѓачките формации тешко ја пробиваа зоната на Словенците предводена од одличниот голман Скок.

Макеоднија водеше 2:1 во четвртата минута, а потоа на теренот играа само Словенците. Скок влезе во ритам, неговите одбрани, но и двата промашени зицери на македонските ракометари и донесоа предност на Словенија најпрвин 5:2 и 7:3, а потоа и 11:6.

Токму во таа насока се одвиваше целиот натпревар, Словенците во серија постигнуваа два или три гола и само ја зголемуваа својата предност. Залудни беа промените кои ги правеше Червар и во зонската одбрана и во нападот, Македонија едноставно целиот меч го одигра во контраритам.

Кире Лазаров со девет голови ја предводеше Македонија, а три постигна најдобриот македонски играч на овој меч Стоилов.

Македонија следниот натпревар ќе го одигра в среда (20:45 часот), кога за противник ќе го има фаворитот Шпанија. крај/мф/нц

Домашен

„Прв до врв“ денеска на Водно

Објавено пред

Од

Денеска ќе се одржи шестото издание на планинскиот спортски настан „Прв до врв 2018“ на скопско Водно.

И годинава учесниците ќе се натпреваруваат во планинско трчање, планински велосипедизам, друмски велосипедизам, како и традиционалниот пикник на целта кај врвот, а по завршувањето, предвидени се музичка програма и церемонија на прогласување на победниците.

Стартот на трките е закажан во 9.45 часот кај Музејот на град Скопје за велосипедистите и во 10 часот кај основното училиште „Кочо Рацин“ за оние што ќе се натпреваруваат во трчање и планинарење.

Оваа година се очекува на учествуваат над две илјади натпреварувачи со најголем број учесници од странство досега. Настанот го организира здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“ во соработка со Град Скопје и со поддршка на деловната и општествената заедница.

Прикажи повеќе...

Домашен

В недела сите на Водно на „Прв до врв“

Објавено пред

Од

В недела на 20 мај ќе се одржи шестото издание на планинскиот спортски настан „Прв до врв 2018“ на скопско Водно.

И годинава најавени се трки во планинско трчање, планински велосипедизам, друмски велосипедизам, како и традиционалниот пикник на целта кај врвот, а по завршувањето на трките, предвидена е музичка програма и церемонија на прогласување на победниците.

Стартовите на трките се закажани во 9.45 часот кај Музејот на град Скопје за велосипедистите, и во 10 часот кај основното училиште „Кочо Рацин“ за оние што ќе се натпреваруваат во трчање и планинарење.

Оваа година се очекува да учествуваат над две илјади натпреварувачи со најголем број учесници од странство досега.

Пријавувањето за учество е сè уште отворено преку веб-страницата www.prvdovrv.mk. Регистрираните учесници ќе може да ги подигнат своите стартни пакети в четврток, петок и в сабота на плоштадот Македонија, а оние што доаѓаат од другите градови и држави тоа ќе може да го сторат и в недела на денот на трката, од 8 до 9 часот кај ОУ „Кочо Рацин“.

Настанот го организира здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“ во соработка со Град Скопје и со поддршка на деловната и општествената заедница.

 

 

Прикажи повеќе...

Домашен

Штипјани го пречекаа европскиот шампион во карате Емил Павлов, Општината му додели пари и часовник

Објавено пред

Од

Европскиот шампион во карате Емил Павлов вечерва беше свечено пречекан во големата сала во Општина Штип. Градоначалникот, Благој Бочварски, му додели ваучер на Павлов во вредност од 50.000 денари и рачен часовник.

„Сакам во мое име и во име на Општина Штип да му го честитам овој успех на нашиот сограѓанин Емил Павлов и да го поттикнам да продолжи со макотрпната работа и да не радува со нови успеси. Општина Штип ќе биде партнер на сите спортисти и спортски клубови кои за возврат нѐ претставуваат во вистинско светло“, рече Бочварски.

