Контакт

Домашен

Стартува продажбата на блок билети на РК Металург

Објавено пред

Македонскиот ракометен шампион Металург во понеделникот објави дека деновиве ќе ги пушти во продажба блок билетите за претстојната сезона во Лигата на шампиони.

 

 

Предност ќе имаат оние симпатизери кои и во минатата година имале блок билети за натпреварите што Металург ги одигра во најелитното клупско натпреварување.

 

Промената на минатгодишните блок билети за групната фаза од Лига на шампионите стартува во среда.

 

Сите иматели на блок билет од минатогодишното издание на Лига на шампиони во периодот од 10-ти до 13-ти септември (среда-сабота) можат да го обноват својот блок билет и да го задржат своето место.

 

Обновувањето на блок билетите ќе се реализира во продажните салони на „ОНЕ“ во Скопје и низ Македонија.

 

Цени по категории на блок билети за групна фаза од Лига на шампиони, сезона 2014/15:

–           1 категорија (Блок Б5 и Б11)…………………………………950 денари,

–           2 категорија (Блок Б2, Б4, М7, М8 и М9)………………1.350 денари,

–           3 категорија (Блок М1, М15, Б3, Б12 и Б14)………….1.500 денари,

–           4 категорија (Блок М2, М3, М4, М12, М13 и М14)…2.000 денари.

 

Официјалната продажба на блок билетите за групната фаза од Лига на шампионите ќе стартува на 17.09.2014 година (среда). /крај/

  ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Домашен

Шаховскиот клуб „Алкалоид“ почна со победа на Европскиот клупски куп 2019

Објавено пред

Шахистите на „Алкалоид“ успешно почнаа на годинешниот Европскиот клупски куп во Улцињ, Црна Гора.

Тие во првото коло, со победите на Шанкланд, Криворучко, Ковалев и Недев, извојуваа висока победа од 5:1 против екипата Echiquier Mosan од Белгија.
Сепак, сериозниот пристап и борбеноста на противниците им донесе две реми-партии, кај Андреикин и Инаркиев. Во целина, искуството и повисоката шаховска класа беа доволни за победа, со што шахистите на „Алкалоид“ ја оправдаа улогата на фаворит.

Првото коло помина без изненадувања и во другите мечеви, сите други фаворити остварија победи: Mednyi Vsadnik St. Petersburg, AVE Novy Bor – Чешка, Obietivo Risarcimento Padova.

Следен противник на ШК „Алкалоид“ е екипата на Raika Rapid Feffernitz од Австрија.

Прикажи повеќе...

Домашен

Камелија Недев светски шампион, Софија Јарчевска второ место во кати за деца 6-7 години

Објавено пред

Две каратистки од Северна Македонија освоија еден златен и еден сребрен медал во категоријата деца 6-7 години во кати поединечно на светскиот традиционален фудокан карате шампионат во Синделфинген, Германија.

Камелија Недев стана светски шампион во кати-поединечно, а Софија Јарчевска беше втора. Конкуренцијата беше многу силна, учествуваа 55 натпреварувачки во најмладата категорија 6-7 години за деца.

Тие исто така беа блиску до освојување на медали и во другите категории како кихон и кихон ипон кумите за деца.

На СШ учествуваат над 1200 каратисти од 43 земји. Денес според програмата ќе настапат кадетите, јуниорите и младинците, а во недела ќе настапат сениорите: Дејан Недев, Аљоша Недев, Емилија Јанчевска, Јадранка Недева и Бојан Богдановиќ.

Прикажи повеќе...

Домашен

Делев го освои Скопје: четврта победа во TWINGO CUP

Објавено пред

Мартин Делев се врати на највисокото скалило на победничкиот подиум во TWINGO CUP со четвртиот сезонски триумф на петтата трка „Скопје круг 2019“, што денеска се возеше пред Македонската-радио телевизија.

На победничкиот подиум на Делев му се приклучија Слободан Трајковски и Емил Нацка, кои завршија на второто, односно третото место.
Денешната трка се возеше во чест на Александар Кочевски.

На крајот од секоја сезона, за победниците, односно за првите три места, се предвидени парични награди, а на крајот од третата сезона како главна награда на TWINGO CUP е 100 отсто електричното возило Renault TWIZY.

