Контакт

Спорт

ФА куп: Тотенхем на поправен, испадна Вест Хем (Видео)

Објавено пред

Саутемптон и Тотенхем ќе одиграат уште еден натпревар по кој ќе биде познат патникот во осмина-финалето во ФА купот. Попладнево на „Сент Мери“ Премиер лигашите одиграа 1:1.

Тотенхем беа на три минути од пласман во осмина-финалето, имаа предност од 58 минута со голот на Сон. Кореецот ја заврши акцијата која ја започнаа Аргентинците Ло Селсо и Ламела. Конечниот резултат го постави Буфал на три минути до крајот на натпреварот.

Покрај Тотенхем и Саутемптон нов меч за пласман во осмина-финалето ќе играат Њукасл и Оксфорд (0:0), Ковентри и Бирмингам (0:0), односно Ридинг и Кардиф (1:1).

Вест Бромвич Албион успеа да го елиминира членот на премиер лигата Вест Хем. ВБА во Лондон победија 1:0 со голот на Таузенд во деветтата минута. На клупата на ВБА седи поранешниот тренер на Вест Хем, Славен Билиќ.

На другите натпревари:

Брентфорд-Лестер 0:1
Барнли-Норич 1:2
Милвол-Шефилд Јунајтед 0:2
Портсмут-Барнсли 4:2©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

УЕФА за Србија подготвува „грчко сценарио“

Објавено пред

„Грчкото сценарио“, странски судии да ја делат правдата на најважните натпревари, УЕФА ќе го применува и во Србија. УЕФА размислува да воведе привремени и принудни мерки, откако истрагите покажале дека неколку натпревари во Србија биле наместени, пишуваат „Новости“, повикувајќи се на свои извори во европската Куќа на фудбалот.

„УЕФА, кога постојат сомнежи за нелегални активности, како што е тоа во сега во српскиот фудбал, има многу прецизни инструменти за делување. На клучните места во администрацијата, како на пример на позицијата генерален секретар, се носи човек од странство, а во судиската организација се поставуваат луѓе од УЕФА на одреден период“, стои во текстот на „Новости“.

Суперлигата на Србија, изминативе недели, се наоѓа во центарот на вниманието, поради спорните резултати. Војна на „фудбалската мафија“, во вторникот и објави српскиот претседател Александар Вучиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Позицијата на Ботас во Мерцедес не се доведува во прашање

Објавено пред

Шефот на Мерцедес, Тото Волф, негира дека Валтери Ботас би можел да биде отпуштен во текот на сезоната. Добрата форма на Џек Расел и ангажирањето на Роман Грожан, ги поттикнаа медиумските шпекулации дека во Мерцедес сериозно размислуваат да да донесат друг возач на местото на Финецот.

„Доколку не добие грип и не може да вози, тогаш ќе мораме да го замениме. Ако тоа не се случи, тј ќе биде во својот болид“, им изјавил Волф на новинарите, пред третиот тренинг на патеката во Барселона.

„Не гледам причина зошто би требао да правиме промени. Оное момци таму (мисли на Ред Бул) сакаат да си играат музички столчиња, не очекуваме тоа да се смени“, заклучил шефот на Мерцедес.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Билд“ најавува сензационален трансфер – Салах се враќа во Челси

Објавено пред

Уредникот на „Спорт Билд“, Кристијан Фалк, тврди дека е точна информацијата, дека менаџерот на Челси, Томас Тухел, сака да на „Стенфорд Бриџ“ да го врати Мохамед Салах.

Салах, во 2014 година играше во Челси. Тогаш тој во Лондон пристигна од Базел, како млади и талентиран фудбалер. Не успеа да се наметне кај Жозе Мурињо, поради што клубот го позајми најпрвин во Фиорентина, а потоа и во Рома. „Волчицата“ во 2016 година го откупи неговиот договор, а во 2017 година го продаде во Ливерпул за 40 милиони евра.

На „Енфилд“, Салах, стана еден од најдобрите напаѓачи во светот.

Уредникот на „Спорт Билд“, тврди дека Тухел ја составил листата на потенцијални засилувања во нападот. Покрај Ерлинг Халанд и Ромелу Лукаку на листата се наоѓа и Салах.

Египќанеот, неодамна изјави дека не сака да „зборува за својата иднина во Ливерпул, бидејќи ништо не зависи од него“.

Салах, во кариерата за Ливерпул одиграл 198 натпревари и постигнал 123 голови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ3 часа

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија3 часа

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет4 часа

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Македонија5 часа

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Македонија17 часа

Семејството на девојката чии органи беа донирани и спасија други животи ќе добие државен стан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на социјалните мрежи напиша дека на седница на Комисијата за станбени прашања било...

Македонија21 час

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија22 часа

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија22 часа

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија24 часа

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија1 ден

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија1 ден

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија1 ден

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет1 ден

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион1 ден

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија1 ден

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион1 ден

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет1 ден

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија2 дена

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Досие