На овој настан свое поздравно обраќање имаа и претседателот на Совет на Општина Штип, Јане Миланов, селекторот на машката сениорска карате федерација, Сашко Арсовски и Емил Павлов кој изрази голема благодарност за овој пречек.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Ротации во Владата – Дескоска оди во Правда, образованието ќе го води Арбр Адеми

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои...

Македонија13 часа

Во четврток нова средба за името со медијаторот Нимиц во Њујорк

Во четврток и петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што информира...

Македонија13 часа

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на...

Македонија14 часа

Шекеринска: Со Илинденска Македонија покажуваме дека ниту сме имале ниту ќе имаме територијални претензии

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение со кое сите од процесот...

Македонија18 часа

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност...

Македонија20 часа

Грчките политички лидери не го прифаќаат предлогот за решавање на спорот за името

Грчката влада соопшти дека предлогот за решавање на спорот околу името на Македонија треба да содржи географскa или временска одредница....

Македонија1 ден

(Видео) Иванов: Став за новиот предлог ќе изградам откако ќе го добијам на писмено

Се додека не добијам писмена достава за она што се разговарало на средбите помеѓу Македонија и Грција во врска со...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа промена на името и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот од минатото дека нема да поддржи промена на Уставот и промена на уставното име, рече лидерот...

Македонија1 ден

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки...

Македонија2 дена

(Видео) Угриновски по трет пат избран за претседател на Федерацијата на планинари

Јовица Угриновски попладнево по трет пат е избран за претседател на Федерацијата на планинари.  Тој беше единствен кандидат за оваа...

Македонија2 дена

Мицкоски: Да се обединиме против злото, а тоа е Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите алатки кои што му стојат на располагање да се бори против оваа ненародна власт и...

Македонија2 дена

Група граѓани со транспаренти и патриотски песни ги пречекуваат учесниците на лидерската средба

Група граѓани со транспаренти и пеејќи патриотски песни ги пречекуваат лидерите на партиите кои денеска попладне во Клубот на пратеници...

Свет2 дена

(Во живо) Кралската свадба на принцот Хари и Меган

Меган Маркл официјално ќе стане дел од британското кралско семејство. Церемонијата ќе се одржи напладне во Сент Џорџ капелата и...

Свет2 дена

(Видео) Сe е подготвено за спектакуларната кралска венчавка 

Камерите и фотоапаратите на светските медиуми викендов се свртени кон најголемиот настан за кралското семејство, венчавката на принцот Хари и...

Економија3 дена

(Видео) Тасева обвини дека проблемот во „Фени“ е поголем од оној во „Скопје 2014“, бара државните институции да го испитаат

Стечајната судијка на „Фени“ направила формална повреда на Законот за стечај оти не го отфрлила планот за реорганизација на комбинатот...

Култура3 дена

Петиција против пазарењето со културата – Не шуткајте нè во невидливи ќошиња

Интензивни реакции на социјалните мрежи по шпекулациите дека Владата преговара со Беса за ресорот култура. Оваа информација не ја потврдија...

Македонија3 дена

Грујевски и Бошкоски нема да бидат екстрадирани, одлучи Врховниот суд во Атина

Горан Грујевски и Никола Бошкоски нема да бидат екстрадирани во Македонија за да им се суди за децениското нелегално прислушување. Врховниот...

Македонија3 дена

Од Владата не коментираат за Република Илинденска Македонија

Република Илинденска Македонија неофицијално е последниот предлог за решение на спорот за името за кој вчера во Софија дискутирале премиерите...

Македонија3 дена

„Катимерини“: Името Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ

Името Илинденска Македонија (што означува два историски настана од 1903 и 1945 година), според информациите што доаѓаат од страна на...

Македонија3 дена

Јанушев: Итна лидерска средба за името, Заев да каже кои се опциите што ги договорил со Ципрас

Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека изминатите денови неколкупати јавно побарале од премиерот Заев одржување лидерска средба во врска со името, но...

Досие