РЕЗУЛТАТИ

1. Мартин Делев 31:32,148 минути
2. Слободан Трајковски 31:37,735 минути
3. Емил Нацка 31:38,182 минути
4. Давид Малиновски 31:48,443 минути
5. Ангелчо Стојковски 32:43,686 минути
6. Ненад Костовски 32:45,031 минути (+1 круг)
7. Иван Стефановски 27:41,539 минути (+3 круга)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров....

Економија2 часа

(Видео) За борба против аерозагадувањето предвидени 1,6 милион евра во буџетот за 2020

Растот на платите и пензиите, растот на вработеноста, намалувањето на невработеноста и големата социјална заштита на ранливите категории в година...

Македонија2 часа

(Видео) Пендаровски: Макрон ми кажа дека никогаш немал намера да ни нуди алтернатива

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Париз оствари средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата беа разменети мислења за...

Македонија5 часа

Ешерихија коли пронајдена во повеќе бунари, извори и чешми во Скопско

Од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Скопје известуваат дека е пронајдена ешерихија коли и други бактерии во повеќе бунари,...

Топ6 часа

Загина пешак на патот Крива Паланка – Куманово

Шеесет и седумгодишен маж од кривопаланечкото село Градец почина кога вчера во него удри автомобил на магистралниот пат Крива Паланка...

Македонија7 часа

Владата ги повлече најавените измени на Законот за јавните собири

Владата ги повлекува предлог-измените на Законот за јавните собири. Од владината прес-служба информираат дека ги слушнале забелешките на граѓанските организации за...

Македонија7 часа

Таткото на Боки 13 призна дека го тепал попот, пресуда в понеделник

Обвинетиот Миле Јовановски, татко на неформалниот сопственик на „1ТВ“, Бојан Јовановски, утрово во судот призна дека е виновен оти го...

Регион7 часа

Ердоган со нова закана: Ќе ви испратам терористи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди ЕУ дека неговата држава би можела да ги ослободи припадниците на Исламска држава...

Македонија8 часа

Собранието ќе избира заменик-министер за здравство

На денешната седница во Собранието треба да биде избран нов заменик-министер за здравство. Владата го предлага Арменд Арслани, кој е...

Свет8 часа

Џими Картер хоспитализиран поради крвавење во мозокот

Поранешниот американски претседател Џими Картер е хоспитализиран во Атланта заради крвавење во мозокот, што го предизвикало и неговото скорешно паѓање....

Регион9 часа

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните. Паразитското заболување лајшманиоза коешто го пренесуваат комарците, се појави...

Македонија19 часа

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател Стево Пендаровски во Париз. „Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата...

Свет20 часа

(Видео) Грета Тунберг има двојничка во Русија која сака да ја исчисти планетата

Говорот на активистката Грета Тунберг (16) за климатските проблеми наиде на силен одѕив во светот. Два месеца по нејзиниот говор...

Македонија1 ден

(Видео) Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работнии

Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари в година. Платите на лекарите...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија1 ден

Забрана за работење на компанијата што го загадуваше воздухот во Кочани

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што учествуваше во загадувањето на воздухот во Кочани. Инспекторатот на...

Македонија1 ден

Заев: Жал ми е ако обвинетиот добие казна бидејќи има малолетни деца, но таа вечер други деца можеа да останат без родител

„Му се извинувам и на премиерот и на сите загрозени таа вечер во Собранието на 27 април 2017 година. Бев...

Македонија1 ден

Одговорните и натаму бараат решение за најопасниот отпад што се чува во ОХИС

Винилхлоридот, една од најопасните материи, се чува на специјална температура, под 20 степени, затоа што е лесно запалива. Има физичко...

Македонија1 ден

Тимоние: До крајот на годината Франција ќе го ратификува протоколот за НАТО

Франција до крајот на годината ќе го ратификува протоколот за членството во НАТО, изјави францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние. Одговарајќи на...

Македонија1 ден

Анализите покажаa метил акрилат мономер, но не во воздухот, туку во цевките

Во воздухот нема отровни супстанции, покажаа анализите на штипскиот универзитет по истекувањето во фабриката ОХИС. Траги од метил акрилат мономер...

Досие