Контакт

Спорт

Фетел: Леклер нема да биде тим-лидер во 2020 годна

Објавено пред

Себастијан Фетел пред неколку дена изјавил дека конечниот пласман во шампионатот оваа година нема да го одреди првиот возач на Ферари во сезоната 2020. Ова значи дека тој смета дека е остане прв возач на Скудерија и во случај Шарл Леклер да заврши пред него во конечниот пласман за 2019 година.

Леклер, на две трки до крајот на сезоната, во генералниот пласман има 19 бода повеќе од Фетел.

Логично во Ферари не сакаат да зборуваат на оваа тема. Од таму ставаат до знаење дека во последните две трки ќе се обидат еден од нивните возачи да го освои третото место на кое сега се наоѓа Макс Ферстапен.

„Не можеме да биде на првото и второто место (таму се Хамилтон и Ботас), поради што е логично дека ја сакаме третата позиција“, изјавил Фетел.

Доколку се направи споредба на сезоната која ја возат Фетел и Леклер тоа би изгледало вака.

Леклер е подобар во квалификациите (10:7), а од трката за Големата награда на Франција Леклер во квалификациите девет пати бил пред својот тимски колега Фетел.

„Леклер е одличен во квалификациите, чесно е да се каже тоа. Јас оваа година немав добри сесии. Од разни причини не бев добар на некои патеки. До крајот на сезоната моја цел е да се претставам во најдобро светло во квалификациите, а не само на трките“, заклучил Фетел.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„СпортМедиасет“: Бобан и Малдини со нов договор за Ибрахимовиќ!

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ (38) би можел да остане во редовите на Милан и идната сезона. Фудбалскиот ветеран во јануари годинава по вторпат во кариерата заигра за „Росонерите“ и досега постигна 3 гола, со 1 асистенција на 9 меча. Ибра на „Сан Сиро“ го донесе потребното искуство, па Паоло Малдини и Звонимир Бобан сакаат да го задржат во тимот и за наредната сезона.

Во неговиот договор кој е до крајот на сезонава постои клаузула истиот автоматски да биде продолжен доколку Милан се пласира во ЛШ. Моментно миланската екипа е одалечена цели 9 бода од четвртопласираната Аталанта, па мисијата е малку веројатна.

Сепак, според пишувањето на „СпортМедиасет“, Бобан и Малдини не губат време. Подготвиле нов договор со годишна плата од 7 милиони евра за Швеѓанецот и идната сезона да е дел од трофејната екипа.

Италијанските медиуми пишуваат дека голема е веројатноста Ибрахимовиќ и по завршувањето на кариерата да остане во Милан.

Шведскиот фудбалер досега во „двата мандати“ за Милан одигра 94 меча, постигна 59 гола и има 25 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамшик: Да се елиминира Барселона би било вистинско чудо!

Објавено пред

Словачкиот фудбалски интернацоналец, Марек Хамшик кој 12 години помина како играч на калчолигашот Наполи за шпанска „Марка“ изјави дека елиминација на Барселона би било еднакво на чудо! Хамшик кој моментно е член на кинески Далијан подолг временски период е надвор од терените пред се поради коронавирусот кој се шири во најбројната земја во светот.

Тој го кажа својот став за вечерашниот прв осминафинален меч од ЛШ меѓу Наполи и Барселона кој ќе се одигра во Неапол.

„На некој начин би било чудо да се елиминира Барселона, но во фудбалот се е можно. Наполи мора да одработи добра задача пред домашната публика. Играме многу добро на `Сан Паоло`, победивме речиси се тука, со ПСЖ одигравме нерешено. На `Сан Паоло`ќе ја видите силата на Наполи, на Барселона ќе и биде многу тешко“ – смета Словакот.

Фудбалерот кој за Наполи одигра 520 натпревари и постигна 120 гола во синиот дрес очекува добра фудбалска престава.

„Барса игра своја карактеристична игра, долго ја имаат топката во нозете и го имаат најдобриот светски играч – Меси. Но не смееме да бидеме исплашени за да нападнеме, видовме дека Барса прима доста голови во последно време“ – смета тој.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зидан: Нема подобар тренер од Гвардиола

Објавено пред

Реал Мадрид и Манчестер сити утре на „Сантијаго Бернабеу“ ќе го одиграат првиот осмина-финален натпревар во Лигата на шампионите. Дуелот на второ пласираните екипи во своите национални првенства ќе биде привлечен и поради тренерската пресметка на Зинедин Зидан и Пеп Гвардиола.

Зидан е единствениот тренер што освоил три титули во низа (2016-2018), откако Лигата на шампионите се игра во овој формат. Гвардиола од друга страна има трофеј во ЛШ само со Барселона, со Баерн три пати стигнувал до полу-финалето, а со Сити крајниот домет му е четврт-финалето.

И покрај ваквата статистига Зидан смета дека неговиот колега од Сити е најдобриот тренер во светот.

„Да, Пеп како врвен тренер се докажал во Барсам Баерн и Сити. Постојат неколку тренери од светска класа, но јас мислам дека тој е најдобриот меѓу нив.Сепак ова нема да биде дуел помеѓу Зидан и Гвардиола, туку помеѓу Реал Мадрид и Манчестер сити.. На крајот навивачите ги интересира она што се случува на теренот, а таму се наоѓаат играчите, а не тренерите“, рекол Зидан.

Натпреварот Реал-Манчестер сити се игра во среда со почеток во 21 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија2 часа

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија4 часа

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион5 часа

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија6 часа

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Актуелно7 часа

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија8 часа

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион8 часа

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт10 часа

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Македонија10 часа

Тестовите потврдија – нема заразен од коронавирус во земјава

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство....

Свет10 часа

Почна процесот за екстрадиција на Асанж во САД

Првото рочиште во процесот на екстрадиција на Џулијан Асанж во САД се одржа пред судот во Лондон, при што двете...

Свет21 час

Паника од коронавирусот, Италијанците ги испразнија супермаркетите

Во напад на паника поради коронавирусот Италијанците ги испразнија супермаркетите, а фотографиите на празни полици што ги објавија медиумите се...

Спорт21 час

Ванеса Брајант ја тужи хеликоптерската компанија за трагичната несреќа

Ванеса Брајант поднела тужба против хеликоптерската компанија „Ајланд експрес хеликоптерс“ барајќи економска и казнена отштета по смртта на нејзиниот сопруг,...

Свет22 часа

Вајнштајн прогласен за виновен за сексуални напади

Поранешниот филмски продуцент Харви Вајнштајн е прогласен за виновен за две точки од обвиненијата за сексуален напад. Според Би-би-си, тој...

Македонија23 часа

Поради ужасните услови за живеење во Битола, Лука се враќа во Скопската зоолошка градина

Социјалните мрежи денеска беа преплавени од фотографии од тажното мајмунче Лука, сместено во валкан кафез во битолската Зоолошка градина, без...

Свет1 ден

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа1 ден

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија1 ден

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Свет1 ден

Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги...

Досие