Контакт

Спорт

Нерешено по првиот ден во Фед купот

Објавено пред

По првите два меча во синг нерешен е резултатот во финалето на Фед купот помеѓу Австралија и Франција.

Најдобрата тенисерка во светот Ешли Барти го израмни резултатот откако за само 56 минути ја декласираше Каролин Гарсија со 6/0, 6/0.

„Веројатно ова беше најдобриот меч што сум го одиграла во кариераа. Не можев да посакам посовршен меч“, рекла Барти.

Претходно првиот поен за Франција го освои Кристина Младеновиќ. Слично како Барти и таа беше убедлива против Аља Томљановиќ (6/1, 6/1).

Вториот ден на програмата се два меча во синг и пресметката во двојки.

Франција последната титула во Фед купот ја освоила во 2003 година, додека Австралија се бори за првиот трофеј уште од далечната 1974 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Србите ја елиминираа Франција од Девис купот

Објавено пред

Србија и се приклучи на Шпанија, Канада, Австралија кои веќе изборија пласман во нокаут-фазата во Девис купот.

Србија предводена од Новак Ѓоковиќ го освои првото место во А-групата на турнирот што се игра во Мадрид.

Откако вчера ја победија Јапонија со 3-0, Србите денес против Франција ги добија двата дуели во сингл. Со овој пораз Франција ги заврши натпреварите, исто како и Јапонија.

Првиот поен на Србија и го донесе Филип Крајиновиќ кој славеше против Жо-Вилфред Цонга со 7:5, 7:6.

Вториот поен и победата на Србија и ја донесе Новак Ѓоковиќ со победата над Беноа Пер. Ѓоковиќ двата сета ги доби со 6:3.

Без натпреварувачко значење е мечот во двојки.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон: Животот нема да ми заврши кога ќе се повлечам од Ф1

Објавено пред

Луис Хамилтон, шесткратен шампион во Формула 1, рекол дека не размислува за крајот на кариерата и дека во Формула 1 не влегол поради парите. Возачот на Мерцедес прогнозира дека во 2020 година ќе се води голема борба за титулата.

„Не влегов во Ф1 поради парите. Секако добро е кога заработуваш од тоа што го работиш, тоа е бонусот. Се додека парите не ми станат најважниот фактор ќе се тркам. Јас сакам да се тркам, сакам предизвици“, рекол Хамилтон во интервју на Би-би-си.

Британецот дополнил дека не се плаши од крајот на кариерата и од пензионирањето.

„За спортистите тој ден е најтажен. оставаш нешто што си рабел цел живот. Но, јас имам и други работи на кои можам да им се посветам. Влезен со во модниот бизнис, тоа засега добро ми оди, иако не знам колку долго ќе трае. Важно е што се интересиран и за други работи. Знам дека нема да ми заврши живото во моментот кога ќе се повлечам од Формула 1“.

Луис Хамилтон во кариерата има освоено шест титули светски првак, забележал вкупно 83 победи. На вечната листа со 91 победа пред него се наоѓа само Михаел Шумахер.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Покетино ќе ја одбие Барса, ќе оди во Баерн“

Објавено пред

Радио Монте Карло тврди дека Маурисио Покетино нема да има проблем да најде работа и дека пред него стојат две опции. Аргентинецот во вторникот по пет и пол години ги напушти Тотенхем.

Маурицио Покетино во периодот додека работеше во Тотенхем се наметна како еден од најдобрите тренери во светот. За неговото име е врзан најголемиот успех во историјата на Тотенхем (минатата сезона играа финале во Лигата на шампионите), а заслужен е за целосна афирмација на неколкумина фудбалери, кои сега се светски ѕвезди.

Лошата сезона во Премиер лигата и катастрофалниот пораз од Баерн (2:7) во Лигата на шампионите придонесоа тој да се раздели со клубот.

Радио Монте Карло тврди дека Баерн Минхен и Барселона сериозно биле заинтересирани за аргентинскиот тренер и наведува дека во предност се Баварците.

Според овој извор од почит кон Еспањол, Покетино ќе ја одбие понудата на Барселона. Покетино бил играч на Еспањол, а во овој клуб ја започнал тренерската кариера.

Поради тоа Баерн биле фаворити за неговиот потпис. Доколку двете страни постигнат договор Покетино за време на зимската пауза би го презел најславниот германски клуб.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

(Видео) Дескоска: Јанева ја носеа на маички, а ја урниса довербата на граѓаните

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју кое утре ќе биде објавено на „Макфакс“ рече дека е многу разочарана од...

Македонија36 минути

Државата ќе им плати речиси 10 илјади евра на адвокатите на Груевски во „Траекторија“

Државата ќе исплати судски трошоци 589.680 денари или 9,5 илјади евра за бранителите на експремиерот Никола Груевски на кого му...

Македонија3 часа

(Видео) Мицкоски со нејасен одговор дали го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не даде јасен одговор на новинарско прашање дали го поддржува договорот со Бугарија, по објавеното...

Македонија3 часа

Бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува од утре

Министерот за здравство, Венко Филипче, и директорот на Здравствен дом – Скопје, Виктор Исјановски, денеска информираа дека бесплатната вакцинација против...

Македонија5 часа

Франција го ратификува протоколот за членство во НАТО

Францускиот парламент го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на „Фејсбук“....

Македонија6 часа

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува...

Македонија7 часа

Јане испрати порака: Сакам да пораснам во човек кој ќе биде независен

Јане Велковски, 11-годишен застапник за правата на децата со попреченост, испрати силна порака до светските лидери: мене не ми пречи мојата...

Македонија7 часа

Боки 13 имал 25 прегледи во затворската болница, санитарните инспектори не нашле недостатоци

Државниот санитарен здравствен инспекторат информира дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ординацијата што се наоѓа во склоп на затворот во...

Свет7 часа

Зеленски: Бродовите што ги врати Русија се во лоша состојба и без опрема

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека на бродовите на украинската морнарица, кои Русија ги врати на неговата земја оваа недела,...

Свет8 часа

Лајен: Стоиме покрај Западен Балкан без оглед на сите процеси

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, им порача на земјите од Западен Балкан, неодамна блокирани од Франција...

Македонија8 часа

ЕПП донесе резолуција со која ја повикува ЕУ побрзо да ги почне преговорите со Скопје и Тирана

Европската народна партија (ЕПП) синоќа на собир во Загреб донесе резолуција за зајакнување на европската перспектива на Југоисточна Европа. Документот,...

Македонија21 час

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за она што би можело да се...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски на самитот на ЕПП: Македонија припаѓа во ЕУ, барам од вас да ја ширите оваа порака

Македонија припаѓа во Европската Унија и затоа барам од вас да ја извршите својата улога во ширењето на оваа порака....

Македонија24 часа

Даул: Неотворањето на преговорите со Скопје и Тирана ја отвора вратата на други големи светски сили

Неотворањето на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија е стратешка грешка со која е изгубен кредибилитетот на Унијата...

Европа1 ден

Путин: Moжеби уште некои земји размислуваат за излез од ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека не е исклучено оти некои источноевропски земји можеби размислуваат да ја напуштат Европската...

Македонија1 ден

Судот не им додели времени пасоши на Камчев и Панделески

Кривичниот суд во Скопје информира дека судијата не ги прифатил барањата за издавање времени пасоши за осомничените во предметот „Империја”,...

Македонија1 ден

Русковска со порака до судија од Апелација: „Од гаќи ќе ве истресам, ако вие сте ја пуштиле Катица“

По најавата на обвинителката Вилма Русковска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите од Апелација кои вчера донесоа одлука за...

Македонија1 ден

Горан Грујевски осуден на 1,5 година затвор

Судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ го осуди на казна затвор во траење од една и пол година ексначалникот на петтата управа, Горан...

Македонија1 ден

Членови на Судски дојдоа во Апелација по најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членовите на Судскиот совет, дојдоа и по еден час си заминаа од Апелацискиот...

Македонија1 ден

Заев за „Њујорк тајмс“ го коментираше француското вето: „Тоа ме уништи психолошки“

По одложувањето на почетокот на пристапните преговори со ЕУ, премиерот Зоран Заев во интервју за  весникот „Њујорк тајмс“ раскажа дека француското...

Досие