Контакт

Спорт

Фабрегас: Заминав од Арсенал бидејќи само Ван Перси и Насри беа на моето ниво

Објавено пред

Сеск Фабрегас вели дека вистинската причина за неговото заминување од Арсенал во 2011 година било поради слабото ниво на „топчиите“, каде што само Робин ван Перси и Самир Насри биле на негово ниво признавајќи дека плачел по поразите.

Арсен Венгер успеа да го донесе Фабрегас како млад фудбалер од славната академија на Барселона „Ла Масија“ во 2003 година и тој стана најмладиот фудбалер кој стартувал за тимот еден месец по пристигнувањето во северен Лондон. Тој одигра 303 натпревари за Арсенал покажувајќи фантастичен квалтитет за додавање, остра страст и борбен стил на игра.

Меѓутоа, со Арсенал тој успеа да стигне само до една ФА куп-титула во деветте години пред во 2011 да се врати во Барселона, а подоцна да се врати во Премиер лигата со Челси, а пред сега да го заработува фудбалскиот леб во Монако.

„Јас бев капитен и секогаш чувствував голем притисок. Го водев овој тим да победуваме и го дадов максимумот. Понекогаш, по поразите, одев дома и плачев. Страдав за тимот. Ова траеше неколку години. Игравме убав фудбал и тоа беше одлично, но последните две-три години сметав дека Робин и Самир беа единствените фудбалери што се на моето ментално и техничко ниво, колку и да е арогантно да се мисли така. Бев ментално исцрпен, физички знаев дека дадов сè, но клубот не донесе нови засилувања и однесувањето на некои играчи ме натераа да ја побарам иднината на друго место“, вели Фабрегас.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кака: Меси е гениј, Роналдо е машина

Објавено пред

Лео Меси и Кристијано Роналдо обележаа една ера во фудбалската историја. Поради тоа вечна ќе биде дилемата кој од ови двајца е подобар. Свое мислење на оваа тема има најдобриот играч во светото во 2007 година, Кака.

„Играв со Кристијано и тој е неверојатен, но јас би го избрал Меси. тој е гениј, чист талент. Неверојатен е начинот на кој што тој игра“, рекол Кака.

„Кристијано е машина – не само што е силен, моќен и брз, туку е и ментално силен. Секогаш сака да победи, секогаш сака да игра и да биде најдобар. Тоа кај него е она што импресионира. Во историјата на фудбалот овие двајца дефинитивно се во Топ 5. Среќни сме што можеме да ги гледаме“, заклучил Кака.

Досега во кариерата Меси освоил шест „Златни топки“, една повеќе од Роналдо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Одложен е мечот Џошуа-Пулев

Објавено пред

Мечот за титулата во тешка категорија помеѓу Ентони Џошува и Кубрат Пулев е одложен поради пандемијата на коронавирусот. Мечот требаше да се одржи на 20 јуни на стадионот на Тотенхем во Лондон.

Британецот Џошуа против Пулев прв пат во кариерата требаше да ги брани шампионските појаси во верзиите ИБФ, ВБА и ВБО, кои ги освои со победата над Енри Руиз.

Од тимот на Џошуа соопштија дека веќе се работи на одредување на новиот термин.

Промотерот Еди Херн смета дека борбата би можела да се одржи во јули.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брозовиќ има најгрда тетоважа

Објавено пред

Англискиот таблоид „Сан“ состави листа на фудбалери со најгрси тетоважи. Прв на таа листа фудбалерот на Интер Марцело Брозовиќ.

Репрезентативецот на Хрватска на раката има „смајли“ Епик Брозо.

„Не само што својот заштитен знак го тетовирал на необично место туку и во Хрватска отворил кафуле кое се вика Епик Брозо“, пишува „Сан“.

На листата на фудбалери со најгрди тетоважи свое место имаат и Серхио Агуеро, Дејвод Бекам, Деле Али, Хектор Белерин, Ерик Ламела, Џо Харт…

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Мртви тела на улиците во Еквадор, мртовечниците преполни

Улиците во градот Гвајакил, Еквадор се пусти, можат да се видат малку луѓе, а се полни со тела од мртви...

Македонија1 час

Филипче: Мицкоски лаже за количината на тестови за коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски свесно ја лаже јавноста за количината на тестови за коронавирус, а со тоа предизвикува паника...

Свет1 час

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време,...

Свет2 часа

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус,...

Македонија15 часа

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...

Свет15 часа

(Видео) САД го сменија капетанот на носачот на авиони кој молеше за помош поради ширењето на вирусот

Американската морнарица го смени капетанот на носачот на авиони „УСС Теодор Рузвелт“, откако медиумите го објавија неговиот апел до властите...

Свет16 часа

Најсмртоносен ден во Њујорк, за 24 часа починале 562 лица

Во Њујорк во последните 24 часа починале уште 562 луѓе од коронавирус, а ова стана најсмртоносниот ден во оваа сојузна...

Македонија18 часа

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија18 часа

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ21 час

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија21 час

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Македонија21 час

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Бидејќи некои од работодавците на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона-кризата, Државниот инспекторат...

Економија22 часа

(Видео) Лицата што останале без работа добиваат брз влез во системот на социјална заштита

Лицата што останале без работа или биле дел од неформалната економија добиваат брз влез во системот на социјална заштита, најавија...

Економија22 часа

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, резерви храна има доволно

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој рече дека од почетокот...

Македонија22 часа

Град Скопје се откажа од кредитот за луна-паркот, ја намали и таксата за закуп на јавен простор

Град Скопје ја намали комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари за квадрат, колку што...

Економија24 часа

ЕУ понуди пакет од 100 милијарди евра за спречување на отпуштањето работници

Европската комисија предложи нов финансиски пакет за да се обезбеди целосна исплата на работниците во компаниите погодени од пандемијата на...

Македонија1 ден

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и за родилките, како и за лицата со нарушен слух, говор и глас

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за психолошка...

Регион1 ден

„Твитер“ избриша повеќе од 8.500 налози поврзани со Вучиќ

Компанијата „Твитер“ соопшти денеска дека избришала над 8.500 налози за промоција на српскиот претседател Александар Вучиќ и Српската напредна партија....

Регион1 ден

Расте бројот на бугарски пратеници заразени со вирусот

Уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот на коронавирусот. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централнодесничарска...

Свет1 ден

Трамп незадоволен кога затвореници во САД завршија на слобода поради коронавирусот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека не му се допаѓа одлуката на затворските власти во Калифорнија, Мичиген и во Пенсилванија...

Досие