Контакт

Спорт

Ерера: Некогаш фудбалот во Јунајтед не беше приоритет

Објавено пред

Андер Ерера во едно интервју говорел за животот во Париз и се потсетил на деновите во Манчестер Јунајтед.

Поранешниот играч на Атлетик Билбао летово како слободен играч од Манчестер Јунајтед се пресели во Пари Сен Жермен. Ерера бил изненаден од високото фудбалско ниво во новиот клуб.

„Искрено бев среќен во Манчестер Јунајтед. Но имав чувство во некои моменти дека фудбалот во клубот не е најважната работа. Не знам како да го објаснам тоа. Едноставно изгледаше дека фудбалот не е прв приоритет во Јунајтед. Не сакам да ги споредам двата клуба, но имам чувство дека во Париз буквално го дишам фудбалот“, рекол Ерера.

„Не можам да зборувам какви биле ПСЖ претходно, но она што го гледам сега е дека овде се се врти околу фудбалот. Сакам да го кажам ова за луѓето од надвор кои ја гледаат само гламурозната страна на приказната. Овде сите работиме напорно, тренираме и се подготвуваме“, заклучил Ерера.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кристијано со „крампони“ за рагби добива екстра брзина

Објавено пред

Ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо нашол нов начин да обезбеди предност на фудбалскиот терен, користејќи „крампони“ за рагби на своите копачки.

Според „Тутоспорт“ и „Спорт медијасет“, ЦР7 верува дека промената која ја прави на своите копачки ќе му даде подобра фрикција на теренот и ќе му дозволи да биде уште побрз иако има над 30 години.

Ова не е новост во светот на фудбалот, откако напаѓачот на Монпелје во февруари објави дека користи „крампони“ за рагби, кои очигледно функционираа – тој постави рекорд во Лига 1 оваа сезона со спринт од 36.8 км/ч.

Најверојатно се работи за „крампони“ од гума, наместо од метал, за да се добие поголема флексибилност и брзина.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФФМ ја откажа Првата лига, нема да има шампион!

Објавено пред

Иако се очекуваше враќање на фудбалот и во Македонија, на вонредна седница Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) одлучи да се стави крај на сезоната 2019/20 и да не биде прогласен шампион.

Ова доаѓа по првичната одлука да се продолжи фудбалската сезона, но и по позитивните тестови од тетовските Ренова и Шкендија.

Одлуката на ФФМ е следната:

На вонредната седница на Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија одржана конференциски, имајќи ја во предвид целокупната епидемиолошка ситуација во земјата и фактот дека бројот на ново заболени секојдневно се зголемува, беа донесени следните одлуки:

–  Управниот одбор на ФФМ го прифати предлогот на Комисијата за натпреварување за прекин на натпреварувачката сезона 2019/2020 во Прва МФЛ и натпреварувањето во Купот на Македонија;

Следејќи ја здравствената состојба во нашата држава, посебно во последните неколку денови и ситуацијата со позитивните тестови на вирусот Covid-19 потврдени кај неколкумина фудбалери од ФК Ренова и ФК Шкендија, потоа процесот на самоизолација од две седмици кои треба да го помине целиот тим на ФК Ренова, како и неможноста во вакви, вонредни услови, земајќи го во предвид и ограничувањето на движење, клубовите да го продолжат тренинг процесот пропишан во здравствениот протокол, Управниот одбор донесе одлука да ја прекине натпрварувачката сезона 2019/2020 во Прва МФЛ.

Раководството на Фудбалската федерација на Македонија оваа одлука им ја соопшти и на службите во УЕФА, потенцирајќи ја состојбата во нашата држава од здравствен аспект и неможноста да се предвиди временската рамка во однос на евентуалното продолжување на првенството, односно со ново настанатата ситуација не може да се гарантира дека продолжувањето на националниот шампионат би имал регуларен тек.

Од Европската фудбалска Асоцијација (УЕФА) истакнаа дека се исклучително горди на нашата „Куќа на фудбалот“ земајќи го во предвид фактот дека ФФМ и покрај сите предизвици во изминатиот период имаше за цел да направи обид и да ја примени најдобрата опција за продолжување на клупското натпреварувања од Прва МФЛ за да се овозможи правилно, по спортска заслуга, продолжување и завршување на домашното натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Диего Коста доби шест месеци затвор за избегнување данок

Објавено пред

Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Диего Коста ја прифати вината за даночна измама во Шпанија, откако не ги пријавил 5-те милиони евра заработени од трансферот во Челси во 2014 година, по што во четвртокот доби шестмесечна казна затвор, која, секако нема да ја отслужи.

Коста ќе треба да ги врати милионот евра затаен данок и да плати 500.000 евра дополнителна казна за да избегне затворска казна како некој кој првпат прави прекршок.

Напаѓачот си замина од Атлетико Мадрид во јули 2014, откако Челси ја плати неговата откупна клаузула од 40 милиони долари. Со „сините“ тој освои две титули од Премиер лигата и еден Лига куп со 59 гола во 120 настапи, пред тренерот Антонио Конте да му соопшти дека е непотребен во клубот со СМС порака, пред тој да замине во Бразил и да чека до 2018 да се врати во Атлетико.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат верските храмови

Министерот за здравство доц.д-р. Венко Филипче, одговорајќи на новинарско прашање за повикот на епископот верниците да ги посетуваат храмовите бидејќи...

Македонија2 часа

Заев: Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши мерките

Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши здравствените мерки, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...

Регион3 часа

Во Словенија има само девет активни случаи на коронавирус

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 828 лица и не се потврдени нови случаи на коронавирус, објави словенечката...

Македонија3 часа

Отфрлена кривичната пријава против кумановскиот градоначалник за непочитување на мерките за заштита

Кумановското основно јавно обвинителство донесе решение за отфрлање на кривичната пријава против градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, и раководителот на...

Македонија4 часа

Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

Две лица починаа од коронавирус во последните 24 часа во Македонија, а регистрирани се 120 нови случаи, што е една...

Топ4 часа

Пукање на улицата Џон Кенеди во Чаир, полицијата го истражува случајот

Истрели од огнено оружје се слушале утрово во скопски Чаир, што ги вознемирило жителите, кои подоцна настанот го пријавиле во...

Македонија5 часа

Поради полицискиот час се поместуваат термините за аплицирање за лични документи

Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи во деновите кога во дел од општините на сила ќе...

Регион7 часа

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Свет8 часа

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет8 часа

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Свет8 часа

Џорџ Флојд имал коронавирус

Обдукцијата покажала дека убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на коронавирус, објави Си-ен-ен. Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека...

Македонија9 часа

Мицкоски призна дека бил во кафеaна, не знаел дека е забрането да се седи внатре

Откако Државниот пазарен инспекторат вчера објави дека инспекторите биле спречени да извршат надзор во кафеана во Дебар маало, а после...

Македонија19 часа

(Видео) Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Македонија20 часа

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да...

Македонија21 час

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд...

Топ1 ден

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија1 ден

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија1 ден

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија1 ден

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија1 ден

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Досие