Контакт

Спорт

Федерер со џентлменска честитка до пријателот Рафа

Објавено пред

Роџер Федерер уште не е подготвен да се врати на тениските терени, но сигурно го следеше епското финале на Ролан Гарос, каде што Рафа Надал го израмни неговиот рекорд од 20 гренд слем титули со убедливата победа над Новак Ѓоковиќ.

Тој се јави со порака на социјалните мрежи со честитки за Надал, човекот кој секогаш го почитувал.

„Секогаш сум имал огромна почит за мојот пријател Рафа како личност и како шампион. Како мој најголем ривал толку многу години, верувам дека се туркавме да станеме подобри играчи. Затоа, вистинска чест е да му честитам на 20. гренд слем титула. Посебно е фантастично што тој сега има дури 13 победи на Ролан Гарос, што сигурно претставува едно од најголемите остварувања во спортот. Исто така му честитам на тимот, бидејќи никој не може да го направи ова сам. Се надевам дека 20 е само бројка на нашиот пат. Честитки, Рафа, го заслужуваш тоа“, напиша Федерер.

Спорт

Меган Рапиноу: Меси и Роналдо мораат да направат повеќе во борбата против расизмот

Објавено пред

Американската фудбалска ѕвезда Меган Рапиноу ги повика Лионел Меси и Кристијано Роналдо да ја искористат својата огромна популарност за да помогнат во борбата против расизмот.

Рапиноу, која е освојувачка на СП со репрезентацијата на САД, но во моментов е слободен играч, е позната по своите политички убедувања и по барањето за еднаквост во светот на фудбалот, и сега вели дека и покрај тоа што Меси и Роналдо учествуваат во кампањите против расизмот, тоа е премалку.

„Тие би можеле да направат толку многу ако решат да ја искористат својата огромна популарност во борба против расизмот на пример. Не зборувам да носат маичка ‘Black Lives Matter’, туку да направат подлабока кампања“, вели Рапиноу во интервју за „Л’Екип“.

Таа ги посочи ѕвездите во другите спортови како Луис Хамилтон, Леброн Џејмс и Наоми Осака.

„Желбата на Луис Хамилтон да проговори е фантастична, а да не го споменуваме Леброн Џејмс, а и двајцата се во центарот на голема економска моќ. Наоми Осака имаше храброст на САД опен да носи имиња со црните луѓе кои беа убиени од американската полиција. Во таков бел спорт. Такви спортисти ме инспирираат“, вели Рапиноу.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ексгенералниот секретар на ФИФА осуден, првиот човек на ПСЖ „куртули“

Објавено пред

Поранешниот генерален секретар на ФИФА, Жером Валке е осуден за фалсификување на документи околу доделувањето на ТВ-правата за Светските првенства во фудбал, додека претседателот на Пари Сен-Жермен, Насер Ал-Хелаифи е ослободен од обвинувањата, јавуваат швајцарските медиуми.

Валке беше ослободен од обвиненијата за примање поткуп и криминално однесување, но добил условна казна затвор од 120 дена за помалиот прекршок, фалсификување на документи, објави весникот „Ле матин“.

Валке беше генерален секретар на ФИФА осум години до 2015 година, и според швајцарското обвинителство од 2013 до 2015 ја искористил својата позиција да ги додели ТВ-правата за СП и Купот на конфедерации. Обвинителите тврдеа дека Ал-Хелаифи му ја дал вилата на Сардинија на користење на 18 месеци.

Ал-Хелаифи, кој покрај претседателската улога во ПСЖ е и прв човек на катарската ТВ-мрежа „Бе-Ин“, се јави преку адвокатите.

„По безмилосна четиригодишна кампања против мене која ги игнорираше основите факти и законите, конечно моето име е чисто“, се вели во изјавата на Ал-Хелаифи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сонего го декласираше Ѓоковиќ во Виена

Објавено пред

Релативно анонимниот италијански тенисер, Лоренцо Сонего ја оствари својата најголема победа во кариерата, откако во четврт-финалето на Виена опен со 6:2/6:1 го шокираше светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ.

25-годишниот Сонего влезе на главниот турнир како „среќен губитник“, односно загуби во последното коло од квалификациите и се пласираше на турнирот по повлекување на друг тенисер, и во својата кариера има освоено само еден турнир, Анталија опен во Турција минатата година.

„Фаќајќи“ го Ѓоковиќ на погрешна нога, Сонего го освои првиот сет за само 36 минути игра, по што продолжи со шокантниот тенис и во вториот сет. Ѓоковиќ имаше шест брејк топки, од кои не искористи ниту една, а на прв сервис освојуваше под 50 отсто од поените. За место во полуфиналето, Сонего ќе се бори со подобриот од дуелот меѓу Григор Димитров и Ден Еванс.

Турнирот во Виена остана и без локалниот херој, Доминик Тим, кој загуби во два сета со 7:6(5)/6:2 од Русинот Андреј Рубљов. Откако во првиот сет имаше израмнета игра, Рубљов остана смирен во тај-брејкот, и потоа ја искористи повредата на стапалото на Тим во вториот за пласман во полуфиналето, каде што ќе игра со Јужноафриканецот Кевин Андерсон, кој со 6:4/7:6(5) беше подобар од уште еден Русин, Данил Медведев.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

934 нови случаи на Ковид- 19, починаa пет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на...

Свет3 часа

Сведоштва: Луѓето трчаа во паника, улиците се преплавени со мртви риби

Луѓето панично трчаа во турскиот град Измир, изјавија очевидци, откако земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала започна...

Македонија3 часа

Ексминистерот Наќе Чулев заразен со Ковид-19

Поранешниот министер за внатрешни работни Наќе Чулев, кој беше претставник на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада на Оливер Спасовски, е позитивен...

Свет3 часа

(Видео) Бројот на жртви во земјотресот во Турција се искачи на 14, над 400 лица се повредени

Бројот на жртви во денешниот земјотрес кој се случи во Турција и Грција, се искачи на 14. Епицентарот на земјотресот...

Свет5 часа

Меркел е против затворање на границите на ЕУ поради Ковид-19

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека е против затворање на границите во рамките на земјите-членки на Европската Унија во услови...

Македонија5 часа

Вучиќ, Рама и Заев разговараа за обновување на иницијативата за регионална соработка

Лидерите на Србија, Албанија и Северна Македонија – претседателот Александар Вучиќ, премиерите Еди Рама и Зоран Заев денеска одржаа состанок...

Регион5 часа

Вучиќ: Од 10 ноември без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видеосостанокот на тема „Мал шенген“, чија имплементација...

Македонија8 часа

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Македонија8 часа

Бојан Јовановски оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина...

Македонија9 часа

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија11 час

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија11 час

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Регион12 часа

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија13 часа

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно13 часа

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа13 часа

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа14 часа

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа14 часа

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет1 ден

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија1 ден

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Досие