Контакт

Спорт

Дугари: Меси е дете од метар и пол кое е „полу-аутистично“!

Објавено пред

Поранешниот француски напаѓач Криштоф Дугари влезе во неверојатен напад на Лионел Меси во обид да го одбрани Антоан Гризман по кризата во Барселона, нарекувајќи го Аргентинецот „дете од 1.5 метар“ кое е „полу-аутистично“.

Дугари, дел од славната француска генерација од 1998 година, зборуваше по 2:2 ремито на Барселона со Атлетико Мадрид за „РМЦ спорт“, меч во кој Гризман влезе во игра во последните минути од мечот за уште еден разочарувачки резултат за тренерот Кике Сетиен. 48-годишниот Дугари вели дека недостасува хармонија во тимот и најде решение за тоа.

„Од што се плаши Гризман? Од дете кое е високо 1.5 метри и полу-аутистично? Треба на крајот да покаже дека има јајца. Веќе година дена велам дека тој има проблем со Меси и мора да го удри со тоа во лице. Да, Меси може да му подава повеќе, но не сум изненаден. Гризман не игра со доверба и треба да оди кај Меси и да му каже што е проблемот“, вели Дугари.

По бурата на реакции, Дугари мораше да се извини.

„Жал ми е за моите забелешки за Лионел Меси. Не сакав да фрлам стигма на луѓето кои имаат аутизам, и тоа не беше мојата цел. Се извинувам на сите“, напиша Дугари на Твитер, по што уште понеобично, го избриша Твитот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Милер во 4. минута гол за Баерн, Алаба автогол во 7. и 1-1 е на „Луж“

Објавено пред

Германскиот фудбалски интернационалец Томас Милер во 4 минута, на почетокот на четвртфиналниот дуел меѓу Барселона и Баерн во ЛШ го носи својот тим во предност.

1-0 за Баварците по една акција која почна од Габри, па преку Левандовски и топката стигна до Милер кој прецизно биеше во мрежета на Тер Штеген.

На потег е Меси и дружината.

Само 3 минути подоцна, Барса израмнува на 1-1. Давид Алаба реагираше неспретно пред својот гол и ја затресе мрежата на Ноер откако Алба се обиде да нафрли до Суарез.

Во 11 минута Меси шутираше силно кон голот на Баерн, но ја погоди само стативата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса на еден час пред дуелот со Баерн објави дека Умтити има Ковид 19

Објавено пред

Втор случај на заразен со коронавирусот во редовите на Барселона и тоа обелоденет непосредно пред почетокот на четвртфиналето против Баерн Минхен.

Стоперот Самуел Умтити има коронавирус, објавија од клубот. Тој е вториот играч, по Жан-Клер Тодибо за кој пред неколку дена беше објавено дека е во изолација откако бил позитивен на тестот.

Сепак, нема ризик за останатите фудбалери на Барса кои се во Лисабон, а Умтити не отпатува со нив затоа што е повреден. Освен тоа, сите останати фудбалери на каталонскиот клуб вчера, пред доаѓањето во Лисабон беа тестирани и сите имаа негативни тестови.

И Умтити како клупскиот колега е асимптоматичен, добро се чувствува, во домашна изолација е, во постојана комуникација со лекарите.

Умтити е светски шампион со Франција од 2018 година, а во Барса е од 2016, дојде од редовите на Лион за 25 милиони евра.

За клубот од „Ноу Камп“ одигра 116 меча.

Прикажи повеќе...

Спорт

Голеада во Кратово, Пелистер му зема бод на домаќинот

Објавено пред

Нерешено 2-2 заврши првиот натпревар од второто коло во новата сезона во ПМФЛ. На стадионот во Кратово, домаќинот Силекс и гостинот од Битола, екипата на Пелистер по 90 минути ги поделија бодовите и со тоа останаа на првите две позиции на табелата.

Пелистер прв поведе на мечот. Стрелец за 0-1 беше Фазлиу во 6. минута.

До крајот на полувремето домаќините успеаја да го израмнат резултатот преку Мустафов во 43 минута.

Во второто полувреме домашниот тим стигна до предност. Ивановски со погодокот во 53 минута донесе водство од 2-1.

Сепак, битолската екипа успеа да стигне до реми благодарение на погодокот на Танушев во 74 минута.

По победите во воведното коло и по денешниот нерешен дуел двете екипи се на првите две позиции со по 4 бода.

Останатите 5 меча од второто коло на програмата се викендов, а се среќаваат:

сабота, 17 часот, Работнички – Беласица

недела, 17 часот, Академија Пандев – Вардар
Борец – Ренова
Шкендија – Струга Трим Лум
Шкупи – Македонија ЃП

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Протест против поскапувањето на струјата: „Во криза им се помага на граѓаните, не на богатите капиталисти“

Во Скопје вечерва се одржа протест против поскапувањето на струјата. Собирни места за граѓаните беа Жена парк и паркот во...

Економија5 часа

Костовски за „Еуростандард банка“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, тие нè наместија

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ денеска ја обвини Народната банка и потесното раководство на Управниот одбор на банката...

Македонија6 часа

Регистрирани 160 нови случаи на коронавирус, оздравени се 368 пациенти, а починаа 3 лица

Во последните 24 часа се направени 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија6 часа

Според ДУИ, албанската опозиција ги поткопува позициите оти не се појавиле на средбата со Ахмети

ДУИ ја обвини опозицијата дека го напуштила Сојузот на албанските парламентарни партии, кој бил основан по парламентарните избори од 11...

Македонија8 часа

Aлијансата и Алтернативата: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Коалицијата „Алијанса за Албанците – Алтернатива“ на прес-конференција рече дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев за евентуалното коалирање....

Македонија9 часа

Србија воведе задолжителен ПЦР-тест за македонските граѓани

Странците што доаѓаат во Србија од одредени земји ќе мора да имаат негативен ПЦР-тест не постар од 48 часа, одлучи...

Топ10 часа

Воз удри во „ситроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „ситроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Топ11 час

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија12 часа

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија12 часа

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ12 часа

Уапсен тетовец, кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата „ЕВН Македонија“, на две одвоени...

Свет13 часа

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати глоба од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена со 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет13 часа

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Свет16 часа

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти...

Свет1 ден

(Видео) Маж спасен во последната секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

Камера од опремата на полицајка во Калифорнија сними неверојатно спасување во последен миг на лице со попреченост, чијашто инвалидска количка...

Свет1 ден

Израел и Обединетите Арапски Емирати постигнаа историски договор со посредство на Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека телефонски разговарал со лидерите на Израел и Обединетите Арапски Емирати и дека е постигнат...

Европа1 ден

Белгија воведува пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест...

Македонија1 ден

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе...

Македонија1 ден

Заев и Ахмети по средбата: Постојат добри основи за напредок

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита...

Досие