Контакт

Спорт

Евра: На црните фудбалери во репрезентација ни праќаа пакети со го.на

Објавено пред

Сега веќе екс-францускиот фудбалер, Патрис Евра кој од 2004 до 2015 година за Франција настапи на 81 меч откри дека расизмот е длабоко вкоренет во селекцијата на „триколорите“.

dobivaj vesti na viber

„Морам да му одговорам на претседателот на фудбалскиот сојуз, Ноел ле Грет кој пред неколку дена изјави дека во францускиот фудбал нема расизам. Има, и тоа многу. Сакам со јавноста да го споделам она што се случува во Шато, збиралиштето на нашата селекција. Знаете колку расистички писма добиваме таму? Имаше едно кое беше адресирано до селекторот Дешамп, пишуваше `Диди, земи ги твоите мајмуни и оди во Африка`. Знаете колку такви писма добиваат црните фудбалери во репрезентацијата, но тие писма се кријат. Знаете ли дека сме добивале пакети со го.на“ – вели Евра во видео на Инстаграм.

Тој детално ја опиша ситуацијата со расизмот внатре, во француската репрезентација.

„Кога во посета на репрезентацијата ќе дојде претседателот на државата или некој високорангиран политичар, се знае што следува. Сите во репрезентацијата имаме обележано место каде може да седиме. Еднаш седев на моето место, па ме преместија на крајот на масата, каде седеа `црните` Сако и Сања. Тоа го направија за претседателот на државата, кој ни беше во посета да биде опкружен со белци, со Лорис и Кошчиелни“ вели Евра.

Спорт

Куртоа се радува за трофејот, а жали за пропуштена веселба: Жал ми е свадбата на брат ми

Објавено пред

Тибо Куртоа, херојот на Реал Мадрид, даде неверојатна изјава по финалето и освоениот пехар во ЛШ. Се радува на големиот успех, но жали што утре нема да може да присуствува на свадбената веселба на својот брат.

dobivaj vesti na viber

„Неверојатно е, толку многу години, толку многу работа. Дојдов во клубот на мојот живот и имаше многу кои ме критикуваа. Денеска покажавме кој е „кралот“ на Европа. Се чувствував добро последните неколку недели. Откако ќе ја направите првата одбрана… Никој не можеше да ми ја одземе желбата да ја освојам Лигата на шампионите. Жал ми е за брат ми, кој утре се жени и не можам да бидам таму. Во понеделник има уште една церемонија, склучување на граѓанскиот брак и јас ќе бидам таму“, изјави Тибо Куртоа во солзи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куртоа апсолутен рекордер во Лигата на шампионите

Објавено пред

Тибо Куртоа, заедно со Карим Бензема и стрелецот на единствениот гол во финалето, Винисисус жуниор го обележа патот на Реал до 14.титула европски првак.

dobivaj vesti na viber

Белгиецот заклучно со нестварните девет одбрани во финалето против Ливерпул, сезоната ја заврши со 59 одбрани, што е апослутен рекорд во Лигата на шампионите.

Тој забележа осум чисти одбрани, како и на осминафиналето со Пари Сен Жермен, односно во реванш полуфиналето против Манчестер Сити.
Тоа е она што на крајот не се гледа, но клучно е Реал што Реал успеа секој пат да се извлече од тешките ситуации. .

Од неговите вечерашни одбрани допрва ќе се прават компилации.

Главни ќе бидат оние оние од 21. минута против Мане, односно 69. и 82. минута, кога магично ги запре ударите на Мохамед Салах.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куртоа херој – Реал ја освои европската титула

Објавено пред

Фудбалерите на Реал Мадрид 14.пат во клупската историја ја освоија титулата во Купот/Лигата на шампионите. Во 66.финале, Реал на стадионот Франција, го победи Ливерпул со 1:0 (0:0).

dobivaj vesti na viber

Реал, во најголемиот дел од натпреварот беше во подредена положба, но на голот го имаше брилијантниот Тибо Куртоа, кој имаше девет интервенции, четири од нив беа чисти шанси за гол.

Решавачкиот момент на натпреварот се случи во 59.минута кога Винисусис жуниор го постигна единствениот гол на натпреварот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион5 часа

Димитров: Северна Македонија е генетски поврзана со Србија и Русија

Проблемот со европската интеграција на Северна Македонија не е централен за бугарскиот политички државен поредок. Формално, секоја влада носи одлуки...

Свет7 часа

Украинскиот премиер ја објави штетата што Украина ја претрпела од почетокот на војната

Украинскиот премиер Денис Шмигаљ изјави дека руската инвазија на неговата земја уништила повеќе од 25.000 километри патишта, неколку стотици мостови...

Македонија8 часа

ЦУК апелира на внимателност поради силно локално невреме и можни опасни порои во текот на викендот

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информацијата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), превентивно апелира и препорачува на граѓаните...

Свет11 час

(Видео) Русите повторно тестираа „Циркон“

Русија успешно ја тестираше хиперсоничната крстосувачка ракета „Циркон“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, додавајќи дека проектилот прелетал околу 1.000...

Македонија14 часа

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија15 часа

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ15 часа

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет16 часа

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет16 часа

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет17 часа

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија1 ден

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион1 ден

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет1 ден

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа1 ден

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија1 ден

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет1 ден

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија2 дена

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија2 дена

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион2 дена

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет2 дена

